شناسه خبر: 12297

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=12297

امام جمعه اهل سنت گناوه؛
در اسلام ضرر رساندن به‌ خود و به دیگران حرام است
شیخ محمد فاروقی: شخص مسلمان نمی‌تواند به خود و به دیگران ضرر برساند حتی اگر کسی به او ضرر برساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ محمد فاروقی امام جمعه اهل سنت بندر گناوه در خطبه‌های نمازجمعه این هفته در مطلع سخنان با تأسی به کلام رسول گرامی اسلام (ص) گفت: «عن ابی سعید الخدری ان رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم قال لاضرر و لاضرار» پیامبر فرمودند: نه به خود ضرر برسانید و نه به دیگران.
وی افزود: در این حدیث پیامبر می‌فرمایند که در اسلام زیان رسانیدن وجود ندارد و شخص مسلمان نمی‌تواند به خود و یا به دیگران ضرر برساند حتی اگر کسی به او ضرر رسانده باشد بلکه حق دارد حق خود بستاند.
خطیب جمعه بیان علما را مورد استناد قرار داد و بیان کرد: «الضرر لایزال بالضرر». ضرر با ضرر دیگر از بین نمی‌رود؛ رسول‌الله (ص) می‌فرمایند: «بعثت بالحنیفه السمحه السهله» من فرستاده شدم به دین آسایش‌بار و آسان که در پرتو تعالیم آن زندگی پرآسایش فراهم گردد.
وی اضافه کرد: این حدیث در حقیقت یکی از قواعد دین بشمار می‌آید، زیرا هرآنچه در شریعت حرام گردیده همه بنا به قاعده از اسباب ضرر حرام شده است.
فاروقی با بیان اینکه انواع ظلم‌ها که حرام بیان شده، مطابق با اصل ضررهایی است که از آن ناشی می‌شود، گفت: مانند زنا، قتل، سرقت، خیانت، بهتان، غیبت، نمیمه و همه محرمات براساس اصل مضرات آنها حرام شده‌اند.
وی گفت: قاعده دفع مفاسد مقدم بر جلب مصالح است؛ همانند بریدن دست دزد تا دفع مفسده دزدی شود و به مصلحت و منافع دزد نگاه نمی‌کند.
امام جمعه اهل سنت گناوه با بیان اینکه دین اسلام بر پایه مصلحت و منفعت بنا گذاشته شده و ضرر رساندن را منع کرده است، گفت: در بعضی از احادیث آمده که: «من ضار ضار الله به و من شاق شاق الله به»، کسی‌که به زیان رسانیدن بپردازد خداوند زیان را به خود او می‌رساند و کسی‌که سخت‌گیری کند و دشواری را بر مردم فراهم کند، خداوند او را معرض سختی و گرفتاری قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست