دوستی با صالحان، مشوق عبادت و بازدارنده ی از گناهان
مولوی حوت بیان کرد: با صالحان دوستى و همراهى کنيم که شوق عبادت و بندگى در انسان ايجاد مى‌کند و کوتاهى‌ها را به انسان نشان خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، مولوی نواب حوت امام جمعه اهل سنت بخش کهیرِ شهرستان کنارک در خطبه های نماز جمعه این هفته گفت: حضرت سلیمان با لشکریان خود از مسیرى مى‌گذشت که مورچه‌ها در آن لانه ساخته بودند و زندگى مى‌کردند. ملکه مورچه‌ها وقتى حضرت سلیمان و لشکرش را دید به دیگر مورچه‌ها دستور داد که وارد لانه‌ها شوند تا مبادا سلیمان و لشکریانش آنها را نادانسته لگد کنند.

وی ادامه داد: حضرت سلیمان با توجه به معجزه الهى صداى مورچه را شنید و آن را فهمید؛ سپس لبخند خشنودى زد و دعاکنان فرمود: «رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَى وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَدْخِلْنِی بِرَحْمَتِکَ فِی عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ.» در این کلمات حضرت سلیمان با اقرار به نعمت‌هاى خداوند که به او و پدر و مادرش ارزانى داشته بود، شکر او را ادا کرد. اقرار به نعمت‌هاى خداوند خودش یک نوع سپاس‌گزارى از خداوند متعال است.
مولوی حوت افزود: در این‌ روزها که خداوند باران را بر ما فرود آورد باید سپاس‌گزار او باشیم که پس از چندین مدت بى‌بارانى و ناامیدى که عده‌اى به نماز باران مشغول شدند، خداوند بر ما باران نازل کرد. ما باید از این بابت سپاس‌گزار خداوند باشیم چنانکه سلیمان با اقرار به نعمت، شکر خداوند را ادا کرد.

مولوی حوت اظهار داشت: رسول‌الله صلى‌الله‌علیه‌وسلم به ما آموزش داده است که دعاى موسوم به «سیدالإستغفار» را بخوانیم و دعاى سید‌الإستغفار این است: «سَیِّدُ الاِسْتِغْفَارِ أَنْ تَقُولَ اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّى، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِى وَأَنَا عَبْدُکَ، وَأَنَا عَلَى عَهْدِکَ وَوَعْدِکَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوءُ لَکَ بِنِعْمَتِکَ عَلَىَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِى، فَاغْفِرْ لِى، فَإِنَّهُ لاَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ» در حدیث آمده است که کسى که در صبح و عصر این دعا را بخواند و بمیرد، وارد جنت خواهد شد، این چیز به این‌خاطر است که در سیدالإستغفار اقرار به نعمت است و این همان شکر خداوند متعال است.

امام جمعه مسجد جامع الأقصیٰ کهیر با اشاره به لزوم همراهى انسان‌هاى نیک اظهار داشت: حضرت سلیمان در بخشى از دعاى خود مى‌فرماید: «وَأَدْخِلْنِی بِرَحْمَتِکَ فِی عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ.» ما از این آیه درس مى‌گیریم که باید از خدا بخواهیم که در زمره نیکان باشیم. خداوند براى قرار گرفتن در زمره نیکان این‌گونه راه‌حل نشان مى‌دهد که کارهاى آنان را انجام بدهیم و مى‌فرماید: «وَالَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَنُدْخِلَنَّهُمْ فِی الصَّالِحِینَ» یعنى اگر کسى دو کار را انجام بدهد، در گروه نیکان قرار مى‌گیردکه عبارت‌اند از «ایمان» و «عمل صالح».

وى افزود: با صالحان دوستى و همراهى کنیم که شوق عبادت و بندگى در انسان ایجاد مى‌کند و کوتاهى‌ها را به انسان نشان خواهد داد. انبیا الهى بر اساس فرموده الهى صالحان هستند. در نبودِ پیامبر خدا ما با عمل به سنت او مى‌توانیم او را همراهى کنیم. همچین به کردار و روش صحابه نگاه کنیم و از آن ها الگوبردارى کنیم.

فهرست