خیران و علمای اهل سنت جنوب استان فارس مطرح کردند:
خیران را به سرمایه گذاری در حوزه ی اقتصادی دعوت کنیم/ روز دوم اسفند، همگی پای صندوق های رای حاضر شویم
به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس»، در ادامه ی همایش بزرگ «ائمه جمعه اهل سنت و تجلیل از خیران جنوب استان فارس»، که صبح روز چهارشنبه، 23 بهمن، در دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت لار برگزار شد، در این همایش محمد سعید دانشور به نمایندگی از سوی خیرین به ایراد سخن پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس، در ادامه ی همایش بزرگ «ائمه جمعه اهل سنت و تجلیل از خیران جنوب استان فارس»، که صبح روز چهارشنبه، ۲۳ بهمن، در دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت لار برگزار شد، در این همایش محمد سعید دانشور به نمایندگی از سوی خیرین به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به اینکه سخنرانی در این جمع همچون «زیره به کرمان بردن» یا «حلوای مسقطی به لار آوردن» است گفت: در آستانه ی چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، یادی کنیم از معمار بزرگ انقلاب حضرت امام و سلام بفرستیم به روح پرفتوح شهدا از صدر اسلام تا انقلاب اسلامی و آرزوی سلامتی و تندرستی همراه با عزت برای رهبر انقلاب و آرزوی توفیق برای دولت مردان کشور داریم و گرامی می داریم یاد سردار شهید اسلام حاج قاسم سلیمانی.

 

منطقه ی جنوب به خاطر وحدت شیعه و سنی و وجود خیران زبان زد است

خَیِر بزرگ اهل سنت جنوب استان فارس تصریح کرد: افتخار می کنیم که در سرزمینی زندگی می کنیم که از دو جهت زبان زد است: یکی از آن ها، وحدت بین شیعه و سنی که حاصل همایش ها و تعامل بین روحانیان شیعه و سنی است و دیگری وجود خیران بزرگواری است که در منطقه یا خارج از منطقه حضور دارند.

دانشور با اشاره به اینکه سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب می تواند بسیار راه گشا باشد اظهار کرد: نمونه ی این کار وجود خیرانی است که نظام را از خودشان و خودشان را از نظام می دانند؛ اگر چه این سنت حسنه از دیرباز در منطقه ی جنوب استان فارس رسم بوده است اما با پیروزی انقلاب که انقلابی دینی است این امر صد چندان شد و مردم و خیران این انقلاب را از خودشان دانستند و هر جا نیاز بود به کمک دولت آمدند و در رفع نیازهای مردم منطقه کوشیدند و این امری بسیار پسندیده و سنتی نیکوست که ان شاا… تداوم داشته باشد.

 

مجمع خیرین در حوزه های مختلف تشکیل شده است

وی تصریح کرد: با حمایت های روحانیان و مسئولان، سرمایه گذاری ها، هدف و سمت و سوی خاصی پیدا کرده است به گونه ای که تشکیل «مجمع های خیرین» در حوزه های مختلف از دستاوردهای این حرکت بوده است.

این خَیِر اهل سنت جنوب استان فارس افزود: خیران مسجد ساز، مدرسه ساز، سلامت و به تازگی خیران حوزه راه سازی نیز به این جمع پیوسته اند که آن را به فال نیک می گیریم.

محمد سعید دانشور خاطرنشان کرد: در حوزه ی مدرسه سازی، این فعالیت از سال ها پیش آغاز شده است اما در این مدت رونق بیشتری گرفته و مجمع خیران نیز در این زمینه تشکیل شده است.

 

در دوره ریاست آقای محتاجی، مجمع خیران حوزه ی سلامت هدفمند شده است

وی با اشاره به اینکه در حوزه ی سلامت نیز مجمع خیران تشکیل شده است گفت: فعالیت این مجمع در چند سال اخیر با ریاست آقای محتاجی بسیار هدف مند شد و به سمت و سویی رفت که می تواند بیشتر نیازها را برطرف کند.

 

مجمع خیران راه سازی یک ماه پیش تشکیل شد

خَیِر اهل سنت جنوب استان فارس افزود: در حوزه ی راه سازی نیز به مدت یک ماه است که مجمع خیران تشکیل شده است و آقای زاهدی از خنج مسئولیت آن را بر عهده گرفته که این موضوع، قدمی رو به جلو است.

 

سرمایه ها را به سمت بخش هایی که نیاز داریم هدایت کنیم

دانشور با اشاره به اینکه خیران همچنان در کارهای خیر و عام المنفعه علاقه مند به سرمایه گذاری هستند گفت: ترتیبی دهیم که این سرمایه ها و فعالیت ها به سویی هدایت شوند که نیاز داریم به ویژه در زمینه ورزشی و راه سازی؛ به عبارت دیگر، ابتدا در هر منطقه ای نیاز سنجی کنیم و سپس از خیران بخواهیم که در این زمینه ها ما را یاری کنند.

 

خیران را به سمت سرمایه گذاری در حوزه ی اقتصادی هدایت کنیم

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در زمینه اقتصادی کم بوده است اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که نزد خیران وجود دارد اداره کردن کارهای خیرشان است؛ به عبارت دیگر، باید کاری کنیم که خیران به سرمایه گذاری در حوزه ی اقتصاد تشویق شوند و به سمتی برویم که درآمد زایی شود؛ بنابراین، همکاری مسئولان را می طلبد که این زمینه و بستر را برای خیران فراهم کنند تا آن ها بتوانند در حوزه ی اقتصادی سرمایه گذاری کنند.

 

در کنار هر بنای خیریه، چند واحد تجاری بسازیم

خَیِر اهل سنت جنوب استان فارس افزود: باید کاری کنیم که در کنار هر مدرسه، درمانگاه، مسجد یا هر مکان خیریه ای که ساخته شد، خیران چند واحد تجاری نیز در کنار آن بسازند تا در آینده حداقل برای نگهداری آن با مشکل مواجه نشوند.

محمد سعید دانشور خاطرنشان کرد: اگر در کنار هر بنای خیری، محلی برای درآمد زایی و اداره کردن آن بنا ایجاد کنیم بسیار مهم و خوب است.

 

روز دوم اسفند، همگی پای صندوق های رای حاضر شویم

وی با اشاره به برگزاری انتخابات دوم اسفند ماه تصریح کرد: حضور ما در پای صندوق های رای نشان دهنده ی این است که ما کماکان به انقلاب پایبندیم چون وعده ی خداوند است که اگر در کاری که شروع کردیم استقامت بورزیم در آن راه قطعا به خیر و نیکی خواهیم رسید.

این خَیِر بزرگ اهل سنت جنوب استان فارس افزود: در روز دوم اسفند، همگی پای صندوق های رای حاضر شویم و نشان دهیم از هر فرقه و قشری که هستیم کماکان به این انقلاب، نظام، رهبری و دولت مردان وفادار مانده ایم و حاضر نیستیم علی رغم کمبودها و مشکلات، این انقلاب و دولت مردان را تنها بگذاریم.

در ادامه ی این مراسم، سید مسعود وخشوری هودی به دعوت مجری برنامه برای سخنرانی پشت تریبون آمد.

 

تقدیر از خیران، امر مبارکی است

وی در ابتدا با تبریک چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: همایش گرامی داشت خیران، همایشی مبارک و بس میمون است.

امام جمعه اهل سنت روستای هود اوز اضافه کرد: ممکن است این سوال ذهن ما را به خود مشغول کند که آیا خیران نیاز به تقدیر و تشکر ما دارند، مگر خیران برای خدا کار نکردند، آن ها که اخلاقی قرآنی دارند و چشم داشتی نداشتند پس چرا باید از آن ها تقدیر کنیم.

سید مسعود وخشوری هودی تصریح کرد: در پاسخ به این سوال باید گفت که کار خیر آن ها عبادت بوده اما منافع آن کار خیر به ما و جامعه رسیده است پس لازم است که از آن ها تقدیر و تشکری داشته باشیم، هر چند که آن ها چشم داشتی ندارند اما ما این را وظیفه ی خودمان می دانیم چون که قرآن این را به ما آموخته است.

وی در مورد جایگاه خیران در قرآن گفت: خداوند در جای جای قرآن از خیران تقدیر و به کار خیر تشویق کرده است و این نشان می دهد که ما خدایی شاکر و قدرشناس داریم.

مدرس و امام جمعه اهل سنت روستای هود اوز خاطرنشان کرد: فایده ی چنین جلساتی این است که فرهنگ خیراندیشی و خیرخواهی در جامعه به کثرت می رسد.

 

اگر این منطقه، زبان زد آبادی، رونق و وحدت است به خاطر خیران است

سید مسعود وخشوری افزود: خطه ی جنوب از خیراندیشی خیران، آباد است؛ به عبارت دیگر، اگر این منطقه، زبان زد آبادی، رونق و وحدت است از خیر خَیران و خیراندیشی خداخواهان است.

وی تصریح کرد: خداوند هم برای آن ها کم نگذاشته است، اگر به این آیه ی قرآن که تقدیر و تشویق خیران آمده است توجه کنیم متوجه ارزش بالای آنان در نزد خدای متعال خواهیم بود:  «مَثَلُ الَّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ کَمَثَلِ حَبَّهٍ أَنْبَتَتْ سَبْعَ سَنابِلَ فی‏ کُلِّ سُنْبُلَهٍ مِائَهُ حَبَّهٍ وَ اللَّهُ یُضاعِفُ لِمَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ» مثال کار خیرخواهان خدااندیش همانند کاشتن دانه ی بذری در زمین است، یک دانه می کارد اما از آن دانه خوشه ای می روید که هفت خوشه و سنبله دارد و در هر خوشه، صد دانه ی دیگر و پروردگار می افزاید برای آن که بخواهد به معیار و عیار اخلاص.

امام جمعه اهل سنت روستای هود اوز خاطرنشان کرد: کار ما اگر فایده ای داشته باشد تشویق و ترغیب کسانی است که شاید تا کنون به فکر نبوده و به اهمیت آن پی نبرده باشند.

سید مسعود وخشوری هودی اظهار کرد: ده ها مسجد، صدها مدرسه و هزاران آب انبار و راه خیر در جنوب شاهد آثار خیراندیشی دراز مدت و ریشه دار در سال های متمادی است و آباد باد وطن ما از اندیشه ی خیر و اعمال خیر هموطنان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست