شناسه خبر: 92054

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=92054

درآمدی بر مکتب شهید سلیمانی؛ (۵)
آثار و برکات مکتب شهید سلیمانی؛

جمعه ی ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ هجری شمسی و روزهای پس از آن در خاطر همه باقی می ماند، جمعه ۱۳ دی ماه از روزهایی است که تاریخ ساز شده است.

شهید قاسم سلیمانی مجموعه کم نظیری از فضیلت ها را در وجود منحصر به فرد خود داشت که آثار و برکات ناشی از مجاهدت های چهل ساله اش، بیمه کننده انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی، ایران اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی است. این حقیقت را می توان در منظومه فکری ایشان، بینش منحصر به فرد آن مجاهد نستوه و در عمل مجاهدانه آن سردار بی نظیر جستجو و مورد پیگیری قرار داد که محیط جغرافیای ایران اسلامی به ویژه تمام مناطق عملیاتی دفاع مقدس و جغرافیای محور مقاومت از عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و … ظرفیتی برای شناخت عظمت آن سردار دل هاست.

واقعیت آن است که ظرفیت یوم الله­آفرینی سردار سلیمانی به­عنوان یکی از پرورش­یافتگان مکتب امام خمینی (ره) به اندازه ای است که خود به عنوان یک مکتب و راه در بیان رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) معرفی می­شود.

برخی از عوامل محوری شکل دهنده مکتب شهید سلیمانی عبارتند از: خدا محوری، مسئولیت در قبال اسلام و مردم، ذوابعاد بودن، ایمان به هدف و مسیر، مردم باور و پناه مستضعفین، نگاه عالی به جهاد، نماد جهاد و حماسه، حفاظت از انقلاب اسلامی، ترویج دهنده ارزش ها، بصیرت و شناخت دشمن و عمل به هنگام، شجاعت و قدرت اداره بحران، متفکر و مبتکر، مجاهدت مخلصانه، ایستادگی، حضور مستمر میدانی، خطرپذیری و امیدواری، تواضع همیشگی، محبوب، شکرگزار خدا،  مجاهد، خستگی ناپذیر و پرکار، خمینی باور و خمینی یاور، ایمان به شهادت، تعظیم شهداء و آرزوی شهادت، زمان شناس، استراتژیست، مدبر و هوشمند، اخلاص در جنگ، احترام به خانواده و یادگاران شهدا، کار با اخلاص، پرهیز از تفرقه و اختلاف و…

یادآوری “ایام­الله” که مورد تاکید خداوند متعال است، همیشه ضروری بوده و امروزه نیز بسیار ضروری و سودمند است، زیرا این یادآوری می­تواند علاوه بر اثبات حقانیت ملت ایران، ظرفیت­های این ملت در ادامه راه پرافتخار مقاومت علیه نظام سلطه و دستگاه استکبار را نیز بازشناسایی کند. هم­چنین یادآوری “ایام الله” عامل تقویت وحدت و همبستگی ملت ایران و امت اسلامی است.

سیاست آمریکا در جهان اسلام با ترور سردار شهید فروپاشید و از هم گسسته شد.  نتیجه و اثر طبیعی ترور حاج قاسم،  شکل گیری یک انرژی جدید در جغرافیای وسیع به صورت خودجوش و مصمم برای یک انتقام گیری سخت و راهبردی،  هم در جغرافیای وسیع هم در طول زمان،  با تأثیرات تعیین کننده خواهد بود که به طور قطع به حضور آمریکا در این منطقه خاتمه خواهد داد.  جبهه مقاومت هرگز با رفتن سردار سلیمانی آسیب نخواهد دید،  بلکه به خواست خداوند متعال، قوی‌تر خواهد شد، همچنان که پس از ترور شهید سردار سلیمانی خواسته ای مبتنی بر پایان حضور آمریکا در منطقه مطرح شده است.

ذات نظام سلطه، دشمنی با جمهوری اسلامی ایران است. آنها اهل جنگ افروزی، خیانت، ایجاد و سازماندهی گروه‌های تروریستی، سرکوب کردن گروه‌های آزادی خواه،  فشار آوردن بر ملت های مظلوم مانند فلسطین و … می باشند.  در چنین شرایطی و با داشتن چنین دشمنان قسم خورده ای که به چیزی کمتر از نابودی ما در افکار خود نمی اندیشند،  جهاد و مبارزه امری غیر قابل اجتناب بوده و زیر ساخت آن هم مکتب،  تفکر و روحیه انقلابی و جهادی برآمده از آموزه های ناب توحیدی و بر مبنای اندیشه‌های راهبردی می باشد. این حرکت و اقدام در قالب جبهه‌ای به نام جبهه مقاومت،  با حضور و جانفشانی افرادی همچون سردار سلیمانی ها،  تمامی معادلات و برنامه‌ریزی های نظام سلطه را برهم زده و موازنه قدرت در منطقه را کاملاً تغییر داده است. امروز چالش بر سر حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته حزب الله و مقاومت در سراسر این منطقه است. تمامی این پیشرفت ها و عزت و شرف والای ما در جهان مرهون مکتبی الهی که در قالب انقلاب اسلامی ظهور و بروز یافته و ماحصل آن  پرورش و تربیت افرادی همچون شهید سردار سلیمانی است که با تفکری  انقلابی و با داشتن خصایصی  مانند شناخت موقعیت ها، هوشیاری، دشمن‌شناسی و بصیرت،  قوت و صلابت، کار و تلاش مضاعف، سلامت اقتصادی و ساده زیستی، ترس از خدا و مهار هوای نفس، ولایت پذیری از امام، دلسوزی در امر مسلمانان، مهرورزی بر مردم و سختگیری بر مستکبران و دشمنان نقش بسزایی در شکل گیری و تقویت جبهه مقاومت و مدیریت راهبردی آن ایفا نمود به طوری که با شهادتش هم نه تنها توقف نیافت بلکه سرعت کنشگری مقاومت و واکنش ها به شدت افزایش یافته و با نسل جدیدی از محور مقاومت در مسیر هدف های ترسیم شده همراه شده است.

ثبات و تداوم حیات نظام جمهوری اسلامی علی رغم برنامه ریزی گسترده قدرت نرم و سخت دول غربی و در رأس آن ها آمریکا برای ساقط کردن آن مرهون راهبری الهی و حکیمانه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی)، بهره­گیری از آموزه­های اسلام ناب و راستین و مجاهدت، ایثار و جانبازی خیل عظیم پرورش­یافتگان مکتب امام خمینی (ره) به ویژه بزرگمردانی چون: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر مدافعان امنیت امت اسلامی است.

جمهوری اسلامی به عنوان نظام برخاسته از انقلاب اسلامی در طول چهاردهه پرفراز و نشیب برای تحقق اهدافی چون: عمق­بخشی اهداف عالی نظام در محیط ملی و فراملی، نهادینه سازی گفتمان انقلابی و جهادی در محیط ملی و منطقه­ای، گسترش و عمق­بخشی فرهنگ اسلامی- انسانی، تقویت پایه­های اقتدار نظام اسلامی در محیط ملی و فراملی در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… احیای هویت مسلمانان و افزایش ابعاد عزت امت اسلامی ضمن بهره­گیری از آموزه­های اسلامی، بهره­مندی از رهبری­های الهی و حکیمانه امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله) و حمایت­های همه جانبه ملت آگاه و متعهد ایران اسلامی با نقش آفرینی بزرگمردان و مجاهدانی سرافراز چون شهیدان همت، زین­الدین، خرازی، صیاد شیرازی، کاظمی، شوشتری و سیدالشهدای مقاومت سردار دلها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی مسیر عزت و افتخار را پیموده است.

سردار سرافراز امت اسلامی با تدبیر، مدیریت جهادی، ایثار و جان نثاری خود خواب را از چشمان سران نظام سلطه و صهیونیست های اشغالگر ربوده بود.

شهید حاج قاسم سلیمانی در قلوب ملت ایران، مسلمانان و حتی مستضعفان جای داشت و محبتش قلوب آزادی­خواهان عالم را تسخیر کرده بود و این وعده الهی است که فرمود: اِنّ الّذینَ امنوا و عَمِلواالصّالِحاتِ سَیَجعَلُ لَهُمُ الرّحمنُ وُدّاً    (سوره مریم آیه ۹۶)

سردار باصلابت سپاه اسلام حاج قاسم سلیمانی اهداف آمریکا، رژیم صهیونیستی و تکفیری ها، ایران را ناکام گذاشته بود.

می­توان گفت، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به­عنوان انسانی مومن و مجاهد، فرماندهی مخلص، مدیر و مدبر بیش از چهل سال در راه دفاع از میهن اسلامی، امت اسلامی، اسلام و مستضعفان با همه وجود در میدان­های مختلف تلاش و کوشش فراوان نمود به­گونه ای که می­توان امنیت پایدار ایران اسلامی، وحدت و همگرایی نسبی جوامع اسلامی و اقتدار ستودنی و افتخارآمیز جبهه مقاومت اسلامی را مرهون زحمات آن سردار آسمانی دانست.

بی گمان قدرت نفوذ ایران اسلامی در منطقه و سرافرازی امت اسلامی مدیون و مرهون او و همرزمان شهیدش و ایثارگران پای بند به مکتب اوست.

شهید سلیمانی نماد شجاعت  و تدبیر، مقاومت و ایثارگری و جهاد و عزت و اقتدار بود و از این رهگذر با تمرکز بر گفتمان جهادی و ایثارگری باعث شد  تا وحدت، همگرایی و هم افزایی ظرفیت های مردمی امت اسلامی در مقابله با نظام سلطه صهیونیسم بین المل و بد خواهان امت اسلامی به نمایش گذاشته شود تا مقاومت فعال به عنوان بخشی از ثمره مجاهدت ها و ایثارگری های آن  شهید شاهد و یاران شهیدش ادامه یابد.

شهید سلیمانی با تبعیت آگاهانه، متعهدانه و عاشقانه از رهبر حکیم امت اسلامی تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی اثبات ظرفیت جمهوری  برای تامین امنیت منطقه شکست قدرت پوشالی نظام سلطه الگوی مبارزه  با ابرقدرت ها تقویت روحیه مقاومت در مردم منطقه شکل دهی دفاع مردمی با اتکا به مبانی دینی نهادینه سازی فرهنگ مقاومت اثبات ظرفییت بسیج کنندگی اسلام شکست راهبرد های  دشمنان و ناکامی آن ها در برنامه ها ظرفیت سازی  برای محو رژیم صهیونستی و برای امت اسلامی به ودیعت نهاد.

بنابراین حاج قاسم در مسیر تامین امنیت کاملا به این اصل تکلیف گرایی و عمل مخلصانه پایبند بود و امنیتی که او به ارمغان آورد یک امنیت پاک و متعالی است،  چرا که به گوهر اخلاص و عمل به تکلیف، رشد پیدا کرده و به منصه ظهور رسیده است و لذا است که می‌بینیم حضور حاج قاسم در جبهه‌ها همواره با پیروزی و ظفر است که در قالب ظاهری مادی نباید پیروزی حاصل شود مانند حضور ایشان در جنگ ۳۳ روزه حزب الله علیه صهیونیست‌ها و همچنین حضور حاج قاسم در جبهه سوریه و مقابله با داعش که در وهله اول پیروزی دور از دسترس بود، اما رفتار تکلیف گرایانه و مخلصانه این شهید معادلات مادی را بر هم زد و در نهایت با پیروزی کار به انجام رسید.

مجاهدت ها و نقش آفرینی های حدود ۲۳ ساله،  سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت بین‌المللی را می توان با اهمیت ترین و پربارترین دوران های زندگی ایشان دانست.

امنیت آفرینی محور مقاومت برای ایران و امت اسلامی در ابعاد فرهنگی،  سیاسی و اقتصادی قابل مداقه است.

امنیت فرهنگی: الف) حمایت از جبهه های حق علیه باطل؛ ب) تحکیم وحدت میان امت اسلامی؛ ج) کمک به استمرار بیداری اسلامی و افزایش مبارزات رهایی بخش؛ د) تقویت گفتمان تمدن اسلامی در مقابل گفتمان تمدن مادی؛ هـ) حفاظت از اماکن اسلامی.

 امنیت سیاسی:  الف)تقویت امنیت محیط منطقه ای ایران و افزایش امنیت ملی؛ ب) تقویت جایگاه ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک اعضای محور مقاومت؛ ج) جلوگیری از تغییر موازنه قدرت در منطقه؛ د)  جلوگیری از تجزیه غرب آسیا؛ هـ)کنترل و تضعیف رژیم صهیونیستی.

در دیدگاه اسلامی، می بایست امنیت را در سایه اقتدار،  استقلال،  دانایی و توانایی، ارتباط قوی و سازماندهی امت اسلامی در کلیه ابعاد و زوایا و ایستادگی در برابر یورش و توطئه و تهدید دشمنان و بیگانگان و بیگانه پرستان و نفوذ عادی شیطانی آنان پیگیری کرد.

از دیگر آثار و برکات شهید حاج قاسم سلیمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد پیوندی عمیق بین امنیت ملی و امنیت امت اسلامی؛
 • تقویت جبهه مقاومت؛
 • سرباز ولایت؛
 • مدیریت اندیشه های مقاومت با هنجارهای توحیدی و ارزشی؛
 • کسب اعتماد و همراهی ملت‌های ستمدیده منطقه با عمل صادقانه؛
 • ایجاد زنجیره مستحکم از تشکل‌های مقاومت محور در کشورهای منطقه شامل ایران عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن و… ؛
 • حمایت و حفاظت از حاکمیت کشورهای محور مقاومت؛
 • ایجاد تشکل های بسیج مردمی؛
 • کاهش نفوذ منطقه ای آمریکا و شکست سیاست ها و برنامه‌های توسعه طلبانه آن در منطقه؛
 • توسعه توانمندی‌های نظامی جبهه مقاومت؛
 • تقویت و شکل گیری جریانات مقاومت در درون اراضی اشغالی همانند جهاد اسلامی و حماس؛
 • برقراری اتحاد سوریه در جهت تقویت محور مقاومت و تضعیف امنیت رژیم صهیونیستی.

نقش تربیت یافتگان مکتب امام خمینی(ره) همانند سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در تقویت پیشبرد جریان مقاومت از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌باشد نقش بی دلیل این سردار بزرگ اسلام در مدیریت منطقه با اثرات و برکات روبرو بوده که حتی شهادت ایشان کماکان برای ملت مسلمان ایران،  منطقه و محور مقاومت منشأ خیر و برکت و امنیت بوده و ان‌شاء‌الله خواهد بود اثرات بزرگ و عینی  این مطلب را می توان در مراسم تشییع پیکر پاک این شهید بزرگوار و هم رزمانش  به وضوح مشاهده نمود.

در نگاه کلی می توان گفت شهید سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی به عنوان پرورش یافته مکتب اسلام و امام خمینی(ره) و برای اسلام و مسلمین و حتی برای آزادیخواهان، دارای آثار و برکات فراوانی بوده است که این آثار و برکات به عنوان زمینه ساز تحقق اهداف اسلامی – انسانی و در نهایت هموارسازی تحقق تمدن نوین اسلامی خواهند بود. در همین راستا بر علمای اسلامی، نخبگان و صاحبنظران اسلامی است تا با تبیین و تشریح کامل و همه جانبه آثار و برکات شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی، زمینه های الگوگیری، تضمین و تثبیت مکتب شهید سلیمانی را در جامعه هموار کنند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست