شناسه خبر: 12040

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=12040

امام جمعه دیواندره
حج نمود عینی عظمت وحدت در بین مسلمانان جهان است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از  کردستان، ماموستا مرادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع دیواندره با بیان اینکه۱۰ تیر الی ۱۶تیر به عنوان هفته جهانی تغذیه با شیر مادر نام‌گذاری شده است، اظهار کرد: امروزه متاسفانه بیشتر مادران به این مسئله مهم که نقش زیادی در سلامت انسان در دوران مختلف زندگی دارد توجهی ندارند.

وی اضافه کرد: خدا در مورد شیر مادر در قرآن می‌فرماید : مادران چه آنهایی که طلاق داده می‌شوند و چه آنهایی که در کانون گرم خانوادگی خودشان مشغول ادامه زندگی هستند باید دو سال تمام فرزندانشان را شیر دهند.

امام جمعه دیواندره گفت: خداوند در سوره لقمان می فرماید : مدت حمل و مدت قطع شیر فرزندان حداقل ۳۰ ماه است که ۹ ماه فرزند در شکم مادر و ۲۱ ماه باید از شیر مادر تغذیه کند.

ماموستا مرادی با بیان اینکه شیر مادر حاوی مواد مغذی برای نوزاد است، عنوان کرد: یکی از دلایل کم شدن عاطفه بین فرزند با مادر که امروزه جامعه‌های زیادی را گرفتار کرده است ندادن شیر به فرزندان است.

به گفته وی، تغذیه کودک با شیر مادر ضمن کاهش میزان سرطان سینه در مادران مانع پوکی استخوان در انسان می‌شود و مبتلا شدن بسیاری از امراض را به حداقل می‌رساند.

امام جمعه دیواندره در ادامه به سفر حج ابراهیمی اشاره کرد و گفت: حج نماد وحدت بین مسلمانان جهان است و ابهت جهان اسلام را به دشمنان این دین الهی نشان می‌دهد.

ماموستا مرادی افزود: امسال هم مانند سال‌های گذشته جمع زیادی از هموطنانمان عازم سفر به خانه خدا هستند که امیدواریم به سلامت و با دست پر از توشه‌های معنوی به وطن بازگردند.

وی گفت: پیامبر(ص) در مورد حاجیان دعای ویژه می فرماید : خدایا دعای حاجیان در حق دیگران و دعای دیگران در مورد حاجیان را قبول می‌فرماید.

وی اضافه کرد: افرادی که توفیق این سفر را پیدا کرده‌اند در زمان برگشت از این سفر سعی کنند در پذیرایی و مهمان نوازی از مهمانانشان افراط نکنند و همواره نیازمندان را به یاد داشته باشند.

وی در ادامه به موضوع سخن چینی هم گریزی زد و گفت: یکی از آفات زبان که در اخلاق اسلامی جزء رذایل اخلاقی محسوب می شود سخن چینی و دو به هم زنی است.

وی تصریح کرد: سخن چینی و دو به هم زنی در قرآن بسیار مورد نکوهش قرار گرفته است و وای به حال کسی که سخن چینی می‌کند.

وی با بیان اینکه انسان سخن چین دارای روحیه کینه توزانه و خشن است، عنوان کرد:  چنین افرادی شاید به ظاهر مسلمان باشند اما در واقع خلاف اسلام و قرآن عمل می‌کند.

وی افزود: قرآن به کسانی که با سخن چینی آتش کینه و عداوت در بین مردم ایجاد می‌کنند هشدار و آنها را از گرفتار شدن در آتش جهنم بیم می‌دهد.

وی با بیان اینکه غیبت و سخن چینی در اسلام معادل خوردن گوشت مرده برادر خود است، عنوان کرد: پیامبر (ص) در مدینه پیمان برادری را میان انصار و مهاجرین ایجاد کرد تا دشمنی و کینه توزی از بین برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست