شناسه خبر: 11915

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=11915

امام جمعه جلدیان پیرانشهر
جهاد و مبارزه علیه نفس و آرزوهای نفسانی
ماموستا امیر خالدی گفت: اگرجهاد با نفس نباشد نمی توان در راه خدا به جهاد علیه کفر رفت و جهاد نفس را بالاتر از جهاد علیه کفر خواندند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، ماموستا امیر خالدی، امام جمعه و جماعت روستای جلدیان از توابع دهستان لاهیجان غربی بخش لاجان شهرستان پیرانشهر در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه این هفته به جهاد و مبارزه علیه نفس و آرزوهای نفسانی اشاره و فرمود: همه انسان ها انتظار و آرزوی کمال نفس خود از نظر مقام و ثروت، غرایز جنسی ، طول عمر و ….  را دارند ولی هیچوقت به آرزروهای پلید نفسانی خود نخواهند رسید و اگر هم برسند آرزوی دیگری بزرگتر از آن آرزو را دارند.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام (ص) در حدیثی می فرمایند من بیشتر از دو چیز می ترسم که شما را از راه راست منحرف نماید هوای نفس و آرزوی طول عمر زیاد که خطرناک ترین آرزوهاست که حضرت جبرئیل نزد من آمد و گفت که اگر دوست داری بنا به امر پروردگار هرچه قدر می خواهی در این دنیا زندگی کن ولی در آخر حتما” مرگ سراغت خواهد آمد که من مرگ را بر زندگی دنیوی ترجیح دادم.

خالدی بیان کرد: انسان برای نجات از هوا و هوس نفسانی و رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی دو راه مطرح کرد. زندگی و پیشرفت برابر فرمایشات قرآنی و راهنمائیهای حضرت رسول (ص) که همان قانون اساسی اسلامی برای ما مسلمانان است.

و دیگری عدم آرزوی طول عمرکه حتما” انسان را به راههای منحرف سوق می دهد

خطیب جمعه برابر فرمایش گرانبهای پیامبر(ص) مبارزه با نفس را جهاد اکبر خواند و گفت: حضرت رسول (ص) به لشکر اسلام که از جهاد علیه کفر برمی گشتند فرمود درود برآنانکه از جهاد اصغر برگشتند که درجواب سوال بعضی ازاصحاب فرمود جهاد اکبر جهاد با نفس است و اگرجهاد با نفس نباشد نمی توان در راه خدا به جهاد علیه کفر رفت و جهاد نفس را بالاتر از جهاد علیه کفر خواندند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست