شناسه خبر: 4555

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4555

روحانی اهل‌ سنت که «ساربان شترهای بی‌مرتع» شد
در نزدیکی‌های مرز ایران و افغانستان، یکی از محروم‌ترین روستاهای کشور هنوز از پا نیفتاده و رمز آن، پرورش شتر است. جالب اینکه در این موضوع، روحانی روستا پیشرو بوده و برای ۲۰ نفر هم اشتغال ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری فارس، اشکان پردل عکاس عکس مستند  ژانر مستند اجتماعی، اخیراً به شهرستان خواف سفر کرده و مجموعه عکسی با عنوان «ساربان شترهای بی‌مرتع» منتشر کرده است.

پردل در توضیح گزارش تصویری خود نوشته است: در نزدیکی‌های مرز ایران و افغانستان یکی از محروم‌ترین روستاهای مملکت هنوز از پا نیفتاده است. روستای کالشور از توابع شهرستان خواف فقط در یک قلم در زلزله سال ۷۶ یک بار به طور کامل کن فیکن شد و پس از آن ۲۰ سال خشکسالی سخت را پشت سرگذاشت.

مردم برای گذران عمر چاره‌ای نداشتند جز دامداری و در میان دام‌ها هم برای کویر گزینه‌ای پیدا نمی‌شد بهتر از شتر. در این روستا دین و اقتصاد محور مشترکی دارند.

مولوی اصغر کلندرزهی، روحانی روستا و یکی از موفق‌ترین پرورش‌دهندگان شتر در منطقه است. او برای ۲۰ نفر شغل ایجاد کرده. مولوی کلندرزهی می‌گوید مدتی است که منابع طبیعی برای چرای شترها موانعی ایجاد کرده به بهانه حفاظت از محیط زیست و این برای حیات مردمی که تنها درآمدشان از پرورش شتر است، خطر بزرگی محسوب می‌شود.

ساربان شترهای بی‌مرتع معتقد است: «شتر خار می‌خورد، چیزی که هیچ دامی طرفش نمی‌رود. چیزی را که تخریب نمی‌کند، آنچه را خدا داده، هرس می‌کند و خیر می‌رساند».

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست