شناسه خبر: 122011

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=122011

جمعه سیاه/ قیام ۱۷ شهریور ۵۷ نقطه آغازی بر پایان یک سلسله سیاه
شهریور ۵۷ که با قتل عام بی رحمانه رژیم شاهنشاهی در میدان ژاله «جمعه سیاه» نامگذاری شد، نقطه آغازی بر پایان سلسله سیاه پهلوی و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب شکوهمند ایران اسلامی است روزی که بنا به گفته علمای اهل سنت کردستان نمود توکل ملت ایران بر اراده الهی و عمق‌بخشی هرچه بیشتر به جدایی ملت و حکومت بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، آخرین ماه‌های‌ منتهی به انقلاب، رفته رفته تجمعات و تظاهرات مردم و روحانیون انقلابی علیه رژیم پهلوی اوج گرفت.
یکی از بزرگترین این تظاهرات‌ها قیام ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ است که با کشتار و سرکوب مردم توسط عوامل رژیم پهلوی بسیاری از مردم بی‌دفاع زخمی و شهید شدند.
در تاریخ انقلاب اسلامی از این روز که یکی از وحشتناک‌ترین وقایع قتل‌عام مردم توسط عوامل رژیم به شمار می‌رود، به شهرت «جمعه سیاه» یاد می‌کند.
حادثه تظاهرات ۱۷ شهریور که به جمعه سیاه معروف شد، به واقعه کشتار تظاهرکنندگان در محلات فقیر نشین جنوب تهران و همچنین میدان ژاله، توسط نیروهای نظامی ارتش شاهنشاهی گفته می‌شود که در هفدهم شهریور ۱۳۵۷ و در جریان ناآرامی هایی که به پیروزی انقلاب ایران در این سال انجامید، رخ داد.
تنها چندروز پس از واقعه آتش‌سوزی سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷، دولت جمشید آموزگار که با شعار دولت فضای باز سیاسی روی کار آمده‌بود، مجبور به استعفا شد و در روز ۴ شهریور، محمدرضا پهلوی از جعفر شریف امامی که فرزند روحانی و رئیس مجلس سنا بود و به برخی مخالفت‌ها با دولت هویدا مشهور بود، دستور داد تا دولتی با شعار آشتی ملی تشکیل دهد.
اندکی بعد و در روز سیزدهم شهریور، راهپیمایی بزرگ عید فطر در تپه‌های قیطریه تهران، تبدیل به تظاهرات بر ضدّ حکومت شاهنشاهی شد. به دنبال این تظاهرات، ناآرامی‌های دیگری نیز تا روز شانزدهم شهریور به وقوع پیوست.
دعوت کننده اصلی راهپیمایی روز هفده شهریور روحانی‌ای به نام علامه یحیی نوری بود. این فرد از مبارزین برضد نظام شاهنشاهی بود که به صورت انفرادی عمل می‌نمود و ساکن اطراف میدان ژاله بود.
از اولین ساعات صبح روز جمعه، مردم برای شرکت در راهپیمایی و نماز جمعه به امامت علامه یحیی نوری راهی میدان ژاله گردیدند. غافل از آنکه از ساعت ۶ صبح، حکومت نظامی توسط فرماندار تهران ارتشبد غلامعلی اویسی اعلام و درحال اجرابود و اجتماع بیش از سه نفرهم  ممنوع بود.
فرماندهان نظامی ابتدا چندبار با بلندگو از مردم خواستند که متفرق شوند و وقتی با بی‌تفاوتی مردم روبه‌رو شدند، به سوی آنان آتش گشودند. گلوله‌باران توسّط نظامیان، برای چند دقیقه بیشتر به طول نینجامید.
 ۸۷ کشته و ۲۵۰ مجروح آمار اعلام شده از سوی فرمانداری نظامی تهران بود اما مخالفان حکومت، اعلان داشتند که در این روز بیش از ۴ هزار نفر کشته شده اند و تعداد کسانی که تنها در میدان ژاله جان باخته‌اند ۵۰۰ نفر بوده است.
سالها بعد عماد الدین باقی طی تحقیقی با توجه به دسترسی اش به آمار بنیاد شهید انقلاب اسلامی و منابع دیگر تعداد کشته شدگان ۱۷ شهریور را ۸۸ نفر ذکر می‌کند که ۶۴ نفر آنها در میدان ژاله کشته شدند.
امامان جمعه و جماعت استان کردستان معتقدند قیام ۱۷ شهریور یکی از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی است و تبیین این وقایع مهم و تاریخی در جامعه به ویژه در بین نسل‌های جدید باید به عنوان اصل بسیار مهمی مورد توجه قرار گیرد.
۱۷شهریور ۱۳۵۷ جدایی بین ملت و حکومت را عمیق‌تر کرد
ماموستا عبدالرحمان خدایی با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای ۱۷ شهریور
 ۵۷ اظهار کرد: ۱۷شهریور ۱۳۵۷ جدایی بین ملت و حکومت را عمیق‌تر و امکان هر نوع پیوستگی یا سازش را از بین برد.
وی خاطرنشان کرد: بدون شک، قیام ۱۷شهریور یکی از نقاط عطف مبارزات ملت مسلمان ایران علیه رژیم پهلوی بود.
امام جمعه بانه افزود:  قیام خونین ۱۷ شهریور عاملی بسیار تاثیرگذار در تشدید مبارزات مردمی و تسریع در سقوط رژیم پهلوی بود این روز باید همواره زنده نگهداشته شود.
قیام ۱۷ شهریور ۵۷ نمود توکل ملت ایران بر اراده الهی
ماموستا حسینی امام جمعه سقز هم در این باره اظهار کرد: اقتدار و استقلال جمهوری اسلامی امروز مدیون شهدا و ایثارگرانی است که از آغاز شکل‌گیری مبارزات انقلابی تا پیروزی این نظام الهی و تا امروز ادامه داشته است.
وی گفت: اگر امروز انقلاب ایران اسلامی در عرصه جهانی حرف برای گفتن دارد ناشی از ایثار و از خودگذشتگی است که شهدا در طول تاریخ ۴۲ ساله انقلاب انجام داده‌اند.
وی بر تبیین هرچه بیشتر وقایع مهم و تاریخی انقلاب برای نسل‌های جوان و آینده این مرز و بوم تاکید کرد و گفت: جوانان و نوجوانان باید همواره با الهام‌گیری از شیوه و روش شهدای انقلاب اسلامی در مسیر آنان گام بردارند.
وی تصریح کرد:‌قیام خودجوش و مردمی ۱۷ شهریور ماه سال ۵۷ در کشور ایران اسلامی به حق یادآور کشتار مردم مظلوم و بی‌دفاعی است که با هیچ سلاحی و تنها با توکل بر اراده الهی در برابر رژیم ستم‌شاهی و زور‌گوی پهلوی ایستادگی کردند.
وی با تاکید براینکه انقلاب اسلامی مدت کوتاهی پس از قیام ۱۷ شهریور ماه مردم، به پیروزی نهایی رسید، عنوان کرد: ملت ایران اسلامی با گذشت بیش از ۴۲ سال از پیروزی انقلاب الهی ایران اسلامی با قدرت تمام ادامه‌دهنده راه شهدای انقلاب اسلامی به‌ویژه شهدای ۱۷ شهریور هستند و با حضور حماسی خود در تمام عرصه‌ها موجب ناامیدی دشمنان شده‌اند.
وی با بیان اینکه قیام ۱۷ شهریورماه ۵۷ نقش مهمی در تسریع پیروزی انقلاب اسلامی داشت، گفت:مردم انقلابی و ولایی ایران اسلامی در این روز نشان دادن در برابر ظلم محکم ایستاده و در مسیر دفاع از ارزش‌ها و اعتقادات تا پای جان ایثار می‌کنند.
قیام ۱۷ شهریور نقطه عطفی نهضت امام خمینی(ره) بود
حجت الاسلام سید محمد سادات رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کردستان هم در مورد قیام ۱۷ شهریور ۵۷ اظهار کرد: عزت و اعتلای امروز ما مدیون یوم الله ۱۷ شهریور بوده و قیام این روز نمادی از اقتدار طلبی و عزتمندی ملت ایران است.
وی با بیان اینکه حادثه خونبار ۱۷ شهریور ۵۷ تاثیر بسزایی در روند نهضت مردم انقلابی ایران برجای گذاشت، گفت: این قیام زمینه و بستری برای پیروزی نهایی در۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را فراهم  آورد.
وی تصریح کرد: در این حادثه تاریخی رژیم شاهنشاهی عمق دنائت و سفاکی خود را نشان داد و باعث شکاف عمیق بین مردم و حکومت پهلوی شد.
وی افزود:‌ قیام ۱۷ شهریور و پایه‌های رژیم شاهنشاهی را سست تر از قبل کرد و اربابان خارجی آنها را دچار تزلزل و سردرگمی در مواجهه با انقلاب مردم ایران شد.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کردستان با بیان اینکه یوم الله ۱۷ شهریور نقطه عطفی در نهضت امام خمینی (ره) و قیام مردم ایران محسوب می‌شود، اضافه کرد: لزوم انتقال آموزه‌های ایام الله به ویژه ۱۷ شهریور از ضروریات امروز جامعه ما در مواجهه با حجم شبهات در فضای حقیقی و مجازی به شمار می‌آید.
وی تاکید کرد: نسل جوان ما باید بدانند که انقلاب اسلامی چه عقبه هایی را پشت سر گذاشته تا امروز شاهد عزت و استقلال در دنیا باشیم و نظام سلطه را با چالش مواجه کرده و ماهیت استکباری آنها را به خطر انداخته ایم و تمام دشمنی قدرت‌های استکباری با ملت ایران ریشه در همین مسئله دارد.
و اما…
 در کتاب “تاریخ شفاهی قیام ۱۷ شهریور ۱۳۵۷” که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده به نقل از یکی از شاهدان عینی جنایت رژیم پهلوی در میدان ژاله تهران آمده است: «خانه ما نزدیک میدان ژاله بود.
هنگامی که تیراندازی شروع شد، ما نمی‌توانستیم به خانه برویم. سربازان حتی به خیابان‌های اطراف هم می‌آمدند. در نزدیکی میدان، پاساژی را می‌ساختند ما هم داخل ساختمان نیمه‌کاره آن رفتیم. پشت بام پر از ساواکی بود. ما دیدیم که آن پایین تعداد زیادی از مردم را کشتند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست