امام جمعه سردشت
حال و هوایی که در حج است را  کسی درک خواهد کرد که در آنجا حضور داشته باشد
امام جمعه سردشت گفت: اعمال و فلسفه حج و حکمت با تعریف و تمجید درک نخواهد شد بلکه باید شخصا حضور داشته باشید تا طعم آن را بچشید .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، ماموستا واوی امام جمعه سردشت در خطبه های نماز جمعه این هفته اشاره به هفته مهارت و کار آفرین در آموزش فنی و حرفه ای و تبریک به نیروهای خدوم کرد و اظهار داشت:  سرمایه ی عظیم مردم  ،  جوانان و نیروی انسانی فعال می باشند که از مهارت آنان استفاده می شود. اگر به  جهان هستی نگاه کنید منشاء تغییر و تحول در همه زمینه ها ، افراد ماهر و خلاق میباشند ، اما متأسفانه در دنیای امروزی گاها مدرک بدون مهارت اعطاء می شود که اینکار سبب تحویل جمعی فارغ التحصیل بیکار به جامعه می باشد. اگر فرهنگ کار و مدرک با هم نهادینه گردد امکان حل خیلی از مشکلات و بیکاری خواهد شد. امیداست نهادی همانند فنی و حرفه ای که مهارت برای مردم ایجاد کرده ،  آستین همت را بالا زده و ان شاء الله مردم  نیز در کارگاههای آنان شرکت داشته باشند و حداقل مهارت در کار داشته باشند.

امام جمعه گفت: همانگونه که اطلاع دارید در چند روز آینده حجاج این شهرستان رهسپار خانه خدا خواهند شد  اکثر حاجیان با مدیریت خوب سازمان حج و زیارت راهی بیت الله شده و در کارهایشان موفق بوده اند . تاکنون زائر زیادی به سرزمین وحی مشرف شده و مشغول مناسک حج هستند وزائران سردشت هم در چند روز آتی رهسپار عربستان خواهند شد. مدیریت کاروان و زائران اعزامی شهرستان از مردم دیندار سردشت طلب حلالیت و خدا حافظی را نموده اند. امید است با حلالیت و بدرقه این عزیزان ، در بدرقه نمودن آنان شرکت داشته باشید. خوشا بحال مسافران بیت الله الحرام ، ضمن آرزوی سربلندی برای این عزیزان ، از زائران تقاضا داریم ما را از دعای خود بی نصیب نکنند و سلام مردم سردشت را به رسول الله برسانند. خدایا از حاجی درگذر ، و از کسی که حاجی برایش طلب مغفرت می کند ببخش

وی در ادامه به موضوع حج از چند زاویه اشاره کرد و گفت: تشویق یکی از این زوایاست. انسانها اگر گمان کنند هر عملی که نمی توانند انجام دهند و از محالات بشمار می رود روا نیست. یا تصور غلطی که در میان ماست  و آن اینکه حاجی باید فرد مسن  باشد تا به حج برود. جوانان با تصور اینکه هنوز وقت حج آنان فرا نرسیده خود را سردر گم می کنند و می گویند اکنون نمی توانیم توبه کنیم و یا اگر حج برویم نخواهیم توانست توبه را نگه داریم و از دین دست مسائل. اما بدانید اعمال و فلسفه حج و حکمت با تعریف و تمجید درک نخواهد شد بلکه باید شخصا حضور داشته باشید تا طعم آن را بچشید . حال و هوایی که در هنگام احرام ، طواف ، عرفات ،  صحرای منا ،  رمی جمرات و غیره بوجود می آید را  کسی درک خواهد کرد که در آنجا حضور داشته باشد   . زمانی که نیت انسان خالص برای خدا باشد حتی اگر گنهکار و خطاکار باشید دور از انتظار نیست.

وی در ادامه به موضوع فلسفه حج پرداخت و افزود: رسول خدا(ص) در این باره فرموده:  زیر بنای اسلام بر شهادت به یگانگی خدا ، بجا آوردن نماز ،  ادا کردن زکات ، روزه و حج برای کسانی که استطاعت مالی دارند استوار است. خداوند در سوره آل عمران که به دو نکته اشاره میکند که میفرماید: «فِیهِ آیَاتٌ بَیِّنَاتٌ مَقَامُ إِبْرَاهِیمَ ۖ وَمَنْ دَخَلَهُ کَانَ آمِنًا ۗ وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا ۚ وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ» در آن خانه آیات (ربوبیّت) هویداست، مقام ابراهیم خلیل است، و هر که در آنجا داخل شود ایمن باشد. و مردم را حجّ و زیارت آن خانه به امر خدا واجب است بر هر کسی که توانایی برای رسیدن به آنجا دارد، و هر که کافر شود (به خود زیان رسانده و) خدا از جهانیان بی‌نیاز است. رسول خدا وقتی که حج واجب شد فرمود ای بندگان خدا حج بر شما واجب شده . یکی از صحابه پرسید: ای رسول خدا هر سال باید حج کنیم ؟ حضرت ساکت شد.  دوباره این سؤال تکرار شد. پیامبر فرمود: اگر بله میگفتم هرساله حج بر شما واجب می شد و نمی توانستید هر ساله آن را انجام دهید.

وی در ادامه خطاب به کسانی که بر علیه حج سخن میگویند و طعنه می زنند و می گویند چرا ثروت و دارایی خود را در راه اعراب خرج میکنید؟ چرا خرج یتیمی را نمی پردازید؟ چرا هزینه آن را برای مراسم عروسی دختران و پسران جوان خرج نمی کنید؟ و خیلی از این دست سؤالات ،  اظهار داشت: اینگونه افراد می خواهند راه دین را کج کنند. حضرت عمر(رض) میفرماید: می خواستم  فرمانی صادر کنم و به شهرها و مملکت اسلامی بفرستم که ، هرکس ثروتمند و ثروت و دارایی داشته باشد و امکانات حج برایش فراهم و حج بر او واجب شده باشد و این فریضه را بجا نیاورد از او جزیه بگیرم . سعید بن جبیر روایت میکند اگر در شهری زندگی کنم و ثروتمندی فوت کند در حالیکه حج نرفته و مرا صدا کنند ،  تا بر او نماز بخوانم دوستان قبل از عزیمت به حج وصیت نامه و بدهی که به مردم دارید را بنویسند و با معلومات و آگاهی قدم بردارید تا بفهمید برای چه به حج رفته اید . از همه مهمتر اخلاق نیک در طول سفر حج خطیر است چون شماها در وهله اول نماینده شهری بنام سردشت هستید و در وهله دوم نماینده کشوری بنام ایران می باشید لازم است اخلاق حسنه و اسلامی داشته باشید. از این ایام که مدت یکماه است به خوبی استفاده کنید و آن را بخاطر خرید هدیه و غیره به هدر ندهید زیرا بزرگترین سوغات طلب دعای خیر برای مسلمانان است . گاها مردم نیز بر روی حجاج تاثیر گذاشته اند زیرا توقع بیجا سبب هدر رفتن وقت و هزینه های بیجا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست