شناسه خبر: 92056

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=92056

درآمدی بر مکتب شهید سلیمانی؛ (۶)
بایسته ها و راهبردهای مکتب شهید سلیمانی؛

شهید قاسم سلیمانی شهید راه امنیت، عزت، اقتدار و… اسلام، انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایران اسلامی است که در راستای تحقق این مهم با تمرکز بر باورهای اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی و تبعیت همه جانبه از رهبری دینی، همواره تلاش کرد و بحمدا… در این زمینه دارای توفیقات، برکات و دستاوردهای ارزشمندی بوده است. آن شهید والامقام پس از دفاع مقدس بدون وقفه برای امنیت جامعه اسلامی در میدان­های نبرد با دشمنان و بدخواهان(ناامن سازان) به مبارزه پرداخت و مانع از خدشه واردشدن بر امنیت کشور شد و سپس در قامت فرماندهی یک نبرد ترکیبی علیه دشمنان قسم خورده امت اسلامی در محیط منطقه­ای رو در روی آنان قهرمانانه ایستادگی و مقاومت کرد و با آنان جنگید و بارها نه­تنها آنها را با شکست مواجه کرد، بلکه همواره ابهت پوشالی آنها را شکست و زمینه­های لازم را برای شکل­گیری و تجلی “یوم الله مکرر” فراهم کرد، بر همین اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) شهادت ایشان را به­عنوان “یوم الله” یاد کردند. دوست و دشمن اذعان کردند که حضور حماسی ده ها میلیونی ملت ایران به پاس گرامیداشت و قدردانی از آن شهید والامقام در مراسم تشییع سردار نام آور و همیشه جاودان شهید حاج قاسم سلیمانی عالی­ترین تجلی عزم و اراده این ملت بود که مصداق بارز نمایش قدرت بی نظیر مردمی است که این نمایش قدرت از منظر اعتقادی نماد و مظهری از قدرت الهی است که «یوم الله» به حساب می آید.

رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) حضور ده ها میلیونی مردم در ایران اسلامی و صدها هزار نفری در عراق در گرامیداشت شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر مجاهدان افلاکی همراه آن سردار آسمانی را  «بزرگترین بدرقه تاریخ جهان» و «یوم الله» نامیدند که از روزهای تاریخ ساز و نشانه ی اراده ی خداوند برای پیروزی ملت ایران و بیعت بزرگ مردم با خط امام(ره) است که تاثیرات و دستاوردهای مهم آن فراموش نشدنی و جاودانه سران آمریکا با تکیه مغرورانه و متکبرانه بر قدرت نظامی خود در منطقه و جهان تاخت و تاز نموده و احساس می کردند که حریفی در جهان ندارند!!! اما امروزه با شکل­گیری جبهه مقاومت اسلامی با تکیه بر مجاهدن واقعی دنیای اسلام سرتاسر خط تماس صهیونیست ها و حامیان آنها در منطقه را با اراده پولادین خود به ظرفیتی بی بدیل تبدیل کرده اند که این وضعیت سرنوشت منطقه را به نفع امت اسلامی تغییر داده است و فرماندهی هدایتگر دائمی و تاثیرگذار این جبهه، تفکر و اندیشه سردار سلیمانی خواهد بود. جمعیت ده ها میلیونی تشییع کننده سردار سلیمانی و جمعیت میلیونی جمعه انقلابی ۲۷/۱۰/۹۸ تهران و جمعیت پرشور مردم مسلمان متعهد به سرنوشت اسلام در این روز در سراسر کشور که عالمانه و متعهدانه اعتقاد راستین خود به اسلام و احساسات صادقانه خود نسبت به سرنوشت امت اسلامی را از یک سو و حمایت خود را از مقاومت و ایستادگی در مقابل نظام سلطه و دولت های استکباری و استعماری از سوی دیگر به نمایش گذاشتند نیز نمادی از “یوم الله” است.

ملت ایران که آفرینندگان صحنه های عزت، افتخار و اقتدار و شکل دهندگان “یوم الله” در تاریخ معاصر هستند به قطع و یقین نه تنها اجازه نمی دهند کوچکترین خدشه ای به انسجام، همبستگی و اقتدار ایران اسلامی وارد شود، بلکه با بهره­گیری از ظرفیت های ناشی از “یوم الله مکرر” قوی تر از گذشته در راستای اهداف بلند انقلاب اسلامی و با تکیه بر مقاومت در عرصه های منطقه ای و جهانی مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی را با اقتدار خواهند پیمود، زیرا “یوم الله” «تشییع بدن های مطهر شهید سلیمانی و دیگر شهیدان عرصه مقاومت به “یوم الله های” گذشته تاریخ اسلام و “یوم الله­های” آینده پیوندهای معنادار و ناگسستنی دارد. “یوم الله” تشییع شهیدان به عنوان نماد مقاومت عصر حاضر به انسجام، وحدت و اقتدار ملت ایران و امت اسلامی تبدیل شد. این واقعیت انکارناپذیر است که اگر سردار آسمانی ما با اقدام دزدانه و بزدلانه اراذل و تروریست­های بین­المللی در جایگاه باعظمت سیدالشهدای مقاومت قرار نمی­گرفت آن اقیانوس مردمی به خونخواهی او و انتقام از جنایت کاران تاریخ راه نمی­افتاد.

“مکتب سلیمانی” مصون­سازی جوامع اسلامی و تضمین صلح و آرامش برای   ملت­های مسلمان و مقابله با متجاوزان به سرزمین­های اسلامی را مدنظر دارد. “مکتب سلیمانی” که پیام­آور صلح و دوستی است مجموعه­ی عظیمی از ایثارگران و پاکبازانی را سامان داده است که به یاری خداوند متعال و رهبری حکیمانه رهبر دوراندیش و مدبر انقلاب اسلامی یک صدا علیه مظالم نظام سلطه و صهیونیست­ها با  گام­های استوار مقاومت انقلابی را در همه عرصه­ها به نمایش می­گذارد. زیرا سردار سلیمانی شکل دهنده ی مکتبی است که صدها گردان، تیپ و لشکر شهادت طلب در گستره جبهه مقاومت در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن و… خود را مدیون او دانسته و منتظر فرمان فرماندهان پرورش یافتگان مکتبش آماده انتقام از جانیان و تروریست­های عامل شهادت اویند.

از مهم ترین بایسته ها و راهبردهای کنونی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- یکی از اساسی ترین اصول جامعه و نظام حکومتی صالح؛ تربیت اشخاصی در تراز حکومت اسلامی است. فراهم نمودن زمینه رشد و شکوفایی فضایل اخلاقی،  بستر مناسب ظهور کارگزار، مدیر و فرمانده شایسته را آماده می نماید. قرن حاضر دوران اقبال مجدد بشریت و انسانها به ارزش های انسانی و اسلامی است. در این میان یکی از واقعیت های انکارناپذیردر نظام سازی اخلاقی، نقش اساسی اندیشه ها، رهنمودها و تدابیر امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) است. در این راستا رهبر انقلاب ویژگی های شخصیتی شهید سلیمانی را به عنوان نمونه، مستعد برای ترسیم یک مدرسه ای انسان ساز، مکتب ونظام اخلاقی معرفی نمودند. (آیت الله خامنه ای(مدظله العالی)، خطبه های نماز جمعه، ۱۳۹۸) این شهید بزرگ پرورش یافته نظام اخلاقی انقلاب و  نظام مقدس اسلامی است. مکتب شهید سلیمانی (نظام اخلاقی و سبک زندگی  آن شهید والا مقام) الگوی مناسب برای تربیت اسلامی _انقلابی است.

۲- در اندیشه انقلابی استقلال فرهنگی مهمترین بُعد استقلال می باشد و تحقق آن مرهون انتخاب سبک زندگی اسلامی-ایرانی است و در همین راستا از منظر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) سبک زندگی اسلامی- ایرانی در راستای اخلاق اسلامی از ویژگی های بارزی است که مکتب این شهید را شکل می دهد.

۳- تبیین عوامل مؤثر بر رشد و شکوفایی فضایل اخلاقی  کارگزار و مدیر شایسته بر اساس آموزه های دینی و نظریات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) با توجه به مصداق بارز مکتب ولایت فقیه (شهید سلیمانی) می تواند زمینه‌های الگوگیری از این شهید را فراهم نماید. تکثیر و تکرار نمونه سردار سلیمانی در بدنه مدیریت کشور و دیگر جوامع اسلامی موجب افزایش قدرت ملی و اقتدار امت اسلامی می گردد و این اساسی ترین راه حل مشکلات است. شخصیتی با این میزان جامعیت، بزرگمنشی، جذبه و محبوبیت، علاوه بر بعد سخت افزاری و نظامی گری دارای یک بعد نرم افزاری است که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر بوده و نیازمند رمزگشایی و شناخت بیشتراست.

۴- تبیین اخلاق  کارگزار و مدیر با مولفه های چهار گانه ارتباط با خدا، خود دیگران و طبیعت و در قالب شاخص های مردم گرایی، خدمت گزاری، ساده زیستی، عدالت محوری، مسئولیت پذیری و مهرورزی از ضرورت های اجتناب ناپذیر ایران اسلامی و دیگر جوامع اسلامی است.

۵- شناخت جوامع با ارزش‌های آن جامعه امکان پذیر است و در واقع می توان گفت نظام ارزشی موجود در جامعه، تعیین کننده شیوه و سبک زندگی افراد محسوب می شود. در جهان بینی اسلامی، سعادت انسان، قرب به خداوند متعال و رسیدن به مقام رفیع عبودیت است. بنابراین، آنچه موجب نزدیک شدن انسان به خدا شود،  ارزش اخلاقی دارد و هرچه مانع این قرب باشد، ضد ارزش است. جهان‌بینی و ارتباط عمیق شهید سلیمانی با مبدا و غایت هستی از مواضع و عملکرد به ویژه وصیت نامه ایشان آشکار می شود.  انسان جهت اصلاح اخلاق خود در کنار دیگر عوامل سازنده،  نیازمند نظام فکری و نظری دقیق،  در مورد ابتلا و انتهای هستی است و بدون آن رسیدن به زیست اخلاقی ناممکن یا مشکل می باشد. به هنگام عمل نمودن بر اساس جهان‌بینی تعارض ها و دوره های اخلاقی بسیاری وجود دارد؛  اما توجه به الگوهای عملی اخلاق فضیلت محور مانند شهید سلیمانی از راهکارهای حل این تعارض می باشد. عوامل تربیت فرهنگی و عناصر اساسی شکوفایی فضایل اخلاقی از دید امام(ره) شامل خودآگاهی، خودباوری و استقلال فرهنگی است. تربیت فرهنگی و اخلاقی،  تلاش برای انتقال دادن و فرصت سازی برای بینش بهتر و عمیق‌تر ارزش‌های الهی است.

۶- فتح الفتوح انقلاب اسلامی تربیت جوانان مومن، شجاع و کارآمد بوده است،  انسان های تربیت یافته مکتب امام(ره) مانند شهید سلیمانی در کشور فراوان هستند و باید از ظرفیت‌ آن ها  برای  مقابله با توطئه ها و طرح های شیطانی دشمن استفاده شود.

۷- وظیفه همگانی در برابر حاج قاسم سلیمانی،  تئوریزه نمودن شخصیت، منش و عملکرد ایشان به عنوان یک مکتب است. اخلاق شهید سلیمانی بخشی از سبک زندگی اوست.  پا فشاری بر اصول و «ارکان مکتب سلیمانی» که جامع و  با گفتمانی زنده و آزموده شده است، مایه افق گشایی و راه حل مشکلات کشور و دیگر جوامع است.

۸- . ارکان مکتب حاج قاسم جامعیت، تکلیف گرایی، عقلانیت، هوشمندی، ولایت مداری، اخلاص، مقاومت در مقابل دشمنان،  فروتنی مهربانی نسبت به ضعفا می باشد که رهپویان حقیقی مکتب شهید سلیمانی باید تابع آن باشند.

۹- ویژگی بارز این شهید که تربیت یافته مکتب اخلاقی امام (ره) است، تقوی و تزکیه نفس، رضایت خدا، ساده‌زیستی،  توکل به خدا و اعتماد به نفس استقامت و بردباری در مشکلات، اشاعه معنویت و اقامه عدالت، مردمی بودن،  تواضع در مقابل مردم،  بر خود متواضعانه با مردم،  قانون مداری،  انجام وظیفه و عدم دخالت  در کارهای دیگر،  توجه به بیت المال و پرهیز از شعار و توجه به عمل، عبرت پذیری،  انتقاد و انتقادپذیری، دقت عمل در رفتار خود و افراد تحت امر،  پرهیز از قدرت طلبی، و حفظ آبروی نظام است که ابعاد رفتار های شهید سلیمانی با ایجاد رابطه با خدا، خود،  دیگران و طبیعت را به نمایش می گذارد که در این زمینه نیز الگوگیری از آن شهید والامقام ضروری است.

۱۰- شهید حاج قاسم از دفاع مقدس تا پایان عمر با شجاعت به دل خطر می‌رفت اما در عین حال با تدبیر و فکر و منطق عمل می‌کرد و نه تنها در میدان نظامی بلکه در میدان سیاست هم شجاعت و تدبیر توامان داشت. شجاعت رزمندگان ما بر مبنای عقلانیت بود که توجه به این مهم ضرورت دارد.

۱۱- عقلانیت پایه و شکل دهنده شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی است. دستیابی به اهداف روشن ثمره باور به توانمندی‌ها و داشته‌ها و بهره‌گیری به هنگام از آن هاست.  در عرصه سیاست،  هم شجاع بود،  هم با تدبیر بود؛  سخنانش و رفتارش اثرگذار بود،  قانع کننده بود،  شهید سلیمانی ابتکار را همراه با اخلاص و صفا داشت که در این زمینه نیز رهروان راه حق و عموم مدم ضرورت دارد از ایشان الگوگیری کنند.

۱۲- محبت بین شهید سلیمانی و رهبری نمونه مثال زدنی التزام به ولایت است. هر  زمانی که این شهید عزیز گزارشی را ارائه می‌داد رهبری به صورت قلبی و زبانی آن را تحسین می‌نمود و در برابر برکات شهادت او عبارت«سر تعظیم فرود می آورم» را فرمودند. این عزیز رهنمود های رهبر انقلاب را به صورت کامل می‌فهمید و با آن عاقلانه و عاشقانه عمل می نمود و در وصیتنامه اش تصریح می‌کند؛ «اگر ملتی فاقد قدرت رهبری هوشمند، حکیم، بصیر و متقی بود؛ آن ملت شکست می‌خورد، باید توجه کنید که چرا بیداری اسلامی در کشورهای مصر، تونس و لیبی پیروز نشد؟ دلیلش این است که فاقد رهبری بصیر بودند… دلیل اصلی پیشرفت… رهبری است؛ عوامل دوم نیز انسان های فداکاری هستند که همپا و همراه با رهبری گام بر می دارند.»

۱۳- حاج قاسم ساده زیست بود اما تظاهر به ساده‌زیستی هم نمی کرد  و ظاهری آراسته و منظم داشت. در مسائل شخصی و اجتماعی قناعت داشته و کارهای بسیار بزرگی را با امکانات محدود انجام داد. محبت او در دل ها مو‌ج می زند به همین سبب ضرورت دارد در این زمینه نیز از آن شهید والامقام الگوگیری شود.

۱۴- غیرت و حمیت ایرانی و اسلامی سردار سلیمانی باعث شد وی به چهره محبوب بین مردم تبدیل شود. او  بسیار مردم دار بود.  با مردم در تماس بود. حتی در صحنه هایی که وظیفه نداشت در بین مردم بود.  شهید سلیمانی با کرامت انسان ها و لزوم شتافتن به کمک آن ها باور داشت.  با فروتنی و مهربانی نسبت به ضعف ها برخورد می کرد و حاج قاسم در برخورد با آدم ها و مردم عادی هم بسیار متواضع  بود. اینها بخشی از مکتب اوست.  علاوه بر فروتنی و مهربانی با مردم روحیه خستگی ناپذیر و پرکاری داشت. شهید سلیمانی همیشه حامی مردم و مجاهدان بود. کمک فکری و ارتباط دائم با رزمندگان و آمادگی همیشگی برای حل مشکلات و کمبودها از نزدیک، ویژگی سردار سلیمانی بود که ضرورت دارد از ایشان الگوگیری شود.

۱۵- سردار سلیمانی واقعا مصداق یاری کننده دین بود.او آنقدر در انقلابی بودن شفاف و صادق بود که نزدیکی به افراد و جناح¬های مختلف سیاسی، رفتار و مواضع¬اش را دچار خلل نکرد. او در تاریخ ۳۰ شهریور ۹۶ اعلام می‌کند:«ما انتقام خواهیم گرفت وما باید به وعده خودمان صادق باشیم؛ آن انتقام کمتر از سه ماه دیگر، اعلام پایان داعش و حکومتش در این کره خاکی خواهد بود. ما ضربات خودمان را قاطعانه و بدون وقفه ادامه خواهیم داد برای اینکه سه ماه را به دو ماه تبدیل کنیم تا این شجره خبیثه و این غده سرطانی خطرناک ساخته شده به دست آمریکا و رژیم اشغالگر قدس را ریشه کن کنیم و جشن آن را در ایران و در بین همه منطقه اعلام خواهیم کرد».

۱۶- ». نداشتن اعتماد به دشمن و نگاه تیزبین به سر انگشتان نفوذ و خدعه آن از ویژگی‌های بارز سردار سلیمانی بود.او با منش انقلابی خود به نصرت الهی باور و امیدی پایان پذیری به خدای متعال داشت. او می دانست که با قدرت¬های جنایتکار باید با قدرت ایمان و مقاومت و اتکا به نصرت الهی مواجه شد. بر اساس قاعده انقلاب¬گری و روحیه جهادی، سردار سلیمانی خیلی به بهره‌وری از وقت اهمیت می‌داد. یعنی چیزی را که می شد در پنج سال انجام داد باید در یک یا دو سال انجامش می‌داد. (سید حسن نصرالله، ۱۳۹۸)

۱۷- حاج قاسم، هیچگاه دچار ترس و تردید و تزلزل نشد و از راه برنگشت. با تردید افکنی دلش نلرزید و هرگز احساس پشیمانی نداشت، زیرا تکلیف برایش روشن و مشخص بود. آن را فهمیده بود و بر طبق آن عمل می‌کرد. صلابت و ثبات قدم سردار سلیمانی در انقلاب¬گری در ناشی از آگاهی و بصیرت او به مواضع حق بود.

۱۸- از وظایف مهم آحاد مردم در شرایط کنونی آگاهی از نقشه دشمن و شیوه‌های مقابله با آن است، که شهید سلیمانی مثل بارز آن مثال بارز آن است. ممکن است آدم مهربان زیاد پیدا کنیم ولی آدمی مثل حاج قاسم که در عین مهربانی مقابله با دشمن بایستند، و دشمن‌شناسی اش قوی باشد و در مقابل دشمن موجود موثری باشد، منحصر به فرد است.

۱۹- عنصر دیگر مکتب سلیمانی اراده قاطع این شهید بر حاکمیت دین خدا در تمام جهان بود. عزم جدی و مومنان واقعی و مردان خدا مانند سردار سلیمانی، برچیدن بساط چپاول گران و جنایت کاران و استقرار حاکمیت دین خدا در جهان است.

۲۰- شهید سلیمانی به نصرت الهی امیدوار بود و با اطمینان کامل پیروزی در جنگ و پیش‌بینی می‌کرد.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت شهید سلیمانی به دلیل دارا بودن صفات و ویژگی های اخلاقی، رفتاری که تبلور یافته اخلاق اسلامی – ایرانی است، برای ایرانیان، مسلمانان جهان و آزادیخواهان به عنوان الگو، چهره ای تأثیرگذار و… شناخته می شود. در دوران کنونی با عنایت به افزایش، تنوع، پیچیدگی و… نقشه ها، برنامه ها و… دشمنان علیه مردم جهان به ویژه نظام اسلامی و انقلاب اسلامی بر عموم مردم است تا با بهره گیری از اسناد بالادستی زمینه ساز خنثی سازی اهداف، نقشه ها و… دشمنان و بدخواهان مسلمانان و ایرانیان شوند و از طرفی بر علماء اسلام، نخبگان، صاحبنظران و… به عنوان دلسوزان اسلام، انقلاب اسلامی، نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایران اسلامی است تا با همفکری، معاونت، معاضدت و… فکری و اندیشه ای، ضمن تبیین و تشریح ابعاد، گستره و… مکتب شهید سلیمانی و ظرفیت های بالقوه و بالفعل این مکتب پویا برای الهام بخشی و الگودهی بیشتر در سطح ملی، منطقه ای و بین الملل، زمینه های تحقق و عملیاتی کردن مکتب شهید سلیمانی که برگرفته از مکتب اسلام و مکتب حضرت امام خمینی(ره) است را هموار سازند.

 

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست