خط وسطی بین عدل و ظلم نیست/ خداوند عدل را از اهم واجبات قرار داده است
امام جمعه مریوان با بیان اینکه خط وسطی بین عدل و ظلم نیست انسانی که عدالت نداشته باشد ظالم است، گفت: خداوند انجام عدل را از اهم واجبات قرار داده و بدان امر نموده است.

به گزارش دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان با اشاره به سالروز ارتحال امام خمینی(ره) اظهار کرد: هر چیزی که خدا اراده نماید همان می‌شود.

وی تصریح کرد: هر رخداد، انقلاب و هر مرگ و میری جز با اداره و خواست او ممکن نخواهد بود، این امر خداوند بوده و فطرت خداوند در میان بندگانش اینگونه جاری است.

وی در ادامه با اشاره به هفته محیط زیست با تبریک این هفته به فعالین حوزه محیط زیست در استان گفت: بر اساس انچه در سوره«اعراف آیه ۲۴ و بقره آیه ۳۶» آمده است، انسان‌ها برای مدت معینی که کسی جز پروردگار نمی‌داند در این دنیا می‌مانیم و این زمین امانتی است که باید در حفظ و نگهداری از آن تلاش کنیم.

به گفته امام جمعه مریوان ، محیط زیست امانتی است که نسل به نسل به انسان رسیده است و ما نیز باید به نسل بعد از خود تحویل دهیم.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه براساس آنچه در قرآن و احادیث آمده حتی اذیت و آزار یک گیاه جایز نیست، گفت: رسول خدا کسی را که حتی به یک حیوان درنده آزار برساند لعنت کرده است.

وی اضافه کرد: اگر حیوانی درنده به انسان حمله کند، می تواند از خود دفاع کند وگرنه جایز نیست حیوانی که کاری به کسی ندارد را اذیت و آزار دهیم.

امام جمعه مریوان در ادامه به موضوع عدالت پرداخت و با بیان اینکه خداوند متعال بسیار با ترحم با ما معامله می‌کند، گفت: خداوند فرصت‌ها و روزهای مبارکی را برای ما قرار داده تا از آنها استفاده کنیم.

ماموستا شیرزادی افزود: خداوند به بهانه‌های مختلف می خواهد رحمانیت خود برای بندگانش ادا و دوست دارد بهانه و فرصتی برای عفو گناهان ما داشته باشد، البته فرصت‌ها همچون ابری هستند که اگر از آنها استفاده نکنیم به راحتی از دستمان خواهند رفت.

وی با بیان اینکه عمر انسان کوتاه و فرصت‌ها به سرعت از دستمان می‌رود، اذعان داشت: ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر یکی از آن فرصت ها بود که تمام شد و معلوم نیست آیا تا رمضان سال بعد زنده باشیم یا خیر؟

امام جمعه مریوان خاطرنشان کرد: شب و روز جمعه نیز از این دست فرصت‌ها هستند و ساعتی را در خود دارند که دعای خیر استجاب می‌شود.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه شرکت در نماز جمعه و جماعت و رفتن به مسجد و یا صله رحم فرصت‌هایی هستند که خداوند برای بخشش گناهان عبدان خود قرار داده است، گفت: اگر یک فرصت را از دست دادیم باید از فرصت دیگر به نحو احسن استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه ما از این فرصت‌های غافل می‌شویم و زمانی به خود می آییم که می بینیم چیزی در دست نداشته و فرصتی برایمان باقی نمانده است.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه بسیاری از ما سرگرم مسائل دنیوی شده و بسیاری از وقت و انرژی خود را صرف کارهای بیهوده می‌کنیم، گفت:  اما در بحث انجام کار و امور دینی انگونه که باید حساسیت نداریم و فرصت و زمان کافی برای این حوزه نمی گذاریم.

امام جمعه مریوان خاطرنشان کرد: به اندازه‌ای که برای درمان بیماری‌های جسمی بها و هزینه می‌کند به موضوع مهم بیماری‌های روحی که بر اثر دور شدن از ارزش‌ها و مسائل معنوی به آن گرفتار می‌شویم بها نمی‌دهیم.

ماموستا شیرزادی با طرح این سوال که کدام بیماری به اندازه بیماری دینی در روز قیامت صاحب خود را آزار می دهد؟ گفت: اگر یک نفر آدم آگاه به مسائل سیاسی و مالی بگوید که قیمت دلار فلان وقت بالا می رود برای رسیدن آن لحظه و فروش با قیمت بیشتر دلار لحظه شماری و کامل رصد می کنیم یا اگر آن فرد بگوید قیمت دلار پایین می آید باز فوراً به فکر فروش دلار می افتیم تا بیش آن ضرر نکنیم! .

وی به هفت موردی که رسول خدا برای رسیدن انسان به سعادت و سربلندی در روز قیامت ذکر فرموده اند اشاره کرد و گفت: عدالت نخستین شاخص سربلندی انسان است.

به گفته امام جمعه مریوان، تمام انسان‌هایی که به دنبال سعادت هستند در هر جایگاه و پستی از رئیس جمهور، استاندار، فرماندار، شهردار و حتی سرپرست خانواده، پدر و مادر، برادر یا خواهر بزرگ، کدخدا و غیره باید اصل مهم عدالت را مورد توجه قرار دهد.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه خط وسطی بین عدل و ظلم نیست انسانی که عدالت نداشته باشد ظالم است، گفت: خداوند انجام عدل را از اهم واجبات قرار داده و بدان امر نموده است.

وی اذعان کرد: ‏ هر حقی باید به صاحب حق خود برسد، خداوند در مورد عدالت در سخن گفتن می فرماید«هنگامی که سخنی می‏گوئید عدالت را رعایت نمائید حتی اگر در مورد نزدیکانتان باشد.

وی با بیان اینکه آدمى هیچ سخنى را به لفظ درنمى ‏آورد مگر اینکه مراقبى آماده نزد او آن را ضبط مى ‏کند، اظهار کرد: هیچ قول و سخنی را آدم بر زبان نمی آورد مگر آنکه ثبت شده و در روز خود تماماً به انسان نشان می‌دهند.

امام جمعه مریوان خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم خطاب به بندگان خود می‌فرماید«خدا به شما فرمان مى‏ دهد که امانت ها را به صاحبان آنها رد کنید و چون میان مردم داورى مى ‏کنید به عدالت داورى کنید … سوره نساء آیه ۵۸».

ماموستا شیرزادی با تاکید براینکه  عدالت انوع مختلفی دارد، افزود: عدالت با پروردگار از انواع عدالت است، منظور از عدالت با پروردگار اینست که فقط خداوند را پرستش و شریکی برای او قرارندهیم.

وی بزرگترین ظلم را شرک دانست و اضافه کرد: نوع دوم عدالت ، عدالت با نفس خود است، عدالت بر نفس خود یعنی منع هر چیز که مایه افت بدن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست