امام جمعه شهرستان سردشت:
دین اسلام همیشه به بذل و بخشش اهمیت داده و از افراد بخیل و خسیس بیزار بوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، ماموستا واوی، خطیب جمعه در جمع نمازگزاران سردشت اشاره به خیرخواهی از دیدگاه اسلام انداخت و گفت: دین اسلام همیشه به بذل و بخشش اهمیت داده و از افراد بخیل و خسیس بیزار بوده است و با اختلاف طبقاتی و اشرافی گری مبارزه نموده تا تعادل برقرار شود و ثروتمندان دست نیازمندان و فقرا را بگیرند. در ۱۲۰ آیه از  قرآن کریم به بخشش با تعابیر مختلف همچون صدقه، زکات، انعام و غیره اشاره شده است. پیامبر (ص) سخی ترین انسانها و در ماه رمضان دریایی از بخشش و متمایز ترین بوده و مردم را به این امر مهم تشویق کرده است. خدا در قرآن می فرماید: «أَلَّذینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ وَ مِمّا رَزَقْناهُمْ یُنْفِقُونَ» آن کسانی که به جهان غیب ایمان آورند و نماز به پا دارند و از هرچه روزیشان کردیم به فقیران انفاق کنند.

ماموستا واوی با اشاره به اینکه بخشیدن مال و ثروت در اسلام انسان را از تنبیهات نجات خواهد داد، افزود: کسیکه قسم به ذات الله می خورد، فلان کار را انجام ندهد اما در ادامه ناچار به انجام آن است و قسم را می شکند، خداوند می فرماید: به نام من قسم خورده، از حق خود گذشت می کنم بشرطی که شکننده سوگند ده فقیر را نان دهد. افراد زیادی من جمله مریض که پزشکان آنان را از روزه داری منع کرده اند یا افراد مسنی که توانایی آن را ندارند روزه بگیرند اسلام آنان را در برابر فدیه (یک وعده غذا برای هر روزه) معاف کرده است.

وی با اشاره به اینکه روزه میگیرید و گاها در گرفتن روزه در رمضان دچار کم و کاستی می شوید، اظهار داشت: برای جبران آن در شب عید واجب است زکات فطر را ادا کنید تا کم و کاستی که در روزه ایجاد شده را خداوند تمییز گرداند و روزه ای پاک و سالم را از ما قبول کند.

وی به اظهار از منظر قرآن اشاره کرد که می فرماید: «وَالَّذِینَ یُظَاهِرُونَ مِنْ نِسَائِهِمْ ثُمَّ یَعُودُونَ لِمَا قَالُوا فَتَحْرِیرُ رَقَبَهٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَتَمَاسَّا ۚ ذَٰلِکُمْ تُوعَظُونَ بِهِ ۚ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ »و آنان که با زنان خود ظهار کنند آن‌گاه از گفته خود برگردند، پیش از تماس و مجامعت باید برده‌ای آزاد کنند. به این عمل پند و موعظه می‌شوید (تا دیگر به این کار حرام اقدام نکنید) و خدا به تمام کردار شما آگاه است. «فَمَنْ لَمْ یَجِدْ فَصِیَامُ شَهْرَیْنِ مُتَتَابِعَیْنِ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَتَمَاسَّا ۖ فَمَنْ لَمْ یَسْتَطِعْ فَإِطْعَامُ سِتِّینَ مِسْکِینًا ۚ ذَٰلِکَ لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ۚ وَتِلْکَ حُدُودُ اللَّهِ ۗ وَلِلْکَافِرِینَ عَذَابٌ أَلِیمٌ» و هر که برده نیابد (یعنی بر آزاد کردن برده توانایی ندارد) باز باید پیش از جماع دو ماه پی در پی روزه بگیرد، و باز اگر نتواند باید شصت مسکین را طعام دهد. این (حکم کفّاره) برای آن است که شما به خدا و رسول او ایمان (کامل) آرید. و این احکام حدود الهی است و کافران را عذاب دردناک دوزخ مهیاست.

امام جمعه در سخنان خود افزود: زمانی که حجاج به حج مشرف می شوند باید ازبعضی محرمات بپرهیزند و اگر مرتکب آن شدند، باید از مال خود ببخشند. یا کسی که روزه خود را با جماع باطل کند و بشکند، بر او واجب می شود شصت روز پشت سر هم روزه باشد یا شصت نفر مستمند را طعام  دهد تا خودپرست و مغرور و بخیل نشود. خداوند به افرادی که ثروت و سامان خود را پس انداز می کنند اما در راه خدا نمی بخشند تذکر و هشدار  داده و میفرماید: «وَالَّذِینَ یَکْنِزُونَ الذَّهَبَ وَالْفِضَّهَ وَلَا یُنْفِقُونَهَا فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِیمٍ» و کسانی که طلا و نقره را گنجینه و ذخیره می‌کنند و در راه خدا انفاق نمی‌کنند آنها را به عذابی دردناک بشارت ده. در جهنم از آنان سوال می شود چرا به این مکان افتاده اید؟ می گویند نماز نخوانده ایم و به فقرا و مستمندان کمک نکرده ایم. خداوند برای اینکه ما را تشویق کند میفرماید: «مَنْ ذَا الَّذِی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَیُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ کَرِیمٌ» آن کیست که به خدا قرض نیکو دهد (یعنی قرض الحسنه و صدقه دهد و احسان به فقیران کند) تا خدا بر او چندین برابر گرداند و او را پاداشی با لطف و کرامت باشد؟ هر بنده ای  از مال حلال و تمیز  و دوست داشتنی و با ارزش خود ببخشد و دست چپ از دست راست باخبر نباشد خداوند چندین برابر آن را به بخشنده مال خواهد داد. ابو دحداح از صحابه پیامبر بمحض اینکه این مطلب را شنید به حضرت گفت: ای محمد با وجود اینکه همه ما محتاج خدا هستیم از ما تقاضای کمک می کند؟ حضرت فرمود: بلی.  ابو دحداح گفت: باغی دارم که مانند دیگر باغهای مردم نیست، از همه باغها عزیزتر است، قسم بخدا آن را در راه الله متعال می بخشم  و در آخرت آن را می خواهم. پیامبر فرمود: خدا از شما قبول کرد و با هفتصد برابر پاداش در آخرت به شما بر میگرداند. بسوی باغی که خانواده اش در آنجا بودند رفت و گفت: باغ دیگر متعلق به ما نیست آن را فروختم . زنش نگفت چرا آن را فروختی؟ چرا مشاوره نکردی؟ به کی فروختی؟ چند فروختی؟ در کجا باغ دیگری می خری؟ گفت: به خدا و پیامبر خدا با هفتصد برابر آن فروختم. فرزندش خرمای در دهان داشت همسرش به پشت گردن او زد و گفت خرما را از دهان بیرون بینداز، چون این باغ دیگر متعلق به ما نیست. او مانند خانم های این زمانه که طرف را سیم جین می کنند نبود. برای بعضی از خانم های امروزی باید صدها مقدمه چینی کرد تا صد تومان کمک به فقیری بنمایند.

خطیب جمعه با اشاره به سه موردی که پیامبر سوگند می خورد و از  آنها حفاظت می کند افزود: ۱- ضمانت می کند مال کسی را که می بخشد کم نخواهد شد، بلکه بیشتر می گردد. ۲- به هرکس ظلم شود اما صبور باشد، خدا او را عزیز می گرداند. ۳- هرکس برای خود گدایی را برگزیند و به عنوان شغل به آن نگاه و مبدل نماید خدا تا آخر عمر او را فقیر خواهد کرد. پاداش صدقه گاهی اوقات مادی و بعضا جسمی و بدنی است. شاید فردی با یک میلیون صدقه خود را از مریضی در طول یکسال بیمه نماید و دچار مریضی نشود.  صدقه موجب دفع بلا، رفع مصیبت  و صلح و سازش می گردد.

امام جمعه گفت: گرچه هزینه زندگی بر عهده آقایان است اما خانم های هستند حاضر نیستند ده هزار تومان خیر و صدقه بدهند اما در طول شب یک میلیون خرج می کنند، چون می گویند صدقه بر عهده آقایان است. یک بار پیامبر در یکی از اعیاد فرمود: خواهران شما هم صدقه بپردازید. پیامبر می فرماید: بیشتر جهنم را خانم ها پر می کنند. علت را پرسیدند. فرمود: چون لعن و نفرین می کنند و خیلی اوقات زبانشان بد می چرخد و کفران نعمت می کنند و عقل آقایان را می ربایند. پس صدقه دهید تا از آتش جهنم بدور باشید. پیامبر که به خانه رسید یکی از صحابه بنام زینب بن مسعود آمد و در زد. فرمود: کیست؟ گفتند: زینب است. فرمود: کدام زینب؟ گفتند: زینب بن مسعود. گفت: ای رسول خدا گردنبدی دارم می خواهم آن را ببخشم، اما همسرم می گوید من فقیرم و فرزندم ندار است آن را به من بده. رسول خدا فرمود: راست می گوید. گاها افراد زیادی از نظر مالی وضعیت مناسبی ندارند و خانم خانواده پول خوبی دارد اما حاضر به کمک به سرپرست خانواده نیست. ایمانداران عزیز، مقدرات الهی و ارث و میراث در مالی که خدا به انسان داده سهیم است

واوی افزود: گاهی اوقات انسان آشکارا می بخشد تا به الگو تبدیل شود و برخی اوقات در نهان می بخشد. هفت نفر در روز قیامت در سایه رحمت خدا قرار میگیرند یکی از این افراد کسی است که هنگام صدقه دادن دست چپ او از دست راستش خبردار نیست و در امر خیر دختر و همسرش آگاه نیستند. به یتیمان و غیره کمک می کند و به کمک خود نمی بالد، اینگونه افرد در سایه پروردگار آرام خواهند گرفت. هر کمکی که باعث شفای مریضی گردد قطعا خداوند شفای مریض شما را خواهد داد. غمی از دل مستمندی بردارید، خداوند غمی از شما را بر خواهد داشت و هر آنچه را ببخشی آن را  دریافت خواهید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست