وطنم ای شکوه پابر جا ...
حضور بیش از۱۰۰ طلبه اهل‌سنت در دومین دوره آموزش نظامی سرباز طلبه‌ها
دومین دوره آموزش نظامی سرباز طلبه‌های اهل‌سنت کشور از تاریخ 94/10/12 به مدت ده روز در پادگان باقرالعلوم(ع)، تیپ 83 امام جعفر صادق(ع) واقع در شهرستان قم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم‌دینی اهل‌سنت، جمشید نعمتی کارشناس امور مشمولین دبیرخانه در گفت‌وگویی گفت: بیش از یکصد طلبه اهل‌سنت دوره دوم آموزش نظامی خدمت سربازی را مشتمل بر کلاس‌های نظامی، خانواده، سبک زندگی، عقیدتی و سیاسی و با حضور اساتید مجرب گذراندند.

وی افزود: از نظر قانونی پایان دوره آموزشی باید در پرونده سرباز طلبه باشد و طلاب می‌توانند در ابتدا یا انتهای خدمت سربازی این دوره را بگذرانند و قبلا هم یک دوره ۶۰ نفره به همت دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی برگزار شده و طلاب از این دوره‌ها برخوردار شده‌اند.

کارشناس امور مشمولین دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی با اشاره به اینکه دوره‌های آموزشی نظامی خدمت مقدس سربازی معمولا بین ۴۵ تا ۶۰روز برگزار می‌شود گفت: با تمهیداتی که اندیشه شد، این دوره زمانش کوتاه شده، هر چند سعی شده است که از نظر محتوای آموزشی تغییر چندانی ایجاد نشود و بحمدالله آموزش‌های نظامی به خوبی داده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این دوره ورودی سرباز طلبه‌های سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ است، تصریح کرد: ما بیش از صدها نفر در نوبت اعزام داریم که پرونده‌ها باید تکمیل شود و در فرآیند جذب قرار گیرند.

جمشید نعمتی افزود: کلیه امور اجرایی آموزشی اعم از دوره‌های نظامی، کلاس‌ها و دعوت از اساتید توسط تیپ ۸۳ امام جعفر صادق(ع) انجام می‌شود و دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی فرآیندهای هماهنگی، نظارت و محتوایی را انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: امور مربوط به خدمت نظام وظیفه توسط ستاد کل اعلام می‌شود و دبیرخانه تابع است و با تلاش‌های صورت گرفته، این تعداد سهمیه گرفته شده است و دبیرخانه برای اضافه شدن سهمیه رایزنی می‌کند.

کارشناس امور مشمولین دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی افزود: هر طلبه‌ای که قصد دارد در طرح سرباز طلبه شرکت کند باید حتما سطح ۱ را داشته باشد که در این زمینه فقط مدرک دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم‌دینی و دانشکده الهیات دانشگاه تهران معتبر است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از طلاب برای دریافت مدرک رسمی اقدام نکرده بودند، خاطر نشان ساخت: با مصوبه شورای برنامه‌ریزی و به منظور تسهیل استفاده از خدمات سرباز طلبه، طی یک مصاحبه علمی توسط معاونت پژوهشی، مشکل مدرک رسمی برای سربازان مرتفع شد.

جمشید نعمتی با اشاره به اینکه هزینه هر سرباز باید به حساب ستاد کل نیروهای مسلح واریز شود، خاطر نشان ساخت: سهمیه توسط ستاد کل نیروهای مسلح مشخص می‌شود و بعد از تشکیل پرونده و واریز مبلغ با مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه باید هماهنگی صورت بگیرد تا زمان آموزش مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه طرح استقلال دبیرخانه به‌عنوان یک نهاد مستقل از نظر سطح ساختاری و سازمانی در ستاد کل نیروهای مسلح در حال پیگیری است، خاطر نشان ساخت: اگر این استقلال انجام شود، دبیرخانه در خصوص امور خدمت سربازی می‌تواند دارای سهمیه و امکانات شود و از نظر ساختار و اداری رشد کند و در نتیجه خدمات بیشتری را می‌توانیم بدهیم.

وی با اشاره به اینکه ستاد کل نیروهای مسلح با این اقدام موافقت کرده‌‌ است، گفت: دبیر محترم شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم‌دینی اهل‌سنت هم با کلیات این کار موافق هستند و گردش‌کار نیز انجام شده است و طرح در حال بررسی است که اگر با ساختار تشکیلاتی تطابق داشته باشد و به تصویب برسد، این اقدام عملیاتی می‌شود.

به منظور بررسی وضعیت دوره آموزشی و صحبت با شرکت‌کنندگان به همراه آقای جمشید نعمتی کارشناس امور مشمولین و حجت‌الاسلام و المسلمین حسن فراتی رئیس اداره برنامه‌ریزی آموزشی به پادگان باقرالعلوم(ع) رفتیم و با شرکت‌کنندگان گفت وگویی داشتیم؛ طلاب سرباز هم در جلسه‌ای صمیمی سؤالات، مشکلات و پیشنهادات خود را با کارشناس امور مشمولین مطرح کردند.

یکی از طلاب کردستان، شرکت‌کننده در دوره آموزشی رزم مقدماتی طلاب مدارس علوم‌دینی اهل‌سنت در گفت‌و‌گویی گفت:  در این دوره علاوه بر مباحث رزمی و نظامی، کلاس‌های فرهنگی، خانوادگی و سیاسی بسیار خوبی برگزار شد و مطالبی که واقعا لازم بود را به ما آموزش دادند و توانستیم تجربه و توانایی خود را در این مدت کوتاه بالا ببریم.

امام جماعت یکی روستای اهل‌سنت نشین کردستان در ادامه افزود: از مسئولین دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی خواستارم که برای سربازها این امکان فراهم شود تا در منطقه‌ای که در آنجا امام جمعه و یا امام جماعت هستند خدمت کنند تا بتوانند هم به تبلیغ دین اسلام بپردازند و هم زندگی خود را اداره کنند.

یکی از علمای اهل‌سنت کرمانشاه نیز با تشکر از زحمات مسئولان برگزاری این دوره گفت: مطالب خوب و ارزنده ای در این دوره ها مطرح شده است .

وی با اشاره به اینکه از متولین ۵۴ هم در این دوره حضور دارند، گفت: نوبت اعزام به آموزش طولانی است و اگر این دوره‌ها بیشتر شود می‌توانیم در سنی که باید به سربازی برویم، خدمت سربازی را انجام دهیم و نیازی نیست که تا سن بالا صبر کنیم و زودتر  می‌توانیم کارهای استخدامی، حج و… را انجام دهیم.

یکی دیگر از سرباز طلبه‌های شرکت کننده در این دوره که از استان آذربایجان غربی آمده بود گفت: یکی از استفاده‌هایی که از این دوره کردم این بود که با حال و هوای دفاع مقدس آشنا شدم و اکنون برایم مشخص‌تر شده است که باید بیشتر قدردان زحمات خانواده شهدا، رزمندگان و ایثارگران باشیم که با جان و مال خود از این خاک، نظام و انقلاب دفاع کردند.

مولوی انور شهنوازی امام‌جمعه اهل‌سنت و جماعت از سیستان و بلوچستان دوره‌ و اساتید کلاس‌ها را عالی ارزیابی کرد و اظهار داشت: مسائلی که در کلاس‌ها مطرح شد همه مسائل و مشکلات روز بود که لازم بود با آنها آشنا شویم و راهکارهایی هم که مطرح شد واقعا کاربردی وجالب بود.

وی افزود: این تدبیری که اتخاذ شده است تا روحانیون اهل‌سنت بتوانند به صورت سربازطلبه خدمت کنند بسیار جای تقدیر دارد و برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته  و از دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم‌دینی به خاطر این خدمت تشکر می‌کنم.

مولوی شهنوازی با اشاره به کلاس‌های سبک زندگی تصریح کرد: اساتید این کلاس‌ها اکثرا در سطوح عالی بودند و مسائل روزمره زندگی را مطرح کرده و فکرمان را روشن کردند.

امام جماعت مسجد النبی خاش هم در گفت‌وگویی دوره‌های برگزاری را بسیار عالی ارزیابی کرد و گفت: در طول این مدت که در دوره شرکت کرده بودیم، اساتید در ابعاد مختلف و در سطح بالایی تدریس کردند.

وی افزود: الحمدالله پذیرش و انجام امور اداری خوب بود، فقط اگر دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم‌دینی پیگیری کند تا تعداد دوره‌ها بیشتر باشد بهتر است و به طور مثال من سرباز سال ۹۲ هستم ولی امسال آمده‌ام و اگر بشود در طول سال حداقل تعداد بیشتری پذیرش شوند می‌توانیم از انواع و اقسام مشکلات عبور کنیم.

یکی از طلاب اهل‌سنت شهرستان ماکو که در این دوره آموزشی شرکت کرده بود نیز گفت: دوره‌های خیلی عالی بودند و استادها به صورت تخصصی بحث می‌کردند و در سطح طراز اول کشوری بودند و از دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی و تیپ ۸۳ امام جعفر صادق(ع) که با همدلی و برادری این دوره را برگزار کردند، تشکر می‌کنم.

این طلبه اهل‌سنت اهل ماکو خاطر نشان ساخت: علاوه بر مباحث آموزش نظامی، مباحث خوبی در حوزه خانواده مطرح شد و همچنین اوضاع خاورمیانه به خوبی بحث شد.

وی در پایان گفت: باید با اتحاد و همدلی در راستای تقریب و اقتدار اسلامی تلاش کنیم و ما در هر زمان مطیع امر مقام معظم رهبری و آماده جانفشانی هستیم.

ماموستا رستگار امینی از امامان جمعه اهل‌سنت کرمانشاه نیز اساتید دوره‌های برگزار شده را خوب ارزیابی کرد و گفت: سطح آموزش در موضوعات مطرح شده بسیار بالا بود.

یکی از مدرسین مدرسه علوم‌دینی انوریه گنبد کاوس هم با اشاره به اینکه برخوردها و مهمان‌نوازی مسئولین خوب بود تصریح کرد: خیلی حرمت علما را حفظ کردند و مباحثی که با توطئه استکبار در کشورهای دیگر باعث اختلاف می‌شود را به خوبی مطرح کردند.

در این جلسه جمعی از شرکت‌کنندگان استان‌های کردستان و آذربایجان غربی طی نامه‌ای خطاب به مسئولان برگزاری این دوره در دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی، از زحمات آنها به خاطر برنامه‌ریزی و پاسخگویی مناسب تشکر کردند.

گفتنی است دوره دوم آموزشی رزم مقدماتی طلاب اهل‌سنت در قالب کلاس‌های نظام جمع، مشاوره سبک زندگی و خانواده، نقش روحانیت در امور بین‌الملل، رزم انفرادی(دفاع غیرعامل)، آسیب‌های فضای مجازی، جنگ افزار، روش تدبر در قرآن، نقش روحانیت در دفاع‌مقدس، شیوه زندگی پیامبر(ص)، رزم انفرادی، فرق و ادیان و صهیونیسم جهانی و مسیحیت و عرفان‌های کاذب و نوظهور و… برگزار شد.

فهرست