شناسه خبر: 4515

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4515

امام جمعه اهل سنت شیخ محله آستارا :
روزه داری دستوری برای پاکی و پرهیزگاری مومنان است
حجت الاسلام عبدالحمید مومنی در خطبه‌ های نماز جمعه در مسجد جامع روستای شیخ محله نقش بندی از توابع شهرستان آستارا با حمد و ستایش خداوند متعال سخنان خود را آغاز کرد و ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مهمانی خدا ، گفت : روزه داری دستوری برای پاکی و پرهیزگاری مومنان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از گیلان حجت الاسلام عبدالحمید مومنی در خطبه‌ های نماز جمعه در مسجد جامع روستای شیخ محله نقش بندی از توابع شهرستان آستارا با حمد و ستایش خداوند متعال سخنان خود را آغاز کرد و ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه مهمانی خدا ، گفت : روزه داری دستوری برای پاکی و پرهیزگاری مومنان است .

وی در ادامه سخنان خود به تبیین فضیلت ماه مبارک رمضان طبق آیات و روایات پرداخت و اظهار داشت : خداوند متعال در سوره بقره آیه ۱۸۳ ، فرض روزه را دستوری برای پاکی و پرهیزگاری مومنان می شمارد و مى‌فرماید ؛ فرمان روزه فقط مختص مسلمانان نیست ، بلکه در امت ‌هاى پیشین نیز این قانون وجود داشته است .

امام جمعه اهل سنت مسجد جامع روستای شیخ محله آستارا افزود : در آیه ۱۸۴ سوره بقره بر واجب بودن روزه در ماه مبارک رمضان اشاره شده است و در این آیه ، حکم مسافران ، بیماران و سالمندان بیان شده است و می فرماید ؛ اگر انسان بیمار یا مسافر نمى‌تواند روزه بگیرد ، باید در ایام دیگرى قضا کند تا از منافع روزه برخوردار باشد .

وی با تاکید بر اینکه اهمیت و ارزش ماه رمضان بر نزول قرآن است ، خاطر نشان کرد : ماه رمضان ماهی است که در آن قرآن کریم ، کتابی آسمانی برای هدایت بشر و تشخیض حق از باطل نازل شده است و هرکس فضایل این ماه را بشناسد و درک کند باید آن را روزه بدارد .

حجت الاسلام عبدالحمید مومنی با بیان اینکه طبق آیه قرآن ، خداوند برای ما سخت نگرفته است ، اظهار داشت : کسانی که به دلیل بیماری و مسافرت قادر به روزه گرفتن نیستند باید قضای روزه خود را بگیرند تا از فضایل و فواید آن بهره مند باشند .

وی با انتقاد از آگاهی افراد جامعه از مسائل دنیوی و بی اطلاعی از دستورات و احکام دینی و شرعی ، افزود : گاهی اوقات مشاهده می شود که افراد نسبت به برخی موضوعات مانند فوتبال و غیره اطلاعات زیادی دارند اما از احکام و دستورات و احادیث اسلامی با خبر نیستند ، در حالی که در فضای مجازی اطلاعات زیادی در خصوص موضوعات شرعی موجود است اما متاسفانه ما به دنبال چیز های دیگر می رویم .

امام جمعه اهل سنت شیخ محله آستارا با اشاره به حدیثی از رسول اکرم (ص) که فرمودند ؛ برای بهشت دری است به نام ریان که از آن فقط روزه داران وارد می شوند ، گفت : در جامعه کسانی که روزه نمی گیرند حقوق روزه داران را حفظ کنند و در ملا عام روزه نخورند و اگر فرزندانتان روزه نمی گیرند و خردسال اند آنان را طوری مدیریت کنید که جلوی دیگران روزه نخورند .

وی با اشاره به حدیث دیگر از پیامبر اکرم (ص) که فرمودند ؛ روزه سپر آتش جهنم است ، گفت : متاسفانه مشاهده می شود ، کسانی هستند که روزه نمی گیرند و حرمت روزه داران را نیز حفظ نمی کنند .

حجت الاسلام عبدالحمید مومنی اظهار داشت : طبق روایتی دیگر خداوند فرموده بوی دهان روزه دار از بوی مشک پیش من عزیز تر است و روزه دار پاداشش را از خداوند دریافت خواهد کرد و پاداش فرد روزه دار چندین برابر خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست