شناسه خبر: 6932

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=6932

امام جمعه کامیاران
حکم حاکم در مذهب امام شافعی ملاک برگزاری عید فطر است
امام جمعه کامیاران گفت: در صورتیکه حاکم اسلامی یا نماینده او در مورد ثبوت ماه هلال جدید و یا بقاء ماه قبلی حکم کرد تبعیت از حکم او برای کسانیکه در حوزه حکومت او هستند واجب است یعنی تا حاکم حکم نکند که روز عید است و یا ماه قبل تمام شده است واجب نیست که عید گرفته شود.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا ملا توفیق قربانی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع کامیاران با اشاره به روز جهانی قدس اظهار کرد: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از طرف رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) بنام روز جهانی قدس نام‌گذاری شده است.
وی با بیان اینکه این نام‌گذاری موجب بیدار شدن کل جهان اسلام شده است، گفت: خدای متعال از آغاز دین مبین اسلام به رسول اکرم (ص) فرمود ای محمد (ص) طایفه یهود از تمام دشمنان اسلام بیشتر دشمن دین اسلام هستند و سرسخت‌ترین دشمنان این دین محسوب می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید هرکسی که سرپرستی و ولایت کفر را قبول کند او هم در جمله آنها قرار می‌گیرد پس ما ملت اسلام باید با سعه‌صدر و متانت و حکمت بیشتر از گذشته در برابر توطئه دشمنان دیرینه خود که آمریکا و اسرائیل هستند متحدا” ومتفقا” مانند بنیان مرصوص بایستیم و ازدین و شرافت و کرامت وطن خود دفاع کنیم.
وی تصریح کرد: مردم مسلمان ایران اسلامی از اول انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون گوش به فرمان امام راحل(ره) و جانشین برحق ایشان هستند و تمام آخرین جمعه‌های ماه رمضان با خروش در خیابان‌ها استکبارستیزی خود را با اقتدار تمام به نمایش می‌گذارند.
امام جمعه کامیاران با تاکید براینکه بیت المقدس تنها متعلق به فلسطین نیست بلکه متعلق به تمام جهان اسلام است، گفت: ما از آرمان‌های فلسطین دفاع می‌کنیم و خواهیم کرد.
وی گفت: بیت‌المقدس قبله اول مسلمانان است و رسول اکرم(ص) تا قبل از رفتن به و حدود شانزده ماه در مدینه به همین سمت نماز می‌خواند تا روزی که به فرمان خدا به سمت کعبه ایستاد.
وی اضافه کرد: دشمنان اسلام در آن دوران به رسول الله (ص) طعنه می‌زدند که اگر دین محمد(ص) حق است چرا روبه بیت‌المقدس نماز می‌خواند خدای متعال در مسجد ذو قبلتین دستور داد که روبه مکه مکرمه نماز بخواند که ۱۰ نفر هم همراه با پیامبر(ص) با او چرخیدند و رو به مکه نماز خواندند.
وی اذعان داشت: بقیه خیال می‌کردند که رسول الله (ص) اشتباه کرده است و خدا به این ۱۰ نفر مژده بهشت داد و آنها به عشره مبشره مشهور شدند.
امام جمعه کامیاران با تاکید براینکه ما با دفاع خود ثابت می کنیم که فریب حرف‌های عوام‌فریبانه آنها را نمی‌خوریم،گفت: اخیرا” هم از طرف ترامپ و همپیمانانش و سران کشورهای اسلامی که نوکران آنها هستند طرحی بنام معامله قرن طرح‌ریزی شده که ما این طرح را که ترامپ دنبال می‌کند محکوم و آن را جز خواب و خیال برای آنها نمی‌دانیم.
وی اذعان داشت: به یاری خدا روز آزادی قدس فرا می‌رسد و این وعده خدا و پیامبر(ص) است.
وی با تاکید اینکه مردم ایران با زبان روزه در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند و انزجار خود را نسبت به آمریکا و اسرائیل اعلام کردند، گفت: دفاع از مسلمانان عبادت است، جهاد فقط با اسلحه و شمشیر نیست!.
ماموستا قربانی در ادامه با اشاره به بیانیه شورای عالی افتاء استان در خصوص رویت ماه های قمر (شعبان ، رمضان ، شوال و ذی الحجه ) گفت: در مذهب امام شافعی (رض) مناط و ملاک ثبوت ماه‌های قمری یعنی هلال ماه با چشم غیر مسلح است نه اینکه با دوربین دیده شود.
وی تصریح کرد: درصورتیکه اگر هلال جدید به دلیل موانعی مانند ابر، مه و گرد و غبار رویت نشد وظیفه مسلمانان این است که ماه قبلی را تکمیل کنند.
وی اضافه کرد: در صورتیکه حاکم اسلامی یا نماینده او در مورد ثبوت ماه هلال جدید و یا بقاء ماه قبلی حکم کرد تبعیت از حکم او برای کسانیکه در حوزه حکومت او هستند واجب است یعنی تا حاکم حکم نکند که روز عید است و یا ماه قبل تمام شده است واجب نیست که عید گرفته شود.
امام جمعه کامیاران با تاکید براینکه این حکم اصل مذهب امام شافعی(رض) است، اضافه کرد: در این خصوص اگر کسانی موفق شدند که هلال ماه را رویت کنند لازم است در اسرع وقت مراتب را به ستاد استهلال شهرستان گزارش کند و آنها هم حکم می‌کنند که جشن است یا خیر.
وی افزود: اما اگر حاکم و یا نمایند او به هر دلیلی ادعای رویت آنها را نپذیرفت واجب است که آنها برای خود روزه بگیرند و یا جشن کنند و دیگر در جمع عموم حق ندارند که اعلام نمایند.
امام جمعه کامیاران تصریح کرد: مذهب امام شافعی (رض) برخلاف سایر مذاهب اسلامی که قائل به تعدد مطلع نیستد به این معنی رویت هلال در هر نقطه‌ای از عالم اسلامی برای مردم آن منطقه قابل قبول است و بقیه نمی‌توانند از آن تبعیت کنند لزومی نیست که ما از مردم تقلید کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست