شناسه خبر: 9051

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=9051

امام جمعه سردشت:
جنایات هفت تیر نماد حقوق بشر آمریکایی است
امام جمعه اهل سنت سردشت گفت: آمریکا هر زمان خواسته اند به شیوه های مختلف دست به جنایت علیه جمهوری اسلامی زده و امروز هم جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه ای بر علیه ملت ایران اعمال کرده  و این تحریم ها را به جایی رسانده  که حتی دفتر مقام معظم رهبری را نیز در لیست تحریم های خود  قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان‌غربی، ماموستا واوی در خطبه های نماز جمعه این هفته به تشریح حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداخت و‌ گفت: جنایاتی از قبیل  سوء قصد به مقام معظم رهبری، بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت دکتر بهشتی و جمعی از یارانش، شهادت امام جمعه یزد، حمله به هواپیمای مسافربری توسط ناو آمریکایی و بمباران شیمیایی سردشت توسط رژیم بعثی عراق و با حمایت آمریکا  نشان از چهره واقعی  مدعیان دروغین حقوق بشر می دهد.

وی ادامه داد: آمریکا هر زمان خواسته اند به شیوه های مختلف دست به جنایت علیه جمهوری اسلامی زده و امروز هم جنگ اقتصادی و تحریم های ظالمانه ای بر علیه ملت ایران اعمال کرده  و این تحریم ها را به جایی رسانده  که حتی دفتر مقام معظم رهبری را نیز در لیست تحریم های خود  قرار داده است.

وی به تبیین دشمن شناسی و استکبارستیزی و همچنین به اقتدار نظام جمهوری اسلامی و‌ توان موشکی کشورمان پرداخت.

ماموستا واوی  تکریم و یاد و خاطره شهدای اسلام و بویژه شهدای هفتم تیر و بمباران شیمیایی سردشت اشاره کرد و گفت: سردشت اولین شهر شیمیایی جهان نه تنها پلکانی برای ترقی نداشته بلکه توسعه ای نیافته و امروز بعد از ۳۲ سال  به حال خود رها شده است.

وی افزود: برنامه ریزی بلند مدتی برای این شهر صورت نگرفته  و اگر هم خدماتی شده شایسته فداکاری و رشادت مردم سردشت نبوده و نخواهد بود.

امام جمعه سردشت به برگزاری مداوم و با شکوه نماز جمعه سردشت اشاره کرد و افزود: حتی برای یک بار هم در طول جنگ تحمیلی نماز جمعه سردشت تعطیل نشد و بیشتر مجروحین، حاضرین در نماز عصر بودند. از ۲۵ روحانی شهید استان ۶ نفر شهدای روحانی هستند که یکی از آنان شهید محراب است واین شهر در تقدیم شهید در ردیف بالاتری قرار دارد.

وی اظهار داشت:  حداقل بعد از ۳۲ سال بیایید موانع عدم توسعه نیافتگی شهرستان را بیان کنید سالنی که امروز افتتاح شد سال ۱۳۸۸ شروع و بعد از ۱۰ سال افتتاح گردید . چرا این همه زمان برد؟

ماموستا واوی ادامه داد: می خواهیم قضییه ۷ تیر را در دادگاهه لاهه در سکوت معنادار جهان مطرح کنیم اگر چه تلاش و زحمات زیادی از سوی وزارت امور خارجه انجام گرفته است و انجمن دفاع از مصدومین شیمیایی زحمات فراوانی متحمل شده اند واین حرمت امامزاده به متولی آن است ۳۲ سال از این حادثه بمباران شیمیایی می گذرد و باید به این شهر داغدیده و‌مردم آسیب دیده رسیدگی شود.

ماموستا واوی با  بیان اینکه به غیر از دو سه سال که با حضور مسئولین این مراسم برگزار شد دیگر  آنچنان با شکوه  برگزار نگردیده  بنابراین  مردم شهرستان از سران قوای مقننه و مجریه انتظار دارند در این مراسم حضور داشته باشند

وی افزود: اگر خودمان به این مهم اهتمام نورزیم هیچ وقت انتظار نداشته باشید دیگران برایمان اشک بریزند. در این ۳۲ سال نه تنها مشکلات این شهرستان و‌ مصدومان شیمیایی کاهش نیافته بلکه بیشتر هم شده است چنانکه عدم پذیرش مصدومین شیمیایی شهر  از جمله مشکلات مردم این شهر است.

امام جمعه اهل سنت سردشت ادامه داد: در زمان بمباران شیمیایی جمعیت شهر بیست هزار نفر بود و  تنها ۱۵۰۰ نفر دارای پرونده جانبازی هستند، از لحاظ معیشت، شغل و درآمد و زیر ساختها همانگونه که بارها گفته ایم با مشکلات مختلفی مواجه ایم.

وی آمار بیکاری شهرستان سردشت را  ۲۳ درصد عنوان کرد و‌گفت: جانبازان شیمیایی نیاز به تنفس دارند و وعده و و عید نمی خواهند.

وی افزود: شهردار, سرانه فضای سبز  برای شهر سردشت را ۶۰ سانتی متر اعلام کرد که جای تاسف است با وجود اینکه ۹۰درصد جنگلهای استان در سردشت قرار دارد سرانه فضای سبز این رقم است.

ماموستا واوی اضافه کرد: برای معادن، گردشگری و تعطیلی  بازارچه های مرزی  باید فکری به حال مردم کرد تا مرهمی بر زخم های تاول زده آنان باشد.

وی  اظهارداشت: مردم می گویند به دلیل برنامه های ۷ تیر دفتر حزب جمهوری اسلامی ۷ تیر سردشت کمرنگ می شود و انعکاس کمتری می یابد بنابراین  انتظار داریم این روز نیز در تقویم رسمی گنجانده شود.

ماموستا واوی با بیان اینکه مردم شهرستان در خصوص این گونه قضایا تا رسیدن به خواسته ها نباید بی تفاوت باشند و تاکید بر انعکاس و‌انتقال این جنایت به نسل جدید و آینده گفت: شاعران، هنرمندان و نویسندگان باید این حادثه نسل کشی را به گوش جهانیان برسانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست