امام جمعه دهگلان
خانواده مهم‌ترین عنصر در پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است
امام جمعه دهگلان گفت: خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان دارد و  به عنوان مهم‌ترین کانون بشری، عنصر اساسی در تشکیل، پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا سید عارف عنایتی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع شهر دهگلان از خانواده به عنوان مهم‌ترین پایگاه دوام و قوام هرجامعه نام برد و اظهار داشت: خانواده سنگ بنای اول ساختمان اجتماع است که فرد در آن قرار می گیرد.

به گفته امام جمعه دهگلان ، خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان دارد و  به عنوان مهم‌ترین کانون بشری، عنصر اساسی در تشکیل، پیشرفت و موفقیت هر جامعه‌ای است.

ماموستا عنایتی با تاکید براینکه محبت و عاطفه در خانواده رمز سعادت و خوشبختی انسان است، اذعان داشت: محبت در کانون خانواده شاه  کلید رفع بسیاری از مشکلات و زمینه‌ساز جلب احترام و رعایت حقوق دیگران است.

امام جمعه دهگلان با اشاره به اینکه محیط امن خانواده نقش مهمی در شکل‌گیری شخصیت انسان‌ها دارد، گفت: برای تربیت و  پرورش درست فرزندان، باید محیطی ایجاد کنیم که در آن درگیری و اختلافی وجود نداشته باشد و یا در حداقل ممکن خود قرار گیرد.

به گفته ماموستا عنایتی، محبت و صداقت، ایمان و عشق به خوبی‌ها، صمیمیت، وحدت و اتحاد بهترین و تاثیرگذارترین راه حل برای رفع بسیاری از مشکلات است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت پایگاه و کانون خانواده در قوام و دوام هر جامعه‌ای جایگاه حساس خانواده باید نسبت به دیگر نهادهای اجتماعی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه دهگلان به فلسفه‌ اصلی ضرورت تشکیل خانواده از دیدگاه اسلام و بزرگان دین پرداخت و گفت: هدف از تشکیل خانواده و زندگی مشترک زوجین رسیدن به آرامش روحی، معنوی، عاطفی و جسمی است.

به گفته ماموستا عنایتی، اگر محبت، آرامش و معنویت در درون زندگی مشترک شکل نگیرد آن زندگی بوی معنویت ندارد و دچار تنش و تزلزل می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت ترویج و نهادینه کردن فرهنگ ازدواج اسان در جامعه، اضافه کرد: متاسفانه سخت‌گیری بسیاری از سوی خانواده‌ها در بحث ازدواج فرزندان صورت می‌گیرد و همین مسئله موجب افزایش سن ازدواج و کاهش آمار ازدواج در بین جوانان شده است.

امام جمعه دهگلان اضافه کرد:  تحمیل مهریه‌های سنگین ازداوج‌ها را در همان نقطه آغازین دچار تنش و موجب ایجاد کدورت در بین زوجین می‌شود.

به گفته ماموستا عنایتی، خانواده‌ها باید با ایجاد بسترهای لازم و آسان‌گیری در امر ازدواج زمینه افزایش نرخ ازدواج‌های پایدار را در این شهرستان فراهم سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست