امام جمعه اهل سنت تايباد:
خداوند گناهان بندگان خود را می پوشاند و او را در مقابل سایر بندگان رسوا نمی کند
مولوي غلام نبي توكلي گفت: اگر خداوند بخواهد بندگان خود را رسوا کند، هیچ بنده ای در دنیا، بدون رسوایی باقی نمی ماند، اما ذات مقدس پروردگار، لطف و احسان او شامل حال بنده می شود و آبروی او را نمی برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی غلام نبی توکلی امام جمعه اهل سنت تایباد در خطبه های این هفته نمازجمعه با بیان اینکه پس از ماه مبارک رمضان، ما وارد ماه های حج می شویم اظهار داشت: خداوند را شکر می کنیم که به ما توفیق عنایت کرد تا روزه و احکام روزه را به نحو احسن انجام دادیم و الان وارد ایام حج شدیم، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در حال آموزش حجاج محترم هستند. ان شالله در آستانه عزیمت حجاج به سرزمین وحی، در خصوص حج بیشتر سخن خواهیم گفت.

ایشان در ادامه موضوع اسماء الحسنی، به نام مبارک البَرّ اشاره کرد و افزود: این نام از نام های بسیار با ارزش و بزرگ خداوند است. معنای لغوی البر این است که خداوند در کارهای خوب همیشه پیشرو است، این نام اطلاق می شود بر صداقت و راستی، پس خداوند ذاتی است که آنقدر احسان می کند که هیچ کس نمی تواند مانند او باشد، خداوند کثیر الاحسان است و نیکی و خیر او کامل است و شامل جمیع اهل زمین و آسمان می گردد. احسان خداوند منحصر به یک گروه، ملت، فرقه و طایفه نیست، بلکه عمومیت دارد و همه اهل زمین و آسمان را شامل می شود، برای او تفاوتی بین خوب و بد، سیاه و سفید، انسان و سایر مخلوقات ندارد.

مولوی توکلی اظهار داشت: خداوند تبارک و تعالی نعمت های ظاهری و باطنی خود را برای انسان کامل کرده است، مفسرین نعمت های ظاهری را نعمت های دنیوی و نعمت های باطنی را نعمت اخروی دانستند. البته نعمت دنیوی عمومیت دارد، مانند همین تنفس یا همین اکسیژنی که مورد استفاده همه ماست، این بزرگترین نعمتی است که برای همه مخلوقات داده است، اگر اکسیژن نباشد، حیات معنا ندارد، انسان هلاک می شود، این نعمت را هر لحظه تنفس می کنیم اما از خالق آن بیخبریم.

استاد حدیث حوزه علمیه احناف تایباد گفت: خداوند در وعده ای که داده است صادق است، او در وعید خود هم صادق است، یعنی اگر وعده داده است که کسی را به بهشت یا دوزخ برد، صادق است. پروردگار در اقوال و قول خود نیز صادق است، می فرماید، چه کسی در سخن گفتن از خداوند صادق تر است؟ یقینا هیچ کس او در وعده هایی که به بندگان داده است چه در دنیا و آخرت، صادق است. خداوند نسبت به بندگان خود، مهربان است، مهربانی پروردگار به بندگان خود از مهربانی مادر به فرزند خود بیشتر است. بنده اگر واقعا بندگی کند، خداوند همیشه با اوست، او به همراه شماست هرکجا باشید، می فرماید: من از رگ گردن بنده خود به او نزدیک ترم.

خطیب جمعه اهل سنت تایباد ابراز داشت: از جمله کمالات این نام‌پروردگار این است که تمام حسنات بندگان را افزایش می دهد، می فرماید اگر شما یک حسنه انجام دهید، من ده حسنه برای شما می نویسم. او اگر بخواهد از گناه گنهکاران هم در می گذرد و گناه آنها را نادیده می گیرد‌. این هنر خداوند تبارک و تعالی است. بندگانی که به او نزدیک هستند، مانند اولیای او، دوستان خدا هیچ ترسی و اندوهی از آینده خود ندارند، اولیا خداوند به او بسیار نزدیک هستند، بزرگان دین ما، حتی انبیا هم جزو این دسته هستند، خضر، عمران و مریم این ها جزو اولیا خداوند هستند، اما انبیا هم نبی خداوند هستند و هم ولی او.

مولوی توکلی در خصوص اقتران این نام‌مبارک با الرحیم گفتند: این اقتران بین این دو نام بزرگ خداوند که در قرآن زیاد تکرار شده است، یعنی خداوند احسان کننده است، فضل کننده است یعنی چیزی به بندگان می دهد بدون عوض، خداوند فضل می کند و هیچ چشم داشتی به بندگان ندارد، این صفاتی که بیان شد، موجبات رحمت خاصه الهی برای بندگان مومن اوست. این احسان و فضل الهی اثری از آثار رحمت خاصه پروردگار عالم است که در وجود انسان ها نمایان می شود.

امام جمعه اهل سنت تایباد در خصوص نام مبارک البر گفت: از جمله معانی این نام این است که بنده خود را ولو اینکه او شب و روز گناه و نافرمانی کند، رسوا نمی‌کند. اگر بخواهد بندگان خود را رسوا کند، هیچ بنده ای در دنیا، بدون رسوایی باقی نمی ماند، اما ذات مقدس پروردگار، لطف و احسان او شامل حال بنده می شود و آبروی او را نمی برد.‌ ثمره این نام این است که او را شب و روز عبادت کنیم‌ و از او غافل نشویم و این صفت را در وجود خود نمایان کنیم. ما نیز باید محسن باشیم، می فرماید: ایمان به خدا بیاورید و روز آخرت و ایمان به کتاب ها و پیامبران و فرشتگان و مالی که دوست دارید به خویشاوندان، یتیمان و مساکین بدهید. ما هم باید بخشاینده باشیم، بدون چشم داشت ببخشیم، قرض الحسنه بدهیم.

مولوی توکلی در بخش دیگر خطبه های نماز جمعه تایباد با بیان اینکه در تابستان به آب و برق نیاز ضروری داریم، گفتند: برای اینکه آب و برق برای ما باقی بماند، باید صرفه جویی کنیم. در این بین باز برق مهم تر است، اگر برق نباشد، آب هم قطع خواهد شد. باید تلاش کنیم در مصرف این دو صرفه جویی کنیم تا خدای ناکرده کشور با مشکل کمبود تولید مواجه نشود و شاهد قطعی های برق نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست