شناسه خبر: 5824

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=5824

امام جمعه کامیاران
حراست از نظام اسلامی از واجبات است
امام جمعه کامیاران گفت: انقلاب اسلامی ایران حاصل ایثار و از خودگذشتگی هزاران شهیدی است که خونشان پای درخت این انقلاب ریخته شده است از این رو حراست از این نظام الهی از مهم‌ترین واجبات است.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا توفیق قربانی  در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع کامیاران با تبریک سالروز فتح خرمشهر به ملت ایران، اظهار کرد: سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر است روزی که رزمندگان و دلیرمردان عرصه نبرد با دشمنان دین و میهن در نبرد نابرابر مقابله و زهر تلخ شکست را به آنان چشاندند.

وی خاطرنشان کرد: شهدای انقلاب ازکرامت وشرافت مردم ایران دفاع کردند و جان خود را در این راه فداء کردند از این رو حراست از این انقلاب که برای بدست آوردن آن هزینه‌های زیادی داده‌ایم از اهم واجبات است.

امام جمعه کامیاران گفت: انقلاب اسلامی ایران حاصل ایثار و از خودگذشتگی هزاران شهیدی است که خونشان پای درخت این انقلاب ریخته شده است از این رو حراست از این نظام الهی از مهم‌ترین واجبات است.

به گفته وی، ملت ایران و در راس آن رزمندگان با توکل به خدا در طول هشت سال جنگ تحمیلی با دستان خالی در برابر صفوف محکم و تا دندان مسلح دشمنان ایستادند و پوزه آنان را به خاک ذلت مالیدند.

وی در ادامه به برکات شب‌های قدر و معجزات پیامبر(ص) از منظر قران پرداخت و گفت: حضرت محمد(ص) در سال ۵۷۰ میلادی متولد شده است درآن سال ابرهه حبشی که پادشاه یمن بود با سپاه زیادی از یمن به شهر مکه حمله کرد تا کعبه را به خیال خود ویران کند اما نمی‌دانست که این خانه صاحب بزرگی دارد.

امام جمعه کامیاران تصریح کرد: این سپاه قبل ازآنکه به مکه برسد به امر خدای متعال با سپاه طیرا ابابیل سنگ باران شدند که شرح کامل این واقعه بزرگ در قرآن کریم بیان شده است.

ماموستا قربانی افزود: خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم در باره این واقعه می‌فرماید« هرطیری سه دانه ریگ که یکی برمنقار و دیگری بر چنگال داشتند برسرآنها فرود و آنها را مثل مدفوع حیوان کردند».

وی خاطرنشان کرد: چند ماه قبل از میلاد پیامبر بزگوار(ص) پدرشان در سفر شام  فوت نمود و بعداز فوت پدر سرپرستی نبی مکرم اسلام به جدش عبدالمطلب واگذار شد.

وی تصریح کرد: عبدالمطلب پیامبر مکرم اسلام را به خانه کعبه برد و طواف خانه کعبه را به جای آوردند  و نام او را محمد(ص) نهاد مردم به او گفتند چرا نام او را محمد گذاشتی ما که در طایفه خود اصلا چنین نامی نداشته‌ایم  گفت من این نام را انتخاب کرده‌ام تا درآسمان و زمین او را مدح کنند.

وی افزود: پیامبر مکرم اسلام در سن شش سالگی مادر و در سن هشت سالگی نیز جدش را از دست داد و بنا به وصیت جدش ابوطالب سرپرستی او را به عهده گرفت درسن دوازده سالگی همراه عمویش به سفر تجارت شام رفت.

امام جمعه کامیاران گفت: پیامبر مکرم اسلام درسن ۲۵سالگی با حضرت خدیجه (س) ازدواج کرد که ثمره این ازدواج چهار دختر بنام‌های زینب،  فاطمه،  رقیه و وام الکلثوم  و دو پسر بنام‌های قاسم وعبدالله است.

ماموستا قربانی خاطرنشان کرد: حضرت محمد (ص) ازکودکی تا بزرگسالی از عادات و روش بت پرستان دوری حتی به بت‌ها نگاه نمی کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس آنچه در تاریخ آمده پدر و اجداد پیامبر(ص) برسر دین حنیف حضرت ابراهیم (ع) بوده‌اند، گفت: هرساله توشه یک ماهه بر می داشت و به غار حرا می‌رفت تا اینکه حضرت جبرئیل (ع) درآنجا بر او نازل و سوره علق را بر قلب پاک ایشان نازل فرمودند.

امام جمعه کامیاران اذعان داشت: قرآن کریم در شب قدر از طرف خدای متعال به آسمان اول آمد و درجای بنام بیت‌العز قرارگرفت و این شب لیله‌القدر نام گرفت، شبی که عبادت در آن بیشتر از هزار ماه ثواب دارد.

ماموستا قربانی اضافه کرد: حضرت(ص) ۱۰ شب اخر ماه رمضان را در مسجد اعتکاف می‌کردند و در روز قرآن می‌خواندند.

وی در ادامه با اشاره به زکات فطریه گفت: براساس فتوای صریح ائمه مذهب امام شافعی (رض) میزان فطریه هر نفر دوکیلو چهارصد گرم احتیاطا سه کیلو گرم قوت غالب منطقه یعنی گندم است که قیمت آن برای هرنفر ۶ هزارتومان تعیین شده است.

وی با تاکید براینکه این فتوا ازطرف شورای افتاء استان تعیین شده است و مردم حتی می‌توانند بیش از این ۶ هزارتومان پرداخت کنند، گفت: اضافه بر ۶ هزار تومان که به عنوان زکات فطریه اگر کسب پرداخت کند به عنوان صدقه و خیرات محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: فدیه روزه کسانی که بیمار هستند و امید به بهبودی ندارند نیز یک کیلو گندم تعیین شده است که قیمت آن دو هزار تومان است، یعنی برای سی روز شصت هزار تومان تعیین شده است.

ماموستا قربانی در خصوص هفته سلامت نیز عنوان کرد:  به یاری خدای متعال و با همیاری  حوزه نظام سلامت  بسیج کنترل  فشارخون از هفدهم خرداد لغایت پانزدهم تیر در سراسر کشور اجرا می‌شود.

امام جمعه کامیاران اضافه کرد: متاسفانه فشارخون بزرگترین عامل مرگ و میر است و کسانیکه می‌خواهند ازوضعیت خود  آگاه شوند  می توانند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی به صورت رایگان از وضعیت جسمانی خود در این خصوص آگاهی پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست