عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
خداوند به همه مسلمانان جزای خیر دهد که خدا را در فکر داشته اند و زکات مال خود را ادا نموده اند
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۳/۱۷ پاوه به امامت حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-آیه ۹۷ و ۹۸ سورۀ حجر ۲- حدیثی از سنت رسول الله (ص)» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۱۷ خرداد ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، درابتدای سخنان خود به تاریخ زندگی و حیات داعیان و مصلحان دین اشاره کرد و گفت: تاریخ زندگی انسان و قصص قرآن کریم و حیات داعیان دین و مصلحین تاریخ و در رأس آنها تاریخ انبیای عظام و بزرگان دین از علما و عرفا و پاسداران واقعی دین به ما نشان می دهد کسانی که داعی دین بوده اند، همیشه از سوی افرادی اذیت شده اند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه افزود: از روز اول که آدم خلق شد، شیطان هم به وجود آمد. پس از همان روز اول جنگ بین رحمان و شیطان و آدم و ابلیس بوده و تا بشر هست این جنگ هم ادامه خواهد داشت.

خطیب جمعه پاوه با اشاره به اینکه پیامبران عظام بیش از هر کس دچار آزار و اذیت و زحمت شده اند، خاطرنشان کرد: طاغوتیان و باطلان و به فرمودۀ قرآن “ملأ” (ثروتمندان و قدرتمندان) و در کنار آنها افراد جاهل و احساساتی بیشترین مزاحمت را برای پیامبران الهی به وجود آورده اند.

امام‌جمعۀ پاوه در ادامه به آیات ۹۷ و ۹۸ سورۀ مبارکۀ حجر «وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّکَ یَضِیقُ صَدْرُکَ بِمَا یَقُولُونَ-فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَکُنْ مِنَ السَّاجِدِینَ» اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در راستای دلجویی حضرت خاتم (ص) می فرماید: ای رسول بی خبر نیستم و می دانم در مقابل تهمت ها و کمین دشمنان ناراحت و محزونی و درونت پر از حسرت و آه است؛ اما غصه مخور، درمانی به تو معرفی می کنم که اگر از آن استفاده کنی هیاهوی دشمنان چیزی نیست و آن دارو تسبیحات پروردگار، نماز، سجده و تسلیم در برابر امر خداوند است.

ماموستا دکتر قادری در ادامه به وصیت لقمان به فرزندش اشاره کرد و گفت: حضرت لقمان خطاب به فرزندش می فرماید: فرزندم امر به معروف و نهی از منکر کن؛ اما بدان که امر به معروف و نهی از منکر ساده نیست و ممکن است تو رابا حرف های رکیک مورد هجوم قرار دهند و باید صبر داشته باشی.

خطیب جمعۀ پاوه با بیان اینکه امروزه وضع امت رسول الله (ص) اصلا خوب نیست، خاطرنشان کرد: شکی ندارم روح پیامبر اسلام برای وضعیتی که برای امتش پیش آمده، ناراحت است؛ از سودان گرفته که مسلمانان به نیل انداخته می شوند تا افغانستان و پاکستان و سوریه و یمن و مملکت خودمان که به شیوه های مختلف دشمنان بر علیه ما دارند توطئه می کنند و برادران و خواهران ما در رنج و عذاب اند.

امام‌جمعه پاوه گفت: خدای بزرگ برای آنکه مسئولیت ما را مشخص و مقداری احساساتمان را تحریک کند، در آیۀ ۱۲۸ سورۀ توبه می فرماید: پیامبری را از نفس خودتان برای شما مبعوث کرده ام؛ نظر به این امر پیامبر ما چون عضوی متصل به ماست و طبیعتاً وقتی یکی از اعضای انسان دچار زحمت و آزار شود دیگر عضوها هم دچار زحمت و آزار می شوند. پس پیامبر عزیز ما هم به هر مصیبت و گرفتاری ما ناراحت و متأثر می شوند. چه زمانی که در قید حیات بودند شخص ایشان ناراحت می شدند و چه زمانی که از دنیا رفتند روح مبارکشان ناراحت می شود این سفیر دلسوز عزت ما را می خوادهد. باید من و شما که گویندۀ لااله الا الله و محمد رسول الله هستیم و نماز می خوانیم و روزه می گیریم، مقداری خود را در مقابل دین خود مسئول بدانیم که اگر این گونه نباشیم باید در قیامت پاسخگو باشیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه سخنان خود به هجمۀ اخیر و بدحجابی های گسترده در سطح شهرستان پاوه به واسطه ورود گردشگران اشاره کرد و گفت: دیروز یکی از مسئولان محترم استان کرمانشاه با بنده تماس گرفت و گفت: اخبار بدی از پاوه در خصوص بدحجابی و بی حجابی به ما رسیده است؛ در پاسخ گفتم، دو عامل در این هجمه نقش پررنگ دارد؛ یکی اینکه شهر ما مدیریت ندارد و هیچ ارگانی خود را در قبال مسائل مسئول نمی داند و دومین عامل نیز این است که در اورامانات ما اگر درصد زیادی از زنان حجاب دارند و جمع کثیری هم اهل نماز و روزه هستند، این هجمه می خواهد آن را هم از ما بگیرد و ما نمی دانیم شکوائیه خود را نزد چه کسی ببریم؟

ماموستا دکتر قادری ادامه داد: از یک سو دعوت به گردشگری می کنند و از طرف دیگر مدیری در شهرستان نیست امور را اداره کند تا بی بند و باری و ناراحتی برای مردم و مهمانان پیش نیاید.

امام‌جمعه پاوه به حرکت زیبای یک جوانمرد در پاوه اشاره کرد و گفت: یک جوان اهل پاوه، خانواده ای تهرانی که دارای فرزند خردسال بوده اند و محلی برای استراحت نداشته اند را به منزل خود برده و به مدت ۴۸ ساعت خانه اش را دراختیار آنان قرارداده است؛ بنده قطعاً فردا او را دعوت کرده و از حرکت زیبای وی تشکر می کنم، زیرا حرکت این جوان برای آبروی شهر بوده است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در بخش دوم سخنان خود به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) که امام احمد آن را در مسند خود آورده است، اشاره کرد و گفت: پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: بهترین افراد از امت من مسلمانی است که این خصلت ها را دارد: ۱-ساده زیست است ۲-بسیار علاقمند و پایبند به نماز است. ۳-در قبال تکالیف دین خود را مسئول می دانند و عبادت خود را به نحو احسن انجام می دهد. ۴- به آنچه که خدا از رزق  و روزی به او داده است راضی و شاکر و صابر است .رسول گرامی اسلام (ص) در ادامه می فرمایند: این نوع انسانها در قیامت دارای جایگاهی می شوند که حتی پیامبران الهی به جایگاه آنها غبطه می خورند.

ماموستا دکتر قادری در ادامه گفت: در هر عصری چنین مسلمانانی وجودارند که واقعا ساده زیست و مقید و مخلص اند و خدا و رسولش از انها راضی هستند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به نکته ای از سلف صالح اشاره کرد و  گفت: در تاریخ آمده است سلف صالح ما چند ماه قبل از رمضان دعا می کردند که خداوند به آنها عمر عطا کند به رمضان برسند و وقتی هم که رمضان تمام می شد چنان می پنداشتند که معشوقی دلربا و زیبا شکل و محبوب و جذاب و معنوی را از دست داده اند، ولی در عصر ما به محض اتمام رمضان بسیاری از مردم چنان خیال می کنند که از زندان تک سلولی نجات پیدا کرده اند و به این طرفو  آن طرف می روند.

امام‌جمعه پاوه خاطرنشان کرد: رمضان هم تمام شد؛ خوشا به حال آنانکه روزه گرفتند و شب ها را احیا نموده و از صدقه و خیرات و احسان و زکات اموال خود کوتاه نیامدند.

ماموستا دکتر قادری در پایان به وضع زکات در رمضان امسال اشاره کرد و گفت: الحمدلله امسال کمک به فقرا با توجه به سختی معیشت بسیار خوب بوده است و در شهرها و روستاهای شهرستان پاوه مردم کمک خوبی کرده اند که در ۱۰ سال گذشته سابقه نداشته است ؛ خداوند به همه مسلمانان جزای خیر دهد که خدا را در فکر داشته اند و زکات مال خود را ادا نموده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست