در نهاد نمایندگی رهبری در امور اهل سنت سیستان‌وبلوچستان انجام شد
دیدار و طرح مسائل تعدادی از علما، ریش‌سفیدان و مردم اهل سنت استان با حجت الاسلام والمسلمین محامی
تعدادی از علما، ریش‌سفیدان و مردم اهل سنت استان با آیت‌الله محامی دیدار نموده و به گفتگو پرداختند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از سیستان و بلوچستان، در ابتدای این دیدار نوتی‌زهی از معدن‌داران استان به بیان ظرفیت‌های معدنی استان و مسائل و مشکلات در این حوزه پرداخت و ابراز داشت: متاسفانه عدم همکاری و برخورد سلیقه‌ای مسئولان و نبود کار کارشناسی مشکلات زیادی در حوزه صنایع و معادن استان ایجاد کرده است.
وی با بیان این که اکتشاف معادن در استان رشد چشمگیری داشته اما زنجیره فرآوری در استان تکمیل نمی‌شود و بازار داخل از مواد معدنی اشباع شده است، ادامه داد: عوارض گمرک برای صادرات مواد معدنی به خارج از کشور اشتیاق به این موضوع را کاهش داده و حذف این عوارض برای سیستان‌وبلوچستان تا حدود زیادی موثر خواهد بود.
عبدالحکیم ریگی رئیس اتاق بازرگانی زاهدان نیز در ادامه با اشاره به وجود بیش از ۴هزار پیله‌ور در استان، عنوان داشت: تصویب قانون صادرات کالا و در عوض، بازگشت ارز به کشور باعث شده تا بسیاری از این پیله‌وران بیکار شوند.
وی در ادامه خواستار تسهیل روند واردات کالا از کشورهای همسایه به کشور شد.
عبدالرحمن کردی تمندانی مدیرعامل هتل استقلال زاهدان نیز به بیان مشکلات پیش روی هتل داران استان پرداخت و ضمن ابراز گلایه از عدم حمایت دستگاه‌های متولی، خواستار توجه و رسیدگی به این صنف شد و بیان داشت: متاسفانه سطح پایین زیرساخت‌های گردشگری در استان باعث عدم استقبال گردشگران داخلی و خارجی از استان شده و در کنار آن برخی از ادارات و ارگان‌های دولتی به صورت غیرقانونی اقدام به اجاره اماکن و مهمانسراهای خود به عموم مردم می کنند که این مورد عامل ایجاد رکود در هتل‌های استان شده و خواستار پیگیری و برخورد با چنین مواردی هستیم.
همچنین مولوی کرد از ائمه جمعه حاشیه شهرستان خاش ضمن ابراز گلایه از عدم برخورد مناسب با ارباب رجوع در برخی از ادارات استان و نبود امکانات مناسب برای مساجد منطقه حاشیه شهر خاش خواستار توجه و رسیدگی بیشتر به این دو مقوله شد.
مولوی عبیدالله آرامش نیز از دیگر حاضران در این نشست بود که خواستار تسهیل خدمات بیمه و معافیت سربازی برای مبلغین و علمای اهل سنت استان شد.
مولوی غلام‌الله ریگی از مدرسین حوزه علمیه شهرستان میرجاوه نیز خواستار تعامل بیشتر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی در خصوص فعالیت کارت‌های بازرگانی مرزنشینان منطقه شد و گفت: اعطای کارت‌های بازرگانی به افراد غیر باعث ایجاد مشکلاتی برای مرز نشینان شده که خواستار نظارت و پیگیری دستگاه‌های متولی هستیم.
در ادامه تعدادی از حاضرین به بیان مشکلات و درخواست‌های خود پرداختند.
در ادامه نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان در پاسخ به درخواست هر یک از حاضران به ارائه توضیحاتی درباره هر بخش پرداخت.
آیت‌الله محامی اظهار داشت: ناهماهنگی مسئولان، نبود نگاه کارشناسی و نگاه تنگ قومی و قبیله‌ای از جمله معضلات پیش روی حوزه صنایع و معادن استان می‌باشد و نیاز است تا در این حوزه مشکلات اصلی، اولویت‌بندی و به صورت مکتوب ارائه شود تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد.
وی گفت: زاهدان، ظرفیت‌های زیادی در حوزه گردشگری دارد که نیازمند تبلیغات گسترده است تا بتوان به مرور با جذب توریست‌های داخلی و خارجی باعث رونق این صنعت در استان شد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در خصوص عدم برخورد مناسب کارکنان ادارات با مردم، توصیه‌های اخلاقی و فرهنگ‌سازی را مؤثر دانست.
امام جمعه زاهدان ضمن تاکید بر لزوم تهیه آمار دقیق از تعداد ائمه جمعه، طلاب، مبلغین و مساجد استان از تلاش برای هموارسازی مسیر خدمت برای طلاب و روحانیون استان خبر داد و ابراز امیدواری کرد با پیگیری‌های صورت گرفته در سطح کشور بتوان شرایط افزایش حقوق، معافیت از سربازی و ارائه خدمات بیمه‌ای به مبلغین و طلاب استان را بهبود بخشید.
آیت‌الله محامی خاطرنشان کرد: کارت‌های بازرگانی برای استفاده مرزنشینان منطقه صادر شده و در صورت ارائه به غیر و سوء استفاده، عواقب آن بر عهده صاحب کارت می‌باشد.

فهرست