امام جمعه اهل سنت روستای کهنه شهرستان اوز به پویش «من ماسک می زنم» پیوست:
رعایت فاصله حداقل دو متر ضروری است/ استفاده از ماسک در بیرون از خانه ضروری است، چه فرد بیمار باشد چه نباشد
شیخ علی وطن خواه در مورد ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: افراد باید از حضور در تجمعات و مراسمات، چه خانوادگی و چه اجتماعی، اکیدا خودداری کنند و از رفتن به مغازه ای که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی ‌کند پرهیز نمایند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس، شیخ علی وطن خواه درباره کرونا اظهار کرد: ویروس کووید -۱۹ در ترشحات دستگاه تنفسی فوقانی مبتلایان به این بیماری وجود دارد؛ به این معنا که این ویروس از طریق عطسه، سرفه یا هنگام صحبت کردن از فاصله نزدیک با فرد مبتلا، به افراد سالم منتقل می ‌شود.

وی افزود: این ویروس همراه با ریز قطرات تنفسی از دهان یا بینی فرد مبتلا به کرونا خارج می ‌شود، سپس روی مخاط بینی، چشم و دهان افرادی که در فاصله کمتر از یک و نیم متری فرد بیمار هستند، قرار گرفته و آن‌ ها را بیمار می ‌کند؛ پس، رعایت فاصله حداقل دو متر ضروری است.

امام جمعه اهل سنت روستای کهنه شهرستان اوز تصریح کرد: استفاده از ماسک یکی از اقدامات پیشگیرانه ‌ای است که می ‌تواند شیوع بیماری کووید -۱۹ را محدود کند.

شیخ وطن خواه خاطرنشان کرد: شواهد به دست آمده نشان می ‌دهد استفاده از ماسک می‌ تواند از افراد در برابر انتقال ویروس از دست به دهان، بینی و چشم محافظت کند. همچنین کسانی که از ماسک استفاده می‌ کنند در برابر اثرگذاری ریز قطرات ناشی از عطسه یا سرفه افراد بیمار در امان هستند و باید توجه کنند که دست خود را به سمت صورت و ماسک نبرند.

وی در مورد ضرورت استفاده از ماسک اظهار کرد: به گفته متخصصان، استفاده از ماسک در بیرون از خانه ضروری است چه فرد بیمار باشد چه نباشد.

امام جمعه اهل سنت روستای کهنه افزود: از آنجایی که بیماری کرونا علائم ظاهری ندارد و مشخص نیست چه افرادی ناقل این بیماری هستند، لازم است در زمان تعامل با دیگران نیز از ماسک استفاده شود؛ همچنین افراد مبتلا به بیماری ‌های زمینه‌ ای و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید حتما در رفت و آمد با دیگران دقت کنند.

شیخ علی وطن خواه تصریح کرد: با وجود اینکه احتمال ابتلا به کرونا ویروس با استفاده از ماسک به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می ‌کند، اما رعایت دیگر اقدامات بهداشتی از جمله شستن و ضدعفونی کردن دست‌ ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد.

وی افزود: متاسفانه برخی از افراد هنگام استفاده از ماسک، اشتباهاتی را مرتکب می ‌شوند و با این کار خطر ابتلا به بیماری کرونا را افزایش می‌ دهند.

امام جمعه اهل سنت روستای کهنه شهرستان اوز اظهار کرد: به گفته محققان، جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا، ماسک صورت باید هر چهار ساعت یک بار تعویض یا ضدعفونی شود؛ در غیر این صورت، ذرات ویروسی می‌ توانند روی آن تجمع کرده و در این صورت احتمال انتقال آن‌ ها از طریق تنفس افزایش پیدا می‌ کند.

شیخ وطن خواه افزود: زمانی که ماسک مرطوب می‌ شود، کارآیی آن برای پیشگیری از نفوذ ذرات کاهش یافته و باید آن را با یک ماسک تمیز و خشک تعویض کرد.

وی درباره نحوه ی صحیح استفاده از ماسک گفت: افراد باید پیش از تنظیم ماسک روی صورت، از تمیز بودن دست ‌های خود اطمینان حاصل کنند؛ همچنین استفاده از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده روی ماسک باعث مرطوب شدن آن می ‌شود و در نتیجه کارآیی آن کاهش پیدا می ‌کند.

امام جمعه اهل سنت روستای کهنه در مورد ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار کرد: افراد باید از حضور در تجمعات و مراسمات، چه خانوادگی و چه اجتماعی، اکیدا خودداری کنند و از رفتن به مغازه ای که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی ‌کند پرهیز نمایند.

فهرست