حضور شعرای اهل سنت از ویژگی‌های بارز جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری است
مدیرکل ارشاد آذربایجان غربی گفت: حضور شعرای اهل سنت از ویژگی‌های بارز جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی آذری است. شاید تصور ‌کنیم که فقط شیعیان در این جشنواره شرکت می‌کنند در حالی که اهل سنت نیز رغبت فراوانی نسبت به این جشنواره دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از روابط عمومی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ناصر خدایاری با اشاره به اینکه تاکنون ۱۳ دوره از جشنواره شعر رضوی به زبان ترکی برگزار شده است اظهار داشت: امسال چهاردهمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود و تنها جشنواره استان به شمار می‌رود که هیچ تغییری نکرده و همه‌ ساله برگزار شده است.

وی افزود: از جمله ویژگی‌های جشنواره در زمینه اطلاع‌رسانی می‌توان به این اشاره کرد که علاوه بر سایت‌ها و نشریات داخلی از طریق شبکه جهانی سحر و زهرا تی‌وی ترکیه نیز پوشش خبری داده می‌شود.

مدیرکل ارشاد آذربایجان غربی حضور شعرای اهل سنت از داخل و خارج کشور را از ویژگی‌های بارز جشنواره عنوان کرد و افزود: این جشنواره در خارج از ایران، در پاره‌ای از کشورهای منطقه قفقاز و نخجوان، حوزه آناتولی در ترکیه، بین‌النهرین، عراق، ماوراءالنهر، ازبکستان و آلمان جایگاه ویژه‌ای دارد.

وی تصریح کرد: آخرین مهلت دریافت آثار ۲۰ مردادماه است و زمان اجرای جشنواره نیز ۱۰ شهریورماه پیش‌بینی شده است.

خدایاری با اشاره به چاپ مجموعه اشعار برگزیده این جشنواره گفت: تاکنون ۲ عنوان مجموعه نیز تحت عنوان گونش ضیافتی چاپ و توزیع شده است و امسال نیز کتاب گونش ضیافتی ۳ شامل ۵ دوره اشعار برگزیده جشنواره شعر رضوی رونمایی می‌شود.

وی افزود: برگزاری نمایشگاه‌های عکس به‌صورت جمعی و مراسم شعرخوانی و بهره‌مندی از چهره‌های شناخته شده در حوزه ادبیات و شعر به‌عنوان داور از دیگر ویژگی‌های جشنواره به‌شمار می‌رود.

خدایاری با اشاره به اهداف جشنواره گفت: شناساندن و معرفی سیره امام رضا(ع) از جمله اهداف اصلی جشنواره بوده و این جشنواره را در ذیل دهه کرامت می‌توان گنجاند، هر چند که در این مقطع زمانی برگزار نمی‌شود و گنجاندن و برجسته‌سازی خدمت کریمانه و محبت به رسم اهل بیت(ع) در قالب شعر در این جشنواره نمود بسیار خوبی پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید عقاید رضوی در این جشنواره برجسته شود، تصریح کرد: نگرش امام رضا(ع) به توحید، نبوت و عدل از طریق شعر رضوی باید تبیین شود و معارف اهل بیت(ع) را بشناسانیم و اخلاق رضوی همچون مهرورزی، گذشت، انسجام، همدلی، همسویی و مدارا برجسته شود.

شایان ذکر است هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) توسط بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در سال جاری در رشته‌‌های گوناگون و به میزبانی استان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود. در همین راستا استان آذربایجان غربی، میزبان چهاردهمین دوره جشنواره سراسری شعر رضوی به زبان ترکی آذری در سال جاری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست