رزمایش قدرت جمهوری اسلامی در حیاط خلوت آمریکا و استیصال دشمنان؛
اقدام ایران در اعزام نفت‌کش­های حامل محموله­ های نفتی به ونزوئلا در حقیقت یک حرکت ارزشمند و راهبردی در روابط بین الملل نوین است. ایران با این کار نشان داد که دنیا عرصه تاخت و تاز آمریکایی ­ها نیست که هر طور که خواستند و دوست دارند، عمل کنند. به این معنا که نشانه های زوال و افول آمریکا آشکار شده است و مقاومت مهم­ترین ابزار سرعت دادن به افول آمریکاست.

تلاش آمریکا برای تمدید تحریم­های تسلیحاتی ایران که بنا به مفاد برجام، زمان انقضای آن در پائیز امسال (۲۷ مهر) فرا می­رسد، نشان می دهد که دشمنان ملت ایران در حال تلاش برای تکمیل خانه ­های جدول برای فشار بر ایران هستند.

بعد از خروج آمریکا از برجام، شاهد برگزاری کنفرانسی به نام «بروکسل» در کشور بلژیک بودیم. در این کنفرانس، بیانیه ۱۱ ماده­ای منتشر شد که طبق آن، اتحادیه اروپا متعهد شد در ۱۱ حوزه از جمله مسائل اعتباری، بانکی، بیمه­ ها و… نیازهای جمهوری اسلامی ایران را تامین نماید و به عبارت بهتر، هزینه ­های خروج آمریکا از برجام را برای جمهوری اسلامی جبران نماید.

طی این دو سال در حوزه دیپلماسی پنهان اتفاقاتی بین آمریکا و اروپایی ­ها رخ داد که به صورت خاص، مذاکرات آمریکا و فرانسه یکی از آنها بود و براساس آن می­بایست اروپایی­ ها هدفشان را حفظ ظاهر برجام و تبدیل آن به یک توافق موقت بیان کنند و بر پایه آن، برای انعقاد یک توافق جامع با ایران، با هدف مهار حداکثری ایران و اعمال فشار همه جانبه به جمهوری اسلامی، تلاش کنند.

درست در شرایطی که اروپا در قبال خروج آمریکا هیچ کاری برای ایران انجام نداده است، به طور خلاصه باید گفت که: خواسته غربی­ ها انعقاد توافق همه جانبه و جامع با ایران است.

این توافق جامع باید موارد زیر را شامل شود:

 • محدودیت­ های هسته ­ای ایران را دائمی کند.
 • بُرد و تعداد موشک ­های ایران باید محدود شود؛ به این ترتیب که برد موشک ­های ایران باید طوری باشد که به رژیم صهیونیستی نرسد و…
 • بحث ارتباط ایران با منطقه و گروه ­های مقاومت به صورت خاص انصارالله یمن، حشدالشعبی عراق، حزب­الله لبنان و حماس را مطرح می­کنند.
 • آن ها سناریوهای مختلف در ارتباط با تحریم تسلیحاتی ایران را مورد توجه قرار داده اند.
 • و…

اروپایی ­ها و آمریکا یک هدف کوتاه مدت هم دارند که به پائیز امسال برمی­گردد؛ یعنی زمانی که طبق برجام قرار است تحریم ­های تسلیحاتی ایران منقضی و برداشته شود. آمریکا در تلاش برای تمدید تحریم­ های تسلیحاتی ایران است و برای این منظور قطعنامه ­ای به شورای امنیت سازمان ملل برده است.

ایران می تواند با دو شکل با این موضوع روبه رو شود؛ یکی راهبرد افزایش هزینه طرف مقابل به گونه ای که نتواند یا مقرون به صرفه نباشد راهبرد خود را دنبال کند و دیگری این که دستاوردهای طرف مقابل از راهبردها و اهدافش  را تقلیل دهد و تنها با افزایش هزینه ها و تدارک پاسخ های معتبر مانع یکه­تازی های طرف مقابل شود. موضوع اعزام نفتکش های ایرانی به ونزوئلا باعث افزایش هزینه برای طرف مقابل شد. یعنی جمهوری اسلامی هزینه را در مقابل چشمان حریف قرار داد و گفت که اگر در آمریکای لاتین به منافع ما ضربه وارد شود، جمهوری اسلامی نیز در جای دیگری ضربه وارد می­کند. در این اتفاق، جمهوری اسلامی اول هشدارهای معمولی داد و بعد با قدرت نمایی به لطف الهی این موفقیت بزرگ حاصل شد.

واقعیت ­های مهمی در نظام بین الملل، از جمله «افول بیش از پیش آمریکا» و «قدرت گیری کشورهای شرقی» که    می توانند تاثیر تعیین کننده در وضعیت کشور داشته باشند و… وجود دارد که مرتبط با اتخاذ راهبرد مقاومت فعال و حداکثری در برابر فشار و مهار حداکثری است و این راهبرد برخوردار از پشتوانه­ هایی به عنوان ظرفیت ها و واقعیات امید بخش جمهوری اسلامی برای عبور از این شرایط است.

واقعیت آن است که آمریکا به دلایل مختلف، از جمله یکجانبه گرایی­ های تهاجمی ترامپ در نظام بین الملل، تقویت موقعیت چین در نظام بین الملل (سرعت بالای آهنگ رشد قدرت چین در مقایسه با آمریکا)، تقویت انگیزه­ ی کشورهای بزرگ شرقی مانند چین و ایران برای قدرت نمایی در مقابل آمریکا، مسائل و مشکلات داخلی آمریکا مانند شکاف های اجتماعی– اقتصادی گسترده و عمیق در جامعه آمریکا، ناتوانی در کنترل کرونا، وقوع اعتراضات ضدنژاد پرستی در این کشور و … به هیچ وجه در موقعیتی مشابه یک دهه قبل و پیش از آن قرار ندارد.

راهبرد مقاومت فعال و حداکثری از سوی ایران در برابر فشار حداکثری دشمنان در حوزه های سیاسی و اقتصادی و برخورد ابتکارآمیز و فعال با فشارهای دشمن، تاکنون در چندمین مرحله به ا جرا در آمده و موفق بوده است. با اتخاذ راهبرد مقاومت فعال ، جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که نه تنها تسلیم فشارهای حداکثری آمریکا نمی ­شود، بلکه دیگر در مقابل فشارهای این کشور، صرفا به دفع تهدیدها و فشارها نمی­پردازد. نمونه های اجرای موفق این راهبرد در سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته گلوبال هاوک، توقیف نفتکش انگلیسی و صادرات بنزین و مواد غذایی به ونزوئلا قابل مشاهده است، اجرای موفق این راهبرد سبب ایجاد نوعی بازدارندگی عزت­ مدار در مقابل دشمن شده است.

این تحولات نشان می­ دهد که موقعیت بین المللی جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با گذشته تغییر کرده است و دیگر مثل سابق نیست که دشمن هر اقدامی که خواست، به راحتی انجام دهد.

اگر مشکلات اقتصادی، اقشاری از ملت ایران را رنج می­ دهد، اما در کنار این واقعیت­ های نامطلوب که بخشی از آن نیز محصول کرونا و تحریم بوده و از مشکلات مشترک همه دنیا محسوب می شود، واقعیت های مطلوب و فرصت های بی نظیری هم وجود دارد که باید با توجه به آنها ضمن مقابله با یاس و ناامیدی روحیه امید را در جامعه تقویت کند.

اقدام مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در اعزام موفقیت­ آمیز نفتکش­ های حامل بنزین و مواد غذایی به ونزوئلا را باید از رویدادهای مهم و بی سابقه در تاریخ روابط بین­ الملل دانست؛ زیرا هیچ کشوری نبوده است که در شرایط مشابه ایران باشد و از هر سو با تحریم روبرو باشد، دست به چنین اقدامی بزند. این یک اقدام راهبردی برای شکستن حلقه تحریم و تهدید است. به بیان دیگر، مانور قدرت و اقتدار نفتکش ­های جمهوری اسلامی در آن سوی عالم یعنی؛ در ونزوئلا که حدود دوهزار کیلومتر مرز زمینی با آمریکا دارد عملیاتی شد. موضوعی که رهبر معظم و حکیم انقلاب اسلامی نیز از این حرکت تحت عنوان «حرکت جهادی» نام بردند.

حرکت نفتکش­ های ایرانی به صورت علنی و با پرچم ایران و قابل ردیابی، اقدامی در جهت شکستن علنی تحریم­ های آمریکا بوده است که با پشتوانه قدرت راهبردی جمهوری اسلامی انجام شد. جمهوری اسلامی پنج نفتکش به نام ­های کلاول، فاکسون، فارست، پتونیا و فورچون که حاوی بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین و مشتقات آن (معادل ۴۳ میلیون لیتر بنزین) بودند به سمت ونزوئلا اعزام کرد.

مهم این است که این اقدام در سایه تهدید سنگین روانی آمریکا انجام شد.

حرکت نفتکش های ایرانی در حالی بود که آمریکایی­ ها پیام ها و هشدارهایی به ایران ارسال کرده بودند. به موازات این پیام­ ها، ارتش آمریکا نیز با اعزام ناوهای جنگی به همراه سایر تجهیزات نظامی به منطقه کارائیب- ذیل  عنوان دروغین مبارزه با مواد مخدر- سعی داشت واقعی بودن تهدید را القا کند.

در مقابله با این پیام­های هشدار آمیز، جمهوری اسلامی ایران نیز با اتخاذ تمهیدات خاص، پاسخ روشنی به آمریکا ارسال کرد که هرگونه اقدام آمریکا در مقابله با نفتکش های ایرانی با واکنش قاطع جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.

واکنش جدی ایران به تهدیدات آمریکا که از پشتوانه های مختلف از جمله پشتیبانی افکار عمومی برخوردار بود، سبب شد که آمریکا از تمام تهدیدات خود عقب نشسته و در نتیجه، نفتکش ها در زیر دید تجهیزات وسیع  نظامی آمریکا از دریای کارائیب عبور کرده و در سواحل ونزوئلا پهلو بگیرند و بار خود را تخلیه کنند.

این وضعیت نشان داد ایرانی که روزگاری و در دوران قبل از انقلاب اسلامی، تمام توان دریایی اش در خدمت منافع انگلیس و آمریکا بود و سران رژیم منحوس پهلوی برای دهه ­های متمادی بدون اذن انگلیس وآمریکا، اجازه انجام هیچ کاری را نداشتند و حتی در کوچکترین  مسائل کشوری نیز دستشان به سوی بیگانگان دراز بود، امروز به سطوح مختلفی از قدرت و اقتدار رسیده است که در سایه سخت ترین تحریم ها و با وجود تهدیدات سخت و نرم، در ۱۴ هزار کیلومتر دورتر از مرزهای خود و در حیاط خلوت آمریکا، بدون اینکه آنها جرات و جسارت مقابله داشته باشند، مانور قدرت می دهد.

قدرت دفاعی و بازدارندگی در کنار روحیه جهادی و به تعبیر دقیق­تر «دیپلماسی جهادی» دو پشتوانه مهم حرکت نفتکش های غول پیکر ایران در آب های آزاد بین المللی از خلیج فارس تا سواحل ونزوئلا بوده است، زیرا در قضیه اعزام نفتکش­ها به ونزوئلا، چون آمریکایی ­ها از واکنش حتمی ایران هراس داشتند نتوانستند دست به اقدام خاصی بزنند و علاوه بر توان موشکی و تهاجمی، باید از دیپلماسی جهادی نیز به عنوان پشتوانه دیگری نام برد که نفتکش­ های ایرانی را به سلامت به سواحل ونزوئلا رساند.

تقویت و فعال شدن جنبش­های مردمی در اقصی نقاط جهان، تقویت گفتمان مقاومت، تضعیف امنیت رژیم صهیونیستی، نابودی موجودیت سرزمینی تروریستی ترین گروهک جهان یعنی؛ داعش و تضعیف قدرت و برتری آمریکا در منطقه از جمله دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران در حوزه­ی سیاست خارجی در سال های اخیر است.

اهداف جمهوری اسلامی ایران از اعزام نفتکش ها به ونزوئلا آنهم در شرایط تهدید نظامی و تحریم را می توان به اهداف فرعی و کوتاه مدت و اهداف اصلی، بلند مدت و راهبردی تقسیم کرد.

کمک به اقتصاد آسیب دیده ونزوئلا و کمک به اقتصاد ایران که هر دو ناشی از تحریم  آمریکا با مشکلاتی از جمله کمبود منابع ارزی مواجه است، اهداف مهم و در عین حال فرعی این اقدام بوده است، نشان دادن قدرت راهبردی جمهوری اسلامی به آمریکا مهمترین هدف ایران از اعزام نفتکش ها به ونزوئلا بود. برای جمهوری اسلامی اعزام پنج نفتکش حامل سوخت با پرچم ایران به ونزوئلا ماموریت پر مخاطره ای بود، اما ایران قصد داشت از طریق این حمل و نقل دریایی پیام اقتدار خود به آمریکا ارسال کند.

اعزام نفتکش های ایران به ونزوئلا  و ناتوانی آمریکا در مقابله با آن، پیام های روشنی به همراه دارد. مهمترین نکته در ماجرای اعزام نفتکش ­های ایرانی به سوی ونزوئلا، کوتاه نیامدن ایران مقابل تهدیدات آمریکاست. از طرفی جمهوری اسلامی نشان داد که نگاهش به دوستان و متحدانش راهبردی است، به این معنا که در هر شرایطی ایران متحدانش را در سرتاسر دنیا تنها نمی­ گذارد و نسبت به دشمنان نیز، جمهوری اسلامی اهل سازش و عقب نشینی نیست و برایش حفظ استقلال در تمام ابعاد آن و عزت و اقتدار ملی اهمیت دارد.

اعزام موفق نفتکش­ های ایرانی به ونزوئلا دستاوردهایی داشت که برخی از آنها عبارت اند از:

 • ارتقاء قدرت چانه­زنی جمهوری اسلامی ایران در معادلات منطقه و جهان که این امر باعث افزایش وزن سیاسی ایران نیز شده است؛
 • جرات دادن به سایر کشورها برای گشودن باب مناسبات اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران؛
 • افزایش پرستیژ و اعتبار بین المللی جمهوری اسلامی ایران در سطح دنیا؛
 • تقویت موازنه قدرت به نفع جمهوری اسلامی ایران در مقابل کشورهای معاند و دشمن؛
 • شکستن دیوار­های تحریم ایران؛
 • شکست سیاست راهبردی سران آمریکا علیه ایران تحت عنوان «فشار حداکثری که آمریکا برای پیشبرد آن تاکنون میلیارد­ها دلار هزینه کرده است؛
 • جرأت دادن به سایر کشور­ها برای گشودن باب مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران؛
 • ضربه­ ی حیثیتی سنگین به سران مغرور آمریکا؛

در یک نگاه کلی باید گفت: در کنار تمام این دستاورد­ها، دستاورد به مراتب مهم­تر و استراتژیکی وجود دارد و آن دستاورد مهم و راهبردی، پایان دادن به یک­جانبه گرایی آمریکا در نظام بین الملل است. اقدام ایران در اعزام نفت‌کش­های حامل محموله­ های نفتی به ونزوئلا در حقیقت یک حرکت ارزشمند و راهبردی در روابط بین الملل نوین است. ایران با این کار نشان داد که دنیا عرصه تاخت و تاز آمریکایی­ها نیست که هر طور که خواستند و دوست دارند، عمل کنند. به این معنا که نشانه­ های زوال و افول آمریکا آشکار شده است و مقاومت مهم­ترین ابزار سرعت دادن به افول آمریکاست.

در این راستا بر همه دلسوزان است تا با تبیین چیستی، چرایی و چگونگی مقاومت در مقابل نظام سلطه با محوریت آمریکا زمینه های افزایش قدرت و اقتدار ایران اسلامی و امت اسلامی را فراهم نموده و در پناه قدرت و اقتدار به تحقق اهداف انقلاب اسلامی در محیط ملی و فراملی کمک نمایند.

دکتر عباسعلی فرزندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست