دومین کنفرانس فکری بین المللی «پدیده افراط گرایی» در موصل برگزار می شود
دومین کنفرانس دو روزه پدیده افراط گرایی، به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، فردا یکشنبه در شهر موصل عراق برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تقریب، این کنفرانس با شعار: “تنوع ما منبع قدرت ما” به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با همکاری دانشگاه موصل، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه فناوری شمالی، وزیر آموزش عالی عراق، مشاور فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، وزارت فرهنگ و گردشگری عراق، دیوان اوقاف اهل سنت عراق، جمعیت علمای عراق و شورای علمای پیوند محمدی عراق، برگزار می شود.

فاضل عبد الغفور، سخنگوی کمیته مقدماتی کنفرانس در یک گفتگوی مطبوعاتی اعلام کرد که این کنفرانس به مدت ۲ روز برگزار خواهد شد.

وی افزود: ۱۲۰ مقاله پژوهشی از ایران، مصر، لبنان و عراق پیرامون محورهای این کنفرانس، از جمله علل و ریشه های افراط گرایی و راههای مقابله با آن دریافت شده است.

عبدالغفور اظهار کرد: این کنفرانس بین المللی دو روزه با حضور صد ها اندیشمند، دانشگاهی، نویسنده و علمای مذاهب اسلامی مختلف در شهر موصل برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد که برگزاری این کنفرانس در نینوا با این حجم از مشارکت و اهدافی که دنبال می کند، پس از پاکسازی استان نینوا از لوث گروههای تکفیری و تندرو، بی نظیر است.

وی اشاره کرد که هدف از برگزاری این کنفرانس،  بسیج تلاش های علمی و عملی برای مقابله با افکار افراطی و رفتارهای منحرف بوده و شامل محورهای زیر است:

 

۱- مسامحه دینی: مفهوم، دیدگاه، اهداف و نتایج

۲- اشتراکات بین ادیان و مذاهب در دوری از تندروی و تروریسم

۳- زمینه های تمدنی ادیان الهی و تأثیر آن در ایجاد جامعه امن

۴- بررسی تاریخ همزیستی مسالمت آمیز در جامعه عراق

۵- مؤسسات آموزشی و رسانه ای و نقش آنها در اشاعه و تحکیم فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز

۶- آثار سیطره گروه های تروریستی بر استان نینوا و مناطق آزاد شده و راهکارهای مقابله با آن

۷- نقش قوانین حقوقی در حل پدیده افراطگرایی و تندروها

۸- نقش علم جامعه شناسی و روان شناسی در از بین بردن آثار منفی تفکرات گروه های افراطی و تکفیری در جامعه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست