شناسه خبر: 12420

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=12420

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر:
حج؛ فرصتی برای تحقق امت واحده است
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر گفت: حج الگویی از یک اجتماع گفتمان‌ محور و فرصتی برای گسترش ارتباطات میان مسلمانان و در نهایت تحقق امت واحده است؛ در این ایام، مسلمانان می‌توانند در سایه گفت‌وگوی منطقی و مهربانانه اختلافات را زدوده و به هم نزدیک شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، مولوی عبدالصمد کریم‌زایی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر‌ در گفت‌وگو با ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، گفت: حج از جمله شعائر دینی بوده که علاوه بر اینکه یک عبادت محسوب می‌شود، دارای آثار اجتماعی و سیاسی نیز بوده و مایه وحدت و همبستگی جهان اسلام است.

وی ادامه داد: حج مایه عظمت و وحدت امت اسلامی بوده و به‌ویژه وقوف در عرفات، مشعر و منا از مصادیق بارز این وحدت به‌شمار می‌رود.

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر اظهار کرد: مکه سرزمین امن خداست و افرادی که به این سرزمین می‌روند باید در امان باشند و هچ اهانت و خشونتی علیه آنان نشود، بر این اساس، گفت‌وگوها و تعاملات باید صمیمانه و برای رسیدن به توافق و همبستگی بیشتر میان مسلمانان شکل بگیرد.

کریم‌زایی با بیان اینکه این وحدت باید بر اساس محورهایی مثل قرآن، وجود مقدس پیامبر(ص) و محبت اهل بیت(ع) باشد، افزود: تبادل گفتمان و اندیشه‌ها می‌تواند منجر به افزایش کیفیت و ارتقای تفکر شود که از دستاوردهای حج ابراهیمی به حساب می‌آید.

وی عنوان کرد: مسلمانان از سوی دیگر باید در سایه وحدت گفتمانی در مقابل دشمنان صف واحدی تشکیل دهند و نسبت به کفر و شرک اعلام موضع داشته باشند، قطعاً رسیدن به این اهداف مستلزم آن است که هر اقدامی در این راستا رنگ و بوی اسلامی پیدا کند.

این عالم اهل سنت بیان کرد: حج الگویی از یک اجتماع گفتمان‌محور و فرصتی برای گسترش ارتباطات میان مسلمانان و در نهایت تحقق امت واحده است؛ در این ایام، مسلمانان می‌توانند در سایه گفت‌وگوی منطقی و مهربانانه اختلافات را زدوده و به هم نزدیک شوند.

وی افزود: فارغ از آنکه همه دستگاه‌های تبلیغاتی سعی می‌کنند تا جامعه اسلامی را از درون تهی کنند، مسلمانان باید به صفوف خود استحکام بخشیده و از این هجمه‌های فرهنگی و سیاسی که سعی در تضعیف مسلمانان دارند، دور شوند.

مولوی کریم‌زایی اظهار کرد: زمانی که گفت‌وگو انجام شود و تبادل افکار صورت پذیرد، افکار عمومی شکل می‌گیرد؛ با شکل گرفتن افکار عمومی دولتمردان و سیاست‌مداران هم تشویق شده و گاهی مجبور می‌شوند که در سیاست‌های خودشان تجدیدنظر کرده و برخی سیاست‌های واگرایانه خود را تبدیل به سیاست‌های وحدت‌گرایانه که موجب تقویت صفوف مسلمانان می‌شوند، کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست