عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه:
رمضان موسم جلسات، ذکر، تراویح، تهلیل، احسان و تلاوت قرآن است
خطبه‌های مورخه98/01/30 پاوه به امامت حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان نمازگزار در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات «۱-استقبال از ماه قرآن ۲- چند جمله از مردان بزرگ دین و تاریخ» اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۳۰ فروردین‌ماه ۹۸) که با حضور مردم نمازگزار در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمه سخنان خو به ذکر روایتی از صحابی جلیل‌القدر سلمان فارسی پرداخت و گفت: این صحابی بزرگوار حدیثی صحیح را از پیامبر بزرگوار اسلام (ص) نقل می‌کند و می‌فرماید: رسول خدا (ص) قبل از ماه مبارک رمضان خطبه‌ای خوانده و مردم را آگاه می‌فرمودند که عن‌قریب ماه مبارک رمضان مهمان ما می‌شود. تا اصحاب رسول خدا که آماده رمضان بودند بیشتر آماده شوند. درواقع آن خطبه فقط اعلامی بود که ای اصحاب آماده‌باشید به‌زودی ماه بهار قرآن فرامی‌رسد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در ادامه افراد جامعه و مسلمانان عصر حاضر را به ۳ طبقۀ بیداران، غافلان و به خواب‌رفته‌ها تقسیم کرد و گفت: اعتقاددارم که باید برای هر سه گروه بحث شود تا بیداران آماده، غافلان هشیار و به خواب‌ رفتگان بیدار شوند.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به شرح مفهوم واژۀ جامع پرداخت و گفت: عرب ها به مسجد محل نمازِجمعه، «جامع» و به دانشگاه نیز «جامعه» می‌گویند زیرا هم دانشگاه و هم مسجد افراد را در خود جمع می‌کنند

امام‌جمعۀ پاوه گفت: همچنانکه هر دانشگاه از چندین دانشکده تشکیل و در هر دانشکده‌، علمی خاص تدریس می‌شود؛ در جامع شهر(مساجد جامع) هم دانشکده‌های مختلف وجود دارد که در طول هفته علوم و دانش‌های مختلفی توسط خطبا در آن تدریس و بحث می‌شود که اصلی ترین دانشکده ها در هر مسجد جامع، ۵ دانشکده­ های توحید، نماز، زکات، روزه و حج هستند.

ماموستا دکتر قادری به تشریح پنج دانشکده دینی پرداخت و گفت: روی تابلوی دانشکده توحید نوشته شده است «وَمَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ مِن رَّسُولٍ إِلَّا نُوحِی إِلَیْهِ أَنَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدُونِ» ای رسول‌الله (ص) و ای امت رسول‌الله (ص) ما به رسولان قبلی گفته‌ایم به مردم بگویند که خالق آسمان و زمین فقط الله است. تنها او را پرستش کنید؛ روی درب دانشکده نماز نوشته شده است «فَأَقِیمُوا الصَّلَاهَ ۚ إِنَّ الصَّلَاهَ کَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ کِتَابًا مَوْقُوتًا» ای مردم از نماز غافل نباشید. نماز عبادتی دائمی و همیشگی و تکلم بین عبد و پروردگار است و نباید هیچ‌گاه قطع شود و گرنه شیطان بین خالق و مخلوق فاصله ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: روی درب دانشکدۀ زکات نیز می‌خوانیم «خُذْ مِنْ أَمْوَٰلِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَکِّیهِم بِهَا وَصَلِّ عَلَیْهِمْ» ای رسول الله (ص) از آن مردم زکات بگیر زکات حقی است که آنها باید ادایش کنند؛ و بعد از دریافت زکات برای آنها دعای خیر کن.

وی سپس به دانشکده روزه اشاره نموده و گفت: در کنار دانشکدۀ زکات تابلوی روشن و براقی به چشم می خورد و روی آن نوشته شده است «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیامُ … فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمُ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَ مَنْ کانَ مَریضاً أَوْ عَلی‏ سَفَرٍ فَعِدَّهٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ» مسلمانان روزه بر شما واجب و هرکدام از شما که سالم بوده و مسافر نباشید، باید روزه بگیرید چراکه روزه به نفع جسم و فکر و دنیا و آخرت شماست؛ البته اگر عذر داشتید و مسافر و یا مریض بودید، می توانید روزه نگیرید، و این نهایت آزادی و لطف پروردگار در حق بندگان است.

ماموستا دکتر قادری افزود: روزه گرفتن اجابت امر پروردگار و رسول خدا (ص) هم به انجام آن خوشحال و در مقابل موجب ناراحتی شیطان است؛ پس سعی کنیم خدا و رسول (ص) را از خود خشنود و شیطان را ناراحت کنیم.

امام‌جمعه پاوه رمضان را تنها ماه روزه ندانستند و گفتند: رمضان موسم جلسات، ذکر، تراویح، تهلیل، احسان و تلاوت قرآن است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه به وجوب روزه در سال دوم هجری اشاره کرد و گفت: روزه در سال دوم هجری واجب شد و پیامبر عزیز ما (ص) ۹ سال و ۹ ماه رمضان را روزه گرفته‌اند.

ماموستا دکتر قادری سپس به حدیثی قدسی اشاره کرد و گفت: خداوند در این حدیث قدسی می‌فرماید «الصوم لی و انا اجزی به» روزه برای من است و شخصاً پاداش آن را خواهم داد.

وی افزود: در حدیثی دیگر پیامبر اسلام می فرمایند: «رجب شهر الله، شعبان شهری و رمضان شهر امتی» رجب ماه خدا، شعبان ماه رسول‌الله (ص) و رمضان ماه امت رسول‌الله (ص) است. خداوند رجب را احترام کرده، پیامبر ما (ص) ماه شعبان را تکریم نموده و ما هم باید احترام رمضان را داشته باشیم.

امام‌جمعه پاوه بخش دوم خطبه‌ها را با حدیثی از پیامبر اسلام آغاز کرد و گفت: رسول گرامی اسلام (ص) باوجود معصوم بودن همواره فرموده‌اند «اللهم انی اسئلک العفو والعافیه فی دینی و اهلی و مالی» ای پروردگار از تو می‌خواهم از گناهان من چشم پوشی و به من و اهل خانه و فرزندانم در دین و دنیا سلامتی عطا کنی

ماموستا دکتر قادری در ادامه با اشاره به آمار بالای خودکشی در سال ۹۷ گفت: این روزها مریضی افراد، تنها مرض جسمی نیست، بلکه بسیاری از افراد دارای روح و قلب بیمار هستند، در سال گذشته ۹۶ نفر در شهرستان ما اقدام به خودکشی کرده‌اند، اگرچه تنها یک مورد منتهی به فوت شده، اما  این‌ها نشأت گرفته از امراض درونی و گرفتاری و دوری از مسائل دینی و دوری از ذکر و مسجد است.

امام‌جمعه پاوه در ادامه به سخنی از ابن جوزی عالم قرن هفتم هجری اشاره کرد و گفت: ابن جوزی می‌فرماید: «ان مشقه الطاعه تذهب و یبقی ثوابها و إنَّ لذه المعاصی تذهب و یبقی عِقابُها» سختی عبادت می‌رود اما ثواب آن برای قیامت خواهد ماند و لذت گناه هم تمام خواهد شد اما بدبختی آن دائمی و هم در دنیا و هم در قیامت خواهد ماند.

وی در پایان بخش دوم خطبه‌ها گفت: مردی صالح شبی حضرت ابوبکر (رض) را در خواب دید و گفت ای خلیفۀ رسول خدا (ص) مرا وصیتی فرما تا به آن شیوه قدم بردارم؛ حضرت ابوبکر (رض) فرمود: سعی کن فرزند زمانه باشی و در هر عصری زندگی می‌کنی از فرهنگ، آداب، اخلاق، سیاست و علم روز غافل نباشی.

ماموستا دکتر قادری در پایان خطبه‌ها به‌عنوان یک یادآوری خیر گفت: ما در این مملکت زندگی می‌کنیم؛ از دو سال گذشته تاکنون ما شاهد ۳ مصیبت زلزله، سیل، طوفان و اخیراً هم هجوم ملخ به برخی استانها بودیم؛ که از خداوند می‌خواهیم به این ۳ مصیبت خاتمه دهد. آمین یا رب‌العالمین.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه با اشاره به تشکیل ستاد اخوت و حمایت برای کمک به سیل زدگان در شهرستان پاوه خاطرنشان کرد: ما در این شهرستان چون قومی بیدار، ستادی را در راستای کمک به مردم گرفتار از سیل تشکیل داده‌ایم از همه شما عزیزان که توان دارید خواهش می‌کنیم کمک کنید تا دلگرمی و آبرو و عزت بتوانیم کمک‌هایی آبرومندانه را جمع و به نام مردم شهرستان پاوه به لرستان و گلستان و خوزستان بفرستیم. شاعر فارس زبان می‌گوید:

دلم خوش بود از این ویرانی‌ها زان که می‌دانم … خرابی چون‌که از حد بگذرد آباد می‌گردد.

ان شاء الله شاهد آبادی و عزت و سربلندی ملت شریف ایران باشیم و از خداوند عاجزانه خواهانم دیگر شاهد مصائب و مشکلات نباشیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست