شناسه خبر: 67734

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=67734

جامعه الازهر مصر
حکم توسل به پیامبر برای نجات از کرونا را بیان کرد
کمیته فتوای مجمع تحقیقات اسلامی الازهر در پاسخ به پرسشی درباره حکم توسل به پیامبر(ص) برای برطرف شدن بیماری کرونا گفت: توسل به پیامبر (ص) پس از وفات ایشان بنا بر قول جمهور فقهای مالکی و شافعی و متاخران حنفی و نزد حنبلی ها جایز است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از  خراسان، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، کمیته فتوای مجمع تحقیقات اسلامی الازهر در پاسخ به پرسشی درباره حکم توسل به پیامبر(ص) برای برطرف شدن بیماری کرونا گفت: توسل به پیامبر(ص) پس از وفات ایشان بنا بر قول جمهور فقهای مالکی و شافعی و متاخران حنفی و نزد حنبلی ها جایز است به اینکه شخص بگوید خدایا به حق پیامبرت محمد یا به آبروی پیامبرت محمد از تو می‌خواهم چنین و چنان کنی.

الازهر در ادامه پاسخ خود به قول النووی اشاره کرده که می گوید:  شخص می تواند برای حاجات خود به پیامبر متوسل شود و او را نزد خدای متعال، شفیع گرداند و ابن الحاج نیز می گوید: جایز است، زیرا پیامبر شفیعی است که شفاعت او رد نمی شود و کسی را که درِ خانه اش آمده و از او کمک خواسته، نا امید نمی سازد و پس کسی که به او متوسل شود و از او حاجتی بخواهد، درخواست او را رد نمی کند.

الازهر در ادامه پاسخ خود در بیان ادله جواز توسط به پیامبر گفت: یکی از این دلایل این است که روزی مردی نزد پیامبر(ص) آمد و گفت: از خدا بخواه مرا عافیت دهد. پیامبر فرمود: بگذار این دعا را به تاخیر بیندازم که برای آخرت تو بهتر است و اگر هم می‌خواهی برایت دعا کنم. آن مرد گفت: خیر برایم دعا کن. پیامبر به او فرمود وضو بگیر و دو رکعت نماز بخوان و این دعا را بخوان: خدایا به حق پیامبرت محمد صلی الله علیه و علی آله و سلم که پیامبر رحمت است، رو به سوی تو می کنم و از تو می خواهم. ای محمد من به واسطه تو حاجتم را از خدایم می خواهم تا برآورده شود و تو را در آن شفیع می گردانم. و آن مرد این کار را انجام داد و بهبود یافت.

الازهر ادامه داد: و شوکاتی در حاشیه این حدیث گفته که و این حدیث دلیل بر جواز توسل به رسول خدا(ص) است با این اعتقاد که فاعل فقط خدای متعال است که به هرکه بخواهد حاجت و نعمت می دهد و هرچه او بخواهد می شود و هرچه نخواهد نمی شود.

فهرست