شناسه خبر: 4006

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=4006

امام جمعه اهل سنت خواف:
روزه رسیدن به تقوا و تحول درونی است
مولوی حبیب‌الرحمان قهستانی گفت: علامت مقبولیت صيام ماه مبارك رمضان این است که انسان احساس کند فرق کرده و متحول شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از خراسان، مولوی حبیب الرحمن قهستانی، مدرس حوزه علمیه احناف خواف در مراسم نماز جمعه اهل سنت این شهر با تلاوت آیه “یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون” پیرامون فضایل ماه مبارک رمضان به ایراد سخن پرداخت.

وی در مقدمه سخنان خویش گفت: ماه رمضان در پیش است؛ ماهی که پیامبر(ص) برای رسیدن به آن بسیار دعا می‌کردند. این ماه نورانی رمضان ویژگی‌هایی دارد که در ماه‌های دیگر نیست. یکی از خصوصیت‌های بارز این ماه، خود رمضان است. رمضان به معنی سوزاندن و سوختن است؛ یعنی انسان می‌تواند با روزه‌گرفتن و تقوای الهی، همه گناهان خود را بسوزاند.

وی ادامه داد: دومین خصوصیت آن، همان روزه گرفتن آن است؛ روزه‌ای که علامت تقواست. الله تعالی می‌فرماید: روزه از من است و خودم پاداشش را می‌دهم. روزه‌ای که فاصله بین خدا و بنده را کم می‌کند و ملاقات و رضایت پروردگار را نصیب می‌کند. روزه‌ای که علامت تقوا و پرهیزگاری است و قلب انسان را نورانی می‌کند و انسان با بندگی پروردگار می‌تواند به درجه‌ای برسد که الله تعالی بین خود و بنده‌اش فاصله‌ای نمی‌بیند. خداوند در این ماه شب قدری نازل کرد که در وصف آن می فرماید: شب قدر از هزار ماه برتر است. خداوند به بنده می‌فهماند که در یک شب و یک لحظه می‌تواند راه هزار ماهه را بپیماید و این ویژگی‌ای است که خداوند از آن بسیار یاد کرده است و آن را علامت تقوا دانسته است.

مولوی حبیب‌الرحمان قهستانی افزود: پیامبر اکرم(ص) اواخر شعبان، صحابه را جمع می‌کردند و می‌فرمودند، ای صحابه من، بدانید که خداوند ماه بسیار باعظمت و بزرگی را هدیه داده است. ماهی که در آن شبی وجود دارد که از هزار ماه عبادت بهتر است. ماه مبارک رمضانی که روزه آن را فرض قرار داد و قیام شب‌ها و نمازهای تراویح را سنت قرار داد. اگر کسی در ماه مبارک رمضان مستحبی و یا نفلی انجام دهد به او ثواب عمل فرض می‌رسد و اگر فرض انجام دهد مانند هفتاد فرض در ماه‌های دیگر است. پیامبر(ص) فرمودند، ماه رمضان، ماه صبر است و صبر هم پاداشش بهشت است. ماهی که انسانها باید نسبت به یکدیگر ترحم داشته باشند. این ماه، ماه مساوات است و ماهی است که خداوند برکت‌هایش را نازل می‌کند و اقتصاد انسان بهتر می‌شود. پیامبر(ص) فرمودند، اگر کسی در این ماه به روزه‌داری افطاری بدهد گناهان او بخشیده می‌شود، از آتش جهنم نجات می‌یابد و به شخصی که افطاری می‌دهد همان ثواب روزه‌دار می‌رسد.

پیامبر(ص) فرمودند، در این ماه، خدا را به کثرت یاد کنید و کلمه طیبه و استغفار را بسیار گویید و از گناهان گذشته طلب آمرزش کنید. همچنین فرمودند: در این ماه، جنت را از خدا بخواهید. پیامبر(ص) فرمودند: ماه رمضان ماهی است که اول این ماه رحمت و دهه دوم آن مغفرت و دهه سوم آن رهایی از آتش جهنم است.

خطیب جمعه اهل سنت این هفته خواف بر اهمیت دعا اشاره کرد و افزود: پروردگار عالم در این ماه، دعاها را اجابت می‌کند. ایام سحر و افطار، دعاها اجابت شدنی است. اما اگر دعاها قبول نمی‌شود بدانیم اشکال کار در ماست یا دعا در اعماق وجود ما نفوذ پیدا نکرده است یا اینکه دعا میکنیم و از طرفی دیگر دنبال معصیت هستیم. ماه رمضان ماه قبولیت دعاست پس از دعا غافل نشویم. ماهی است که فرشتگان خداوند بر بندگان روزه‌دار افتخار می‌کنند و می‌گویند، ای امت پیامبر(ص) و ای بندگان خدا، مبارک باشد بر شما که الله این نعمت ارزشمند را به شما داده است و شما را عزیز کرده است.

وی افزود: روزه رسیدن به تقواست. دریافتن فقرا و برخورداری از سلامت جسم و روح است. در ماه مبارک رمضان به وسیله روزه این ماه و شب زنده‌داری‌هایش نفس را تضعیف کنیم و شهوت‌ها را از خود دور کنیم و این ماه را به نحوی روزه بگیریم تا این احساس در ما به وجود بیاید که روزه به ما تقوا داده است و انقلابی را در درون ما به وجود آورده است و ما را متحول کرده است و انسان قبل از رمضان نیستیم. علامت قبولیت این است که انسان احساس کند که فرق کرده و متحول شده است. گاهی اوقات سوالی پیش می‌آید که روزه بر ما فرض شده است تا ما را به تقوا برساند حال که روزه گرفته‌ایم پس چرا متقی نشده‌ایم؟! علت این است که ما ظاهر را رعایت کرده ایم و نسبت به باطن آن بی توجه بوده‌ایم و معصیت‌ها را همچنان ادامه میدهیم، بنابرین این روزه نمی‌تواند اسلحه مومن و کشتی نجات او باشد.

مولوی قهستانی در پایان سخنان خویش هفته معلم و بزرگداشت شهید مطهری را خدمت تمامی معلمین و اساتید حوزه و دانشگاه تبریک گفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست