شناسه خبر: 91244

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=91244

امام جمعه پاوه:
رسالت رسانه آگاهی بخشی اجتماعی است
امام جمعه پاوه در دیدار با مدیر کل سازمان صدا و سیما و معاونین این سازمان گفت: رسالت رسانه آگاهی بخشی اجتماعی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کرمانشاه، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه پاوه، امیری مدیرکل و معاونین صداوسیمای مرکز کرمانشاه (شبکۀ زاگرس) در بیت حاج ماموستا ملا قادر قادری امام‌جمعۀ پاوه به جهت سمیناری یک روزه حضور به هم رساندند.

خداوند بزرگ را شاکرم و به ارواح جمیع انبیا خصوصاً حضرت رحمه للعالمین و روح مطهر امام راحل (ره) و شهدای انقلاب اسلامی درود می‌فرستم و از خداوند متعال عزت و سلامتی و توفیق را برای مقام معظم رهبری خواهانم.

حضور مدیرکل محترم صداوسیمای مرکز کرمانشاه جناب آقای مهندس امیری و معاونین محترم ایشان نیز خیرمقدم عرض می‌کنم و از خداوند عزت همۀ شمارا خواهانم.

بحث اول: نقش رسانه

به عرض می‌رسانم در زمان ما رسالت رسانه آگاهی بخشی اجتماعی است و این امر از مهم‌ترین ویژگی و مأموریت هر رسانه است.

در جهان امروز رسالت و مأموریت عوامل ارتباط‌جمعی چون رادیو و تلویزیون و روزنامه و فضاهای مجازی چون فیس‌بوک و واتس آپ و تلگرام در انتقال و اطلاع‌رسانی و در پیشرفت و پاسداری از دین و فرهنگ و تمدن بشری نقش اساسی دارند و امروزه کلیدواژه رشد دین و تمدن بیشتر در دستان رسانه‌هاست.

کار اساسی رسانه در عصر ما باید ساختن و گسترش نهادهای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی و بالا بردن احساسات و عواطف افراد جامعه باشد. رسانه‌ها در عصر ما توان هدایت بشر را هم به مسیر خیر وهم به مسیر شر دارند اما آنچه ما از رسانه‌های خود انتظار داریم خیر و صلاح جامعه است.

بحث دوم: وظیفۀ رسانه در عصر ما

بدون تردید رسانه‌ها در پیدایش عادات و سنن و فرهنگ تازه و شکل‌گیری فرهنگ جدید و رشد تمدن مؤثرند به همین خاطر ما به رسانۀ خود امید و توقع زیادی داریم.

عقیــــدۀ ما به‌عنوان پرچمـــــداران رسانۀ قدیمی منبر این است رسانه موفق باید این خصوصیات را داشته باشد. ۱-نباید ضد دین و فرهنگ باشد ۲-نباید جنگ مذهبی و قومی و نژادی را فراهم کند. ۳-نباید به دیگران اهانت کند. ۴-از پخش برنامه‌های مبتذل و شهوت‌انگیز خودداری کند. ۵-بدون مدرک و سند افراد جامعه را تحقیر نکند.

ما طلبه‌ها در صحبت‌های خود همواره ۵ محل را برای تربیت افراد جامعه بخصوص فرزندان خود معرفی کرده‌ایم. ۱-منزل ۲-مدرسه ۳-مسجد ۴-جامعه ۵-رسانه

همه می‌دانیم امروزه منزل و مدرسه و مسجد و جامعه از بار مسئولیت خود تا حدی شانه خالی کرده‌اند و تنها رسانه مانده است که اگر رسانه هم شانه خالی کند ما نباید انتظار داشته باشیم جامعه و جوانانمان در آینده سلامت باشند.

در این عصر مسئولیت رسانه بخصوص رادیو و تلویزیون بیشتر احساس می‌شود. جهان امروز به‌جای چند قاره به یک دهکدۀ واحد جهانی تبدیل شده است که تبادل اطلاعات در آن به‌سرعت انجام می‌گیرد و آشناترین مسئله برای ساکنان این دهکده خبر و اطلاع‌رسانی است. یکی از بزرگان که در قرن دوم زیسته‌اند می‌فرماید: هر انسان برای حفظ جسم خود در روز به دو الی سه بار غذا خوردن نیاز دارد اما به تعداد نفس‌هایی که می‌کشد نیاز به اخبار و آگاهی دارد.

امروزه اگر ما ندانیم که در دنیا چه می‌گذرد از کاروان جا مانده‌ایم. لذا ما دوستان صداوسیما را مانند سایر ادارات نگاه نمی‌کنیم. شما پرچم‌دار آشناترین مسئلۀ دنیا هستید.

در اواخر هزارۀ سوم بشر دریافت، که اطلاع‌رسانی گران‌ترین و گران‌بهاترین کالاست حتی از طلا و نفت بالاتر است لذا خدمت شما دوستان صداوسیما بخصوص مرکز کرمانشاه عرض می‌کنم وظیفۀ شما خیلی سنگین است و توقع ما از شما بیشتر از سایر ادارات و ارگان‌ها است.

بحث سوم: چه باید کرد؟

به نظر ما صداوسیما در طول ۴۲ سال از عمر انقلاب اسلامی، خوش درخشیده است بخصوص در استان کرمانشاه در امر زلزله و سیل و کرونا و سایر امور؛ اما مردم ما گله‌مندند و معتقدند که سهمی در شبکۀ زاگرس ندارند و انشاء الله این جلسه و این حضور مقدمۀ توجه به خواست مردم اورامانات و مردم شهرستان پاوه باشد.

ما معتقدیم جنگ امروزه با ما جنگ فرهنگی و سیاسی و اقتصادی است و دشمنان ما از رسانه چون سنگر و اسلحه در جهت تخریب افکار استفاده می‌کنند و همچنان که ما در ۸ سال جنگ در مقابل دشمن ایستادیم می‌طلبد رسانه‌های ما در این مقطع زمان ایستادگی خود را در برابر هجمۀ فرهنگی دشمنان چند برابر کنند.

چون اعتقاد و باور و برنامۀ متصدیان و هادیان رسانه‌های غربی که در طول شب و روز با درهم و زبان خود مشغول مخابرۀ برنامه‌های ضد اخلاقی هستند و معتقدند در جهان سوم و بخصوص در ممالک اسلامی رسانۀ غربی باید رویدادهای منفی نظیر خشونت و بحران‌ها و تروریسم و اختلاف مذهبی و قومی و ناهنجاری‌ها را ترویج دهد تا بتوانند جامعۀ ما را در تردید و بهت و گرفتاری و بی‌هویتی قرار دهند.

مطلب آخر:

در حد آگاهی اینجانب عمر رادیو در ایران ۸۰ سال و تلویزیون ۶۲ سال و عمر روزنامه هم ۸۴ سال است و این نشانۀ فکر و فرهنگ و رشد ملت ماست و امروز ما به نسبت دنیا از حیث رسانه کم نداریم اما آنچه در رسانه لازم و ضروری است و باید داشته باشیم، مدیریت قوی و حکیمانه و نظارت مداوم و دقیق است. چون اقوام مختلف ایرانی از رسانۀ ملی توقع بیشتری دارند.

بر کسی پوشیده نیست در جنگ گرم (نظامی) دشمن به فکر گرفتن زمین و اسارت انسان‌ها است اما در جنگ فرهنگی هدف دشمنان تسلط بر فکرها و باورها و تخریب حریم خانواده‌هاست. طبیعی است وقتی دشمن فکر را تسخیر کرد دیگر پست و مقام و مرز و حدود و زمین نمی‌تواند مقاومت کند.

حقیقت این است ما از حیث هجمه فرهنگی مشکلات داریم و بارها به مدیران محترم صداوسیمای مرکز کرمانشاه این مطلب را گفته‌ایم که می‌طلبد به منطقۀ ما بیشتر سرکشی کنید. انشاء الله این سفرتان مایۀ خیر و باعث رشد و ترقی و تعالی و جذب بیشتر مردم باشد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

قابل‌ذکر است جلسه از ساعت ۹ صبح تا اذان ظهر ادامه داشت. در این جلسه جناب آقای مهندس امیری مدیرکل صداوسیما و ۷ نفر از آگاهان روحانی و فرهنگی پاوه و همچنین معاونین صداوسیمای کرمانشاه مطالب مفیدی ارائه دادند و درنهایت مدیر محترم شبکۀ زاگرس وعدۀ توجه به منطقۀ اورامانات و تحول لازم را به حضار دادند

فهرست