شناسه خبر: 8683

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=8683

مسوول امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری:
حج یک منطقه امن بین‌المللی است
حجت‌الاسلام والمسلمين هادی اکبری گفت: بر اساس آیه ۹۷ آل عمران، حج یک منطقه امن بین‌المللی است و تا وقتی حج وجود دارد، نشان عظمت اسلام نیز وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی اکبری، مسوول امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری، در مراسم دیدار کارگزاران اهل سنت ۹۸ با آیت‌الله علم الهدی در محل دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی اظهار کرد: شما کارگزاران حج به عنوان خدام زائران خانه خدا توفیق بزرگی نصیبتان شده و معلوم نیست تا چه مدت این توفیق را داشته باشید، لذا نهایت بهره را از این توفیق باید ببرید.

وی افزود: با مروری بر آیات الهی اهمیت حج بیشتر برای ما ظهور و بروز می‌کند اما با وجود اینکه حج یک عبادت مسلم اما مظلوم و غریب است، چرا که کمتر به این مسئله پرداخته‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری با بیان اینکه اقامه و به پاداشتن حج بسیار مهم است، ادامه داد: اقامه و به پا داشتن حج به قدری اهمیت دارد که در روایات آمده هرگاه مردم به هر دلیلی حج را تعطیل کنند، حاکم اسلامی موظف است تا شرایط را حتی اگر مردم پول نداشته باشند، از بیت‌المال هزینه حج را تأمین کند تا حج تعطیل نشود.

مسوول امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری اظهار کرد: حج یک عبادت فردی و اجتماعی و علاوه بر اینکه عبادت است، حتی در بطن خود چندین عبادت را جای داده است. در جهت ادای این فریضه حاجی باید هم مالش را خرج کند و هم سختی را تحمل کند تا این عبادت را انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه شریعت اسلام با حج مشخص می‌شود، گفت: براساس روایتی از امام باقر(ع) حج یکی از ستون‌های اصلی اسلام است، از طرفی در بیان تشریع خداوند مسئله حج، این فریضه بزرگ را در قرآن کریم به عنوان یک رکن معرفی می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبری گفت: خداوند در آیه ۹۷ سوره آل عمران که فرمودند:«وَلِلَّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ» و امام صادق(ع) در تعبیر این آیه می‌فرماید: کلمه «الله» در این آیه مقدم و حج منصوب به خدا و حقی است که بر گردن همه مردم است و در ادامه آیه آمده که هرکس حج را منکر شود، کافر است.

وی با بیان اینکه حج برای همه عالمیان مایه هدایت و برکت است، تصریح کرد: براساس آیات و روایت حج منافع مادی و معنوی زیادی نه تنها برای حج گزاران، بلکه برای همه مردم دارد. خداوند در برخی آیات بعضی از عبادات مانند نماز و روزه را تنها بر مومنان امر کرده است اما در خصوص آیات حج مردم را خطاب قرار داده، لذا بیان و سیاق آیات حج بیان و سیاقی برای عبادت خدا و توحید است.

مسوول امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری گفت: امام رضا(ع) می‌فرماید، در حج برای تمام مردم در شرق و غرب زمین، آنان‌که در دریا و خشکی بسر می‌برند، چه آن‌ها که حج می‌گذارند و چه غیر آنان، از تاجر، وارد کننده، فروشنده و خریدار، کاسب، کرایه‌دهنده و فقیر و مسکین سودمند بوده و نیازهای مردم را در اطراف و اکناف زمین برمی‌آورد.

ایشان افزود: بر اساس آیات الهی اولین پرستشگاه بشر کعبه است و در سه آیه از آیات قرآن نیز از کعبه به عنوان خانه خدا تعبیر شده است.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری با اشاره به اینکه حج قانون توحید است بیان کرد: بر اساس آیه ۹۷ آل عمران که خداوند می‌فرماید، و من دخله کان آمنا در واقع حج یک منطقه امن بین‌المللی است و تا وقتی حج وجود دارد نشان عظمت اسلام نیز وجود دارد.

مسوول امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری اظهار کرد: امام علی(ع) حج را عامل تقویت دین برشمرده‌اند و در جای دیگر امام صادق(ع) می‌فرماید، تا زمانی که کعبه پابرجاست دین پا برجاست. بر اساس این سخنان گهر بار می‌بینیم که هر جا نهاد و انقلابی برپا شود در نهایت رو به ضعف می رود اما حج باعث تقویت اسلام است و نمی گذارد اسلام ضعیف شود.

وی عنوان کرد: اگر جریان حج را یه سه ضلعی فرض کنیم یک ضلع آن حج به عنوان یکی از ارکان اسلام و ضلع دوم حاجی به عنوان رکن دیگر و در نهایت کارگزاران حج نیز ضلع سوم آن است. اثر حج بر حاجی گناه زدایی، تقویت ایمان، رشد اخلاق و… است.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری ادامه داد: سه گروه هستند که از گناهان گذشته پاک می شوند اولین گروه کسانی که به اسلام مشرف می شوند، دومین گروه انسانهایی که هجرت می کنند و سومین گروه افرادی که حج می گزارند.

مسوول امور اهل سنت بعثه مقام معظم رهبری تصریح کرد: حج تسکین قلوب است و حاجیان که در برابر عظمت خدا خشوع می کنند. این تواضع و خاشع بودن باعث رشد اخلاقیشان خواهد شد.

وی گفت: حج فرصتی است که انسان را از همه مادیات جدا کرده و خداوند بالاترین اجر برای حج مقبول را بهشت قرار داده است، لذا روحانیون کاروان سعی کنند تحول روحی در بین زائران ایجاد کنند تا حج حاجیان صرفا به یک سیاحت تبدیل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست