شناسه خبر: 1262

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=1262

امام جمعه شهر مریوان
دوری از حسنات انسان را سنگدل می‌کند
امام جمعه شهر مریوان گفت: خداوند انسان‌هایی که دور از خیر و حسنات و عمل صالح هستند سنگدل و پرده‌های از زنگار روی قلبشان قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، ماموستا مصطفی شیرزادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع مریوان اظهار کرد: اسلوب و روش خداوند در مورد پیامبران خود اینچنین بوده که نشان و آیت بزرگی را به عنوان معجزه برای آنان قرار داده است.

وی افزود:‌ خداوند انسان‌هایی که دور از خیر و حسنات و عمل صالح هستند سنگدل و پرده‌های از زنگار روی قلبشان قرار می‌دهد.

به گفته وی، انسان‌ها نرم دل که از عشق خداوند اشک در چشمانشان جمع و همیشه مشغول انجام عمل صالح هستند، بخش رحمانیت قلبشان تقویت می‌شود.

وی به شب معراج و آنچه در این شب بر پیامبر مکرم اسلام گذشت گریزی زد و گفت: پیامبر(ص) در آسمان اول حضرت آدم را دیدند که روح تمام انسان‌ها خوب و صالح در سمت راستش و روح تمام آدم‌های گناهکار و شقی و بدبخت در سمت چپش قرار داشتند.

به گفته امام جمعه شهر مریوان، پیامبر در آسمان دوم با حضرت عیسی و یحیی ملاقات و در آسمان سوم حضرت یوسف را دید.

ماموستا شیرزادی افزود: پیامبر مکرم اسلام در آسمان چهارم حضرت ادریس و در آسمان پنجم حضرت هارون ملاقات کرد.

وی با بیان اینکه پیامبر در این سفر یک شبه در آسمان ششم حضرت موسی را دید و در آسمان هفتم حضرت ابراهیم را ملاقات نمود، گفت: پیامبر بعد از ملاقات با پیامبران قبل از اسلام به سدره المنتهی رسیدند.

به گفته وی، علت نام‌گذاری سدره‌المنتهی که طبق توصیف رسول الله(ص) درخت بسیار بزرگی است، بر اساس دیدگاه برخی علما اینست که اعمال انسان‌ها تا آنجا بالا و در این نقطه توسط مأمورین حسابرسی تحویل گرفته می‌شود.

امام جمعه شهر مریوان اضافه کرد: برخی علما نیز بر این باورند که سدره المنتهی مرز فرشتگان است که دیگر نمی‌تواند از آن بالاتر روند حتی جبرئیل نیز تا آنجا اجازه عبور داشت.

ماموستا شیرزادی افزود: ‌برخی بر این باورند روح شهیدان و برخی دیگر معتقد هستند، روح تمام ایمانداران  در کناره سدره المنتهی قرار دارد.

وی با بیان اینکه نماز ارمغان پیامبر(ص) از این سفر بوده است، گفت: پیامبر مکرم اسلام به محض بازگشت از این سفر آنچه را دیده بود برای اطرافیان نزدیکش بازگو فرمودند.

وی اضافه کرد:‌ رسول الله(ص) معراج را برای همه شرح دادند که کفار  باور نکرده و شروع به مسخره کردن پیامبر(ص) نموده و  گفتند اگر راست می‌گویی مشخصات بیت‌المقدس را بیان کن!

امام جمعه شهر مریوان با بیان اینکه رسول الله(ص) تک به تک نشانه‌ها بیت‌المقدس و حتی سه کاروان قریش را بطور دقیق برایشان شرح داد، افزود: کفار بازهم باور نمی‌کردند و می‌گفتند چطور ممکن است در یک شب انسان به مسجد الاقصی برسد.

ماموستا شیرزادی در ادامه با بیان اینکه کسانی که نماز می‌خوانند به پنج دسته تقسیم می‌شوند، گفت: قسمت اول کسانی که به نفس خود ظلم و به نمازشان توجه ندارند.

به گفته وی، در این میان هستند کسانی که چند رکعت نماز می‌خوانند اما در وضو و طهارات و تمیز بودن لباس سهل انگار و نمازشان بی‌کیفیت است.

امام جمعه شهر مریوان افزود: این دسته نه تنها ثوابی از نماز خود نبرده بلکه بخاطر اهانت به نماز و بی‌ادبی در حضور خداوند مورد عتاب قرار می‌گیرند.

ماموستا شیرزادی اضافه کرد: دسته دیگر کسانی هستند که نماز خود را محافظت نموده و در نماز نمی‌گذارند حواسشان پرت شود.

وی با بیان اینکه این دسته نماز را در موعد خویش خوانده و به ارکان و سنت‌های نماز اهمیت می‌دهند، گفت: البته این افراد در مبارزه با نفس خود ناتوان هستند.

امام جمعه شهر مریوان گفت:‌انسان باید همچنانکه ارکان و سنت‌های نماز را بجا می‌آورد باید با نفس خود جنگیده تا حواسش در حین نماز پرت نشود و تمام بدنشان آماده حضور در محضر پروردگار باشد.

ماموستا شیرزادی با بیان اینکه دسته سوم کسانی هستند که با نفس خود مبارزه و وسوسه‌های شیطانی را از خود دور می‌کنند، گفت: این افراد تمرکز خود را به نماز معطوف نموده و از پرت شدن حواس جلوگیری و افکار زشت را از خود دور می‌سازد.

وی با تاکید براینکه این دسته هم نماز خوانده و هم جهاد می‌نمایند، افزود: این نوع نماز است که موجب تکفیر و پاک شدن گناهان آدم می‌شود. 

امام جمعه شهر مریوان اضافه کرد: دسته چهارم کسانی هستند که با خلوص نیت نماز خوانده و بطور کامل خود را در حضور خداوند می‌بینند و به تمام معنا نمی‌گذارند چیزی از نمازشان کم شود.

به گفته ماموستا شیرزادی، این دسته از افراد با خشوع و خضوع نماز خوانده و برای نمازشان پاداش خوب می‌گیرند.

وی با بیان اینکه دسته پنجم کسانی هستند که حقوقات نماز را بطور کامل ادا و همراه آن قلب خود را بین دو دست قدرت خداوند قرار می‌دهند افزود: این افراد نهایت اخلاص را در نماز دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست