رئیس دفتر نماینده، ولی فقیه استان کردستان:
رمضان ماه مغفرت و آمرزش از گناهان است/راز نخستین منبر پیامبر اسلام چه بود؟
رئیس دفتر نماینده، ولی فقیه استان کردستان گفت: رمضان ماه مغفرت و آمرزش از گناهان است؛ لذا باید بهترین بهره را از این ظرفیت ببریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، حجت‌الاسلام رضایی در جمع کارکنان مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور اظهار کرد: در سال سوم هجرت بعد از جنگ احد، وقتی که پیامبر مکرم اسلام به سن۵۶ سالگی رسیدند، در مسجد به ستونی که بعداً به عنوان ستون حنانه شهرت یافت تکیه داده و سخنرانی می کردند.
وی گفت: اصحاب چون احساس کردند پیامبر خدا خسته می شود، به نظرشان رسید منبری برای پیامبر درست کنند و به دست بعضی از مؤمنین، منبری که دارای سه پله بود، ساختند و از پیامبر خواستند روی آن بنشیند و خطبه و سخنرانی کند.
رئیس دفتر نماینده ولی فقیه استان کردستان افزود: پیامبر مکرم اسلام در اولین مرتبه ای که پای مبارک را بر پله اول منبر نهاد فرمود: «آمین»، سپس بر پله دوم پا گذاشت و فرمود: «آمین»، در حال بالا رفتن به پله سوم نیز فرمودند: «آمین».
رضایی ادامه داد: بعد از پایان خطبه پیامبر خدا؛ اصحاب حاضر در مجلس گفتند یا رسول الله، هر عملی که به دست شما انجام می شود بی دلیل نیست؛ دلیل آمین گفتنتان قبل از پاگذاشتن بر پله‌های منبر چه بود؟ پیامبر فرمود: «برادرم جبریل در عرش گروهی را نفرین می کرد و از رحمت خدا دورشان کرد، دعاهای جبرئیل دلیل امین گفتنم قبل از پا گذاشتن بر هر پله بود».
وی اظهار کرد: پیامبر در پاسخ به حاضرین ادامه داد: «وقتی پا بر پله اول نهادم جبرئیل دعا کرد و گفت: هرکسی پدر و مادر خود را آزار دهد و اذیت کند از رحمت خدا دور باد! من هم گفتم امین.»
وقتی بر پله دوم منبر پا نهادم، جبرئیل دعا کرد و گفت: «هرکس نام تو در نزد او برده شود و صلوات نفرستد و به آن حال بمیرد، به دوزخ درآید و خداوند وی را از رحمت خود دور سازد. من هم گفتم امین.»
وقتی به پله سوم پا نهادم، جبرئیل گفت: «هرکسی که شب قدر و ماه مبارک رمضان را دریابد و آمرزیده نشود، از رحمت خدای متعال دور باشد. من هم امین گفتم».
رئیس دفتر نماینده، ولی فقیه در استان کردستان اذعان داشت: بنا به فرموده پیامبر مکرم اسلام از رحمت خدا دور باد کسانی که به پدر و مادر خود بی توجهی نمایند و تقاضای آنها را اجابت نمی کنند.
رضایی گفت: براساس آنچه نقل شده روزی شخصی از پیامبر خدا خواست در حقش دعا کند، پیامبر فرمود: «اگر پدر و مادر شما زنده هستند، از آنها بخواه در حقت دعا کنند و اگر دستت از پدر و مادرت کوتاه است، برایشان نماز بخوان و از آنها درخواست کن در حقت دعا کنند.»
وی با توجه به گذشت نیمی از ماه مبارک رمضان، از این ماه مبارک، به عنوان ماه مغفرت و آمرزش از گناهان نام برد و گفت: فرصت‌ها از دست می روند، لذا نباید به راحتی این برکت از دست دهیم.
رضایی گفت: انجام صله رحم، رحم بر مسکینان، صدقه و غیره در این ماه مبارک قرب و ارزش چندین برابری دارد از این فرصت باید به نحو احسن استفاده کنیم.
وی به اعمالی که پیامبر مکرم اسلام بر انجام دادنش در ماه رمضان تاکید دارد، اشاره کرد و گفت: پیامبر مکرم اسلام می فرماید روزی که ترازوی اعمال شما را می‌گذراند، آن کسی که بر من زیاد صلوات فرستاده باشد، ترازوی اعمالش سنگین‌تر است.
رئیس دفتر نماینده، ولی فقیه استان کردستان در ادامه در مورد پاداش و برکات صلوات فرستادن بر پیامبر و ال پیامبر هم اذعان کرد: خداوند تبارک و تعالی در قرآن خطاب به انسان ها می فرماید: «من دائما بر پیامبر خود صلوات می فرستم، شما نیز در این کار با فرشتگان الهی شریک باشید.»
رضایی افزود: براساس روایت اهل تشیع و تسنن کسی که نام پیامبر را بشنود و به جمال پر برکت ایشان صلوات نفرستد، از چند هزار سال بوی بهشت را استشمام نخواهد کرد.

فهرست