عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
درود بر آن کسانی که موشک به پهپاد جاسوسی شلیک کردند
خطبه‌های مورخه ۹۸/۰۳/۳۱ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-آیه ۷ سورۀ محمد ۲- حدیثی از رسول‌الله (ص) ۳-دو یادآوری در خصوص مرگ محمد مرسی و سقوط پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۳۱ خرداد ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمۀ خطبه‌ها خطاب به خواهران و برادران مؤمن و مسلمان خاطرنشان کرد: ما مسلمان و مؤمن هستیم و به اعتبار مسلمان و متدین بودن، موظفیم نسبت به خود و خانواده و اطرافیان و جامعه وظیفۀ خود را ادا کنیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه دراین‌باره افزود: بالاتر از مسئولیت جامعه و خانواده، مسئولیت دین است. پیامبر عزیز ما (ص) وقتی‌که از دنیای فانی کوچ کردند و به حضور پروردگار رفتند دین، اسلام و قرآن را به دست مسلمانان دادند و الحق که مسلمانان هم تا امروز که ۱۴۴۰ سال از هجرت آن بزرگوار می گذرد، علمای دین، مسلمانان باغیرت، عرفای دین دوست و پاسداران حقیقی دین در طول ۱۵ این قرن از آن حفاظت نموده‌اند. اکنون هم نوبت من و شماست که به وظیفه خود عمل کنیم و اجازه ندهیم این دین خدا مغلوب اوباش و افراد شرور و فاسق شود.

خطیب جمعه پاوه در ادامه سخنان خود به ترجمۀ آیۀ ۷ سورۀ محمد (ص) «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ» پرداخت و گفت: جملۀ «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ» یکی از نداهای قرآن است که ۹۰ بار در قرآن آمده است. خداوند در این آیه خطاب به اهل ایمان می‌فرماید: ای کسانی که اقرار به وحدانیت پروردگار و رسالت محمد المصطفی (ص) دارید، اگر به دین خدا و رسالت محمد (ص) و قرآن کمک کنید، من هم از شما پشتیبانی خواهم کرد و اجازه نخواهم داد شکست بخورید و مغلوب دشمن شوید و شمارا در دنیا ثابت القدم و در آخرت سربلند می‌کنم.

امام‌جمعۀ پاوه خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه با شرط و شروط می‌فرماید: اگر شما دین خدا را کمک کنید من هم شمارا کمک خواهم کرد پس وظیفۀ ماست در حد توان و امکانات به دین خدا کمک کنیم و حتی اگر یک نفر را هم اصلاح کنیم برای قیامت ما کافی است.

ماموستا دکتر قادری در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام که صحابی جلیل‌القدر سهل بن سعد آن را روایت می‌کند، پرداخت و گفت: این صحابی می‌فرماید: در غزوۀ خیبر در خدمت رسول خدا (ص) بودیم که حضرت علی را صدا زدند و فرمود: یا علی آرام‌آرام به میدان جنگ برو اما در راه جنگ مکن. اول آن‌ها را به اسلام دعوت کن و اگر ایمان آوردند دستورات دین را به آن‌ها بگو. ای علی (رض) اگر بتوانی یک نفر را از مسیر شیطان به مسیر رحمان هدایت کنی مثل آن است یک گله شتر قرمز (که در آن زمان گران بود) را برای دنیا کسب کرده باشی.

خطیب جمعۀ پاوه در ادامه پیام آیه و حدیث فوق الاشاره را تشریح کرد و گفت: پیام این آیه و حدیث این است که پیامبر ما رئوف و رحیم و غمخوار ما بوده و هیچ‌گاه ما را تهدید نکرده است بلکه ما را تشویق نموده است. ما خداوند را سپاس می‌گوییم و به روح پاک پیامبر اسلام درود می‌فرستیم که همیشه به فکر ما بوده است.

امام‌جمعه پاوه افزود: خداوند در آیات ۷۷ و ۷۸ سورۀ مائده می‌فرماید: پیامبران قبل از محمد (ص) بر قوم خود که به راه کج رفته‌اند، لعن فرستاده‌اند ولی پیامبر ما حتی کافران مکه را لعن نکرده است چه برسد به عاصیان امت خودش.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه سخنان خود به عصر پیچیده امروزی اشاره کرد و گفت: امروزه با کمال تأسف در خانه خود نشسته‌ایم و مردم فیلم عروسی و بی بند و باری خود را به‌صورت زنده برای ما می فرستند و رقص مختلط زن و مرد را نمایش می‌دهند و به تمام خانه‌ها مخابره می‌کنند. عروسی می‌کنید مبارکتان باشد اما چرا معصیت و گناه می‌کنیدو گناه خود را به رخ دیگران می کشید؟ چرا نرخ طلاق در پاوه خیلی بالاست؟ چون شناژ و زیربنای تشکیل خانواده‌ها با حرام بسته‌شده است. خوشی و شادی مبارک است اما گناه و معصیت برای مسلمانان مبارک نیست.

امام‌جمعه پاوه یادآور شد: امروزه همه خود را از دیگران برتر می‌دانند؛ و امربه‌معروف و نهی از منکر خیلی مشکل است. ما مسئول هستیم و پیامبر ما وظایف ما را مشخص کرده و می‌فرمایند: «مَن رَأى مِنکُم مُنکَرا فَلیُغَیِّرهُ بِیَدِهِ، فَإن لَم یَستَطِع فَبِلِسانِهِ، فَإن لَم یَستَطِع فَبِقَلبِهِ وَذلِکَ أضعَفُ الإیمانِ» افرادی در دین قوی هستند و مردم از آن‌ها حرف‌شنوی دارند اما افرادی هستند که تذکر آن‌ها تأثیری در مردم ندارند و به آن‌ها گوش نمی‌دهند اگر توانستند با زبانی آرام نصیحت کنند و اگر این کار را هم نکردند در دل خود ناراحت شوند. خداوند به حضرات موسی و هارون می‌فرماید: به نزد فرعون سرکش بروید و با او با زبان آرام صحبت کنید امید است با سخن شما بیدار شود.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه گفت: عزیزان؛ وضع جامعۀ ما مقداری دارد از مسیر خارج می شود و دشمن می‌خواهد حجاب دختران ما را بردارد و بی‌احترامی و بی‌ادبی را در جامعه رواج دهد. مردم اورامانات به‌عنوان مردمی خداپرست و اهل ادب و علم و عرفان مشهورند همه باید کمک کنید این جامعه متدین خراب نشود.

ماموستا دکتر قادری یکی از خصلت‌های مؤمن را به فرموده قرآن کریم امربه‌معروف و نهی از منکر دانست و گفت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ …» یکی از خصوصیات مؤمنان امربه‌معروف و نهی از منکر است. امروزه شاهدیم که مردم زیادی تحت عنوان گردشگر و یا مسافر و یا هر عنوان دیگر به منطقه ما می‌آیند آمدنشان مبارک است. راست است اینجا مملکت خودشان است و ممکن است منفعت مادی هم به مردم ما برسانند اما نباید فرهنگ و دین ما را زیر سؤال ببرند. مسئولان هم باید نظارت کنند تا جامعه ما همچنان سالم بماند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در بخش سوم خطبه‌ها تاریخ را درس و عبرت برای همگان دانست و گفت: مرحوم محمد طاهر سلطانی در خاطرات خود که جناب دکتر محمد علی سلطانی آن را تکمیل و به چاپ رسانده است، می گوید: بعد از دستگیری سران عشایر در سال ۱۳۱۰ توسط رضاخان در زندان قصر بودیم و کمتر روزی بود که پزشکانی را نزد ما نفرستند و به بهانه‌های عجیب‌وغریب به ما دارو می‌دادند و آمپول تزریق می‌کردند و به این روش بسیاری از سران قشقایی و کرد و لر را کشتند. پس در زندان طاغوتیان می‌شود زندانی را عمداً کشت.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به ۹۱ سالگی تأسیس تشکیلات اخوانالمسلمین در مصر اشاره کرد و گفت: نزدیک به یک قرن است که اخوان‌المسلمین در مصر شکل گرفته است. جمال عبدالناصر بعد از جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل آنچه در توان داشت علیه آن‌ها انجام داد و آن‌ها را شهید و دربه‌در و اسیر نمود و بعد از وی نیز انور سادات و حسنی مبارک آمدند و این نیروهای اخوان یکی پس از دیگری ضربه دیدند ولی متأسفانه کمتر از این وقایع درس گرفتند.

ماموستا دکتر قادری سپس به شمه‌ای از زندگی مرحوم محمد مرسی رئیس‌جمهور مردمی مصر پرداخت و گفت: مرحوم دکتر محمد مرسی در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد و در کالیفرنیای امریکا دکترای خود را در رشته محافظت از موتورهای فضاپیما دریافت کرد. او حافظ قرآن هم بود و در طی انتخاباتی آزاد و دموکراتیک پس از سقوط حسنی مبارک مردم مصر او را رئیس‌جمهور خود کردند. اما با یک دسیسه و توطئه او را از کار برکنار و مدت ۵ سال در زندان تک‌سلولی بود و درواقع این ۵ سال مردم مصر که به وی رأی داده اند، در تک‌سلولی بوده اند.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه افزود: بعد از جنایات جمال عبدالناصر و سادات و مبارک، مسلمانان مصر و اخوان‌المسلمین نباید دوباره فریب می‌خوردند؛ زیرا ارتش مصر دوره‌دیدۀ دانشگاه‌های امریکا و درس‌خواندۀ انگلیس و سیاست پیشۀ اسرائیل بودند. چگونه حاضرند پشت سر یک مسلمان کار کنند. درواقع آنچه اخوان‌المسلمین را شکست داد انگلیس و آمریکا و اسرائیل و تشکیلات نور سلفی وابسته به سعودی بود. اگر امام خمینی (ره) بعد از انقلاب سپاه را تشکیل نمی داد و تنها به ارتش اتکا می کرد، نهایت انقلاب مشخص و معلوم نبود.

امام‌جمعه پاوه گفت: بنده عقیده دارم رجال اول اخوان‌المسلمین چون حسن البنا، عبدالقادر عوده و خانواده قطب برای نسل جوان در کل ممالک اسلامی منشأ خیر بوده‌اند. در ایران هم خانوادۀ رهبر انقلاب اسلامی از خانواده قطب و ترجمۀ کتاب‌هایش استفاده کرده‌اند. بنده هم زمانی که در عراق بودم از فکر آن‌ها برای زندگی خودم استفاده کرده‌ام.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در این بخش ضمن اظهار تأسف از آنچه که درزندانهای مصر می گذرد، خاطرنشان کرد: امیدوارم اخوان امروزی مقداری تجدیدنظر کنند. اگر در ارتش در طول این ۹۱ سال ۲۰ نفر را تربیت می‌کردند، سی‌سی نوکر آمریکا این بلا را بر سر آن‌ها نمی‌آورد. بنده از مرگ دکتر مرسی متاسف شدم. خداوند به خانوادۀ وی صبر عطا فرماید.

ماموستا دکتر قادری در بخش پایانی خطبه‌ها به سقوط پهپاد پیشرفته آمریکایی توسط سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: امریکا این شیطان مکار به دنبال منافع خود است. دیروز اعلام شد یکی از پهپاهای آمریکا به دست پاسداران در خلیج‌فارس سرنگون شده است. الحمدلله و آفرین بر پاسداران مدافع میهن که این وسیلۀ جاسوسی را سرنگون کردند. درود بر آن کسانی که موشک به هواپیمای جاسوسی شلیک کردند.

امام‌جمعه پاوه افزود: دیروز کنگرۀ آمریکا جلسه داشت و رئیس کنگره آمریکا گفت: امشب تصمیم گرفتیم جواب ایران را ندهیم و جنگ نکنیم. حیران بودند و باور نداشتند دولتی در خاورمیانه بتواند به روی آن‌ها گلوله‌ای شلیک کند و بالاترین و مهم‌ترین وسیلۀ جاسوسی آن‌ها را ساقط نماید. ان شاء الله آمریکایی‌ها یاد بگیرند بیشتر از این به مسلمانان ظلم نکنند.

ماموستا دکتر قادری در پایان خطبه‌ها گفت: ما صد درصد مخالف جنگ هستیم و معتقدیم اگر جنگی دیگر در خاورمیانه و خلیج فارس شروع شود به این زودی پایان نخواهد یافت. از خداوند متعال می‌خواهم به خاطر این مکان و این ساعت و این روز سایۀ جنگ را از سر ملت مسلمان بخصوص بر سر مردم شریف ایران بردارد. ان شاء الله

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست