« جهش تولید »، عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش اقتدار ملی
با توجه به شرایطی که کشور داشته است عمده این شعارها به موضوعات اقتصادی و معیشتی اختصاص یافته است و اوج آن برگزیدن عنوان « رونق تولید » برای سال 98 و « جهش تولید » به عنوان شعار سال 99 است.

از بیش از ۲۵ سال پیش که با تدبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) شعار سال اعلام می شود تا سال ۹۹ که شعار « جهش تولید » به عنوان شعار سال برگزیده شد، با توجه به شرایطی که کشور داشته است عمده این شعارها به موضوعات اقتصادی و معیشتی اختصاص یافته است و اوج آن برگزیدن عنوان « رونق تولید » برای سال ۹۸ و « جهش تولید » به عنوان شعار سال ۹۹ است. در سال های گذشته با وجود فشارهای فزاینده ای که دشمنان این ملت علیه ایران اسلامی به کار بسته اند تا ملت ایران نتواند از این گذرگاه با موفقیت عبور کند، اما به برکت هدایتگری های حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، برنامه ریزی و تلاش مسئولان امر، دلسوزی و روشنگری متولیان افکار عمومی در جامعه و کار و تلاش عموم ملت ظرفیت های غیرقابل پیش بینی برای پیشرفت کشور در این عرصه از قوه به فعل درآمده است، ولی هنوز میانه راه هستیم و باید با تقویت و گسترش تولید که تعبیر « جهش تولید » برای آن برگزیده شده است این حرکت ادامه یابد. در این راستا، شناسایی ظرفیت ها، مشارکت عمومی، سازماندهی نخبگان و متخصصین و همه عوامل انسانی مؤثر بر تولید با کیفیت و مبتنی بر ارزش های عمومی کشور از ضرورت هاست و همه این موارد بابد مبتنی بر ارزش های جامعه اسلامی و در چارچوب فرهنگ عمومی ناشی از ارزش های دینی – میهنی باشد.

در یک نگاه کلی، تأمین نیازهای جامعه، ایجاد فرصت های شغلی، تثبیت اشتغال مفید، بهبود معیشت، امنیت غذایی، تقویت ارزش پول ملی، بهره وری بهینه از منابع، خودکفایی، پویایی اقتصاد، رشد و شکوفایی اقتصاد هدف و نتایج «جهش تولید » به عنوان عامل اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش اقتدار ملی و قطع وابستگی به دشمنان است.

تولید اگرچه در حوزه ی اقتصادی برای افکار عمومی معنا دارد، اما نمی توان مفاهیمی چون: رونق تولید و « جهش تولید » را یک بعدی تفسیر کرد و آن را صرفاً با نگاه اقتصادی بررسی نمود، زیرا رونق و « جهش تولید » در بستر جامعه اتفاق می افتد و عوامل فرهنگی و اجتماعی در این زمینه اهمیت زیادی دارد. از دیدگاه اسلام و آموزه های آن که ملت ایران به آن پای بند است باید تولید بر مبانی و برخوردار از قواعد و اصول اعتقادی باشد که از محوری ترین آن ها فرهنگ کار و کارآفرینی در جامعه است. در فرهنگ ناشی از آموزه های اسلامی – میهنی ایران اسلامی کار، تلاش و کوشش هدفمند برای برآورده کردن نیازهای اساسی جامعه دارای اجر و قرب است، در فرهنگ اسلامی کار جوهره ی انسان است و نهادهای اجتماعی، رسانه ها باید در ترویج فرهنگ ارزش مدار کار و کارآفرینی بکوشند که تولید محصولات نافع، ایجاد شغل، افزایش درآمد عمومی، شکاف کاهش طبقاتی در این چرخه از ارزش ها به حساب می آید، همچنین تولید محصولات فرهنگی در این زمینه مدنظر است.

در فرهنگ اسلامی مفاهیمی چون انصاف، پاکدستی، برکت و… وجود دارد که در تولید به ویژه « جهش تولید » باید بیش از پیش به آن توجه شود.

موضوع دیگری که در عرصه « جهش تولید » باید به آن توجه شود حفظ و تقویت کیفیت تولید است که به نوعی فرهنگ حمایت از تولید ملی را در عرصه جامعه زمینه سازی می کند.

تقویت فرهنگ کار مبتنی بر ارزش های دینی در راستای « جهش تولید » به عنوان موتور محرک کشور برای گذر از شرایط سخت حاصل جنگ تحمیلی اقتصادی آمریکا علیه ایران از ضرورت های اجتناب ناپذیر است.

ملت ما دریافته است که اگرچه دشمنان در بیش از چهاردهه فشار و تحریم به ویژه در در حوزه اقتصادی امروزه با تشدید جنگ تحمیلی اقتصادی با هدف سیاه نمایی، نمایش ناکارآمدی، تزریق ناامیدی و بحران آفرینی در کشور هستند، از این رو تلاش برای خودکفایی در موضوعات اقتصادی، صنعتی، فن آوری و… از ضرورت های ناامیدسازی دشمنان در این دوره ی حساس است که « جهش در تولید » از الزامات آن است.

حمایت از تولید ملی، رونق آن و « شتاب جهشی به تولید » در جامعه اسلامی مبتنی بر ملاک ها، معیارها و اصول اسلامی است. برخی از این ملاک ها عبارتند از:

  • عدم تسلط و نفوذ اقتصادی کفار بر جامعه اسلامی؛ مسلمانان بر اساس نصوص قطعی معارف دینی می بایست با عمل و رفتار خود راه هر گونه سلطه و نفوذ کفار را بر جامعه اسلامی مسدود نمایند. قاعده نفی سبیل که بر اساس « وَ لَن یَجعَلَ اللهُ لِلکافِرینَ عَلیَ المُؤمِنِینَ سَبِیلاً» (۱۴۱، نساء) مبین این تکلیف همگانی است و سیاست گذاری، برنامه ریزی و اقدام در حوزه اقتصادی برای مقابله با سلطه اقتصادی بیگانگان که می تواند زمینه ایجاد حقارت و خودباختگی که در نهایت به وابستگی فرهنگی به دشمنان را فراهم می کند، در این راستا معنا پیدا می کند و راه مقابله با نفوذ و سلطه اقتصادی تولید نیازهای جامعه و اشتغال است.
  • قدرت و اقتدار جامعه اسلامی؛ آمادگی برای رسیدن به جامعه شایسته و برخورداری جامعه اسلامی از قوت و اقتدار از دیگر تأکیدات در متون دینی است. قرآن کریم در آیه ۶۰ سوره انفال فرموده است: «وَ أَعِدّوا لَهُم مااستطعتُم مِن قُوَّۀ» آمادگی برای مقابله با دشمن و حفظ امنیت پایدار جامعه اسلامی از وظایف همگانی است و بر اساس نظر مفسرین تمام نیروها و قدرت هایی که به نوعی در پیروزی بر دشمن اثر دارد را شامل می شود و اقتصاد پویا، تولید مقتدر و توانمند از جمله این ابعاد آمادگی است و این مهم بدون تولید محصولات مورد نیاز جامعه امکان پذیر نیست.
  • عدم تکیه بر کفار و ظالمان؛ در فرهنگ اسلامی تکیه مسلمانان بر کفار و ظالمان نفی شده است، این عدم اتکا عرصه های مختلفی چون؛ فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را شامل می شود. « وَ لا تَرکَنُوا إِلی الَّذینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُم النّارُ وَ مَا لَکُم مِن دُونِ اللهِ مِن أَولیاءَ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ» (آیه ۱۱۳، سوره هود) اگرچه تعامل هدفمند با جوامع غیراسلامی نفی نمی شود، اما اتکا، اعتماد و وابستگی به ظالمان نه تنها شایسته نیست، بلکه موجب شکست و ناکامی می شود.
  • جهاد اقتصادی؛ در حالی که جامعه اسلامی با جنگ اقتصادی نابرابر دشمنان مواجه است، تولید، خوداتکایی و خودکفایی از مصادیق مهم جهاد اقتصادی به شمار می آید. جهاد اقتصادی در آموزه های اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است: «… جَاهَدوا فِی سَبیلِ اللهِ بِأَموالِهِم وَ أنفُسِهِم»(آیه ۲۰، سوره توبه) که در قرآن آمده است.
  • حمایت از عزت اسلامی؛ حفظ عزت و شوکت جامعه اسلامی از تأکیدات اسلامی است، در جامعه جهانی نه تنها نباید به عزت حکومت اسلامی خدشه وارد شود، بلکه و ضعیت مسلمانان در حکومت اسلامی باید به گونه ای باشد که عزت مسلمانان حفظ شود.
  • نفی زیان و ضرر متوجه جامعه اسلامی؛ حفظ منافع و حقوق مسلمانان و جامعه اسلامی و نفی زیان و ضرر از مسلمانان از تأکیدات آموزه های اسلامی است و این ملاک و معیار هرگونه ضرر و زیان اقتصادی، مالی و فرهنگی را شامل می شود. با تولید، خوداتکایی و خودکفایی می توان از ضرر و زیان متوجه جامعه اسلامی از ناحیه دشمنان جلوگیری کرد.
  • حفظ امنیت، آسایش و آرامش جامعه اسلامی؛ از مهم ترین ویژگی های جامعه اسلامی و حکومت اسلامی حفظ امنیت، آسایش و آرامش جامعه است. تقویت تولید و سرمایه اسلامی و ظرفیت سازی برای حفظ امنیت در مقابل تهدیدات دشمنان از ضرورت های مورد تأکید است، جامعه اسلامی باید در مقابل بلایای طبیعی، مخالفان و دشمنان خارجی ظرفیت امنیت سازی داشته باشد و امنیت اقتصادی که با تولید، خوداتکایی و خودکفایی محصولات مورد نیاز جامعه برقرار می شود، نیز از ابعاد امنیت، آسایش و آرامش جامعه به حساب می آید.

امور دیگری چون؛ اهتمام به امور مسلمین، مسئولیت داشتن آحاد جامعه اسلامی در حوزه های مختلف از جمله در عرصه تولید و برآورده نمودن نیازهای جامعه و… در فرهنگ اسلامی مورد توجه است.

با نگاهی گذرا به زمینه ها و شرایط زمانی منجر به انتخاب شعار سال تحت عنوان « جهش تولید » توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) می توان گزاره هایی را مورد توجه قرار داد که برخی از آن ها عبارتند از:

۱- شعار سال ۹۹ به عنوان « جهش تولید » تکمیل کننده شعار سال های قبل از جمله حمایت از کالای ایرانی در سال ۹۷ و رونق تولید در سال ۹۸ است که ترویج فرهنگ ارزشی کار، تولید و استفاده از محصولات داخلی در محور آن قرار دارد.

۲- در تبیین دلیل نام گذاری شعار سال باید گفت که ده برابر شدن کار و تلاش(جهش) در عرصه رونق تولید از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی)، پایان یافتن مشکلات اقتصادی و تمام شدن تحریم ها به نفع ملت ایران برشمرده شده است.

۳- هدف « جهش تولید » تغییر محسوس در زندگی مردم است.

۴- مسائل اقتصادی به اهرم و حربه ای برای فشار دشمنان در سال های اخیر به ملت ایران تبدیل شده است، تولید ملی، رونق دادن به تولید و « جهش تولید » عبور از فشارها و تحریم ها را به آسانی میسر کرده و ملت را از این گذرگاه تعیین کننده با موفقیت عبور خواهد داد.

۵- تحقق شعار سال « جهش تولید » علاوه بر خنثی سازی توطئه های دشمنان منجر به پیشرفت کشور در اهداف تعیین شده در محیط ملی و فراملی خواهد شد.

۶- برنامه ریزی برای تحقق تولید با ویژگی جهشی جهاد بزرگی است که تبیین ابعاد آن و تلاش برای تحقق موفقیت آمیز آن بر عهده آحاد جامعه به ویژه متولیان اداره جامعه و هدایتگران افکار عمومی است.

۷- رونق تولید و « جهش تولید » موجب استقلال اقتصادی، قطع وابستگی و ارتقاء قدرت و اقتدار جامعه اسلامی در مقابل دشمنان می شود.

۸- کیفیت بهتر تولید، افزایش بهره وری تولید و… از عوامل شتاب دهنده اقتصاد پویا و خودکفاست.

۹- « جهش تولید » باید به عنوان یک گفتمان فراگیر و ارزش عمومی و مطالبه همگانی تبدیل شود.

۱۰- « جهش تولید » معنا و مفهوم گسترده و عمیقی دارد که هدف آن تحقق اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به دشمنان و افزایش اقتدار ایران اسلامی است.

۱۱- « جهش تولید » ظرفیتی است که جمهوری اسلامی را در برابر توطئه های استکبار جهانی مصون ساخته و دشمنان را ناکام می سازد.

۱۲- گفتمان رونق تولید که با نگاه « جهش تولید » توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در شعار سال ۹۹ متجلی شد. از نظر معظم له « گفتمان نظریه مقاومت » که لازمه آن قوی شدن است، « گفتمان مکتب حاج قاسم» ، که در ۲۷ دی ۹۸ مطرح فرمودند و گفتمان « مسئولیت و همبستگی اجتماعی » که چندین بار توسط ایشان مطرح شد یک پیوند معناداری دارد که باید در سال ۹۹ مورد توجه همگان قرار گیرد.

۱۳- تکیه بر همدلی، امیدواری به آینده، اعتماد، همکاری، اتحاد، مسئولیت شناسی، تکلیف مداری و… از ضرورت های تحقق اهداف شعار سال است.

۱۴- و…

در یک جمع بندی کلی می توان گفت شعار سال تحت عنوان « جهش تولید » توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) منطبق بر شرایط و وضعیت کشور و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش اقتدار ملی و قطع وابستگی به دشمنان انتخاب شده است. از الزامات تحقق این شعار تعیین کننده شناسایی ظرفیت ها، مشارکت عمومی، سازماندهی نخبگان و متخصصین و همه ی عوامل مؤثر بر تولید کیفیت و مبتنی بر ارزش های عمومی و در چارچوب ارزش های دینی است. در این راستا نمی توان « جهش تولید» را تک بعدی و صرفاً با نگاه اقتصادی تفسیر کرد، زیرا تولید در بستر جامعه اتفاق می افتد و عوامل فرهنگی در تحقق آن نقش مؤثری دارد. در این زمینه نهادهای فرهنگی، اجتماعی، رسانه ها و مؤثرین جامعه به ویژه هدایتگران افکار عمومی می‌توانند نقش آفرینی کنند.

دکتر عباسعلی فرزندی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست