امام جمعه اهل سنت اسديه:
روز قیامت پیامبر شکایت می کند که پروردگارا این قوم من قرآن را مهجور قرار دادند
مولوي سيد احمد عبداللهي گفت: ضروريست در هر مسجد و خانه ای فضای تعلیم قرآن حاکم باشد تا خداوند رحمت و بركت خود را بر بندگانش نازل فرمايد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور از خراسان، مولوی سید احمد عبدالهی در خطبه های این هفته نماز جمعه پس از تلاوت آیه «یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُم مَّوْعِظَهٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَشِفَاءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ» (یونس/۵۷) ، با بیان اینکه باید «آموزش قرآن» به فرزندان را جدی بگیریم ، یکی از بخش های مهم «تربیتی» فرزندان را «آموزش و فراگیری قرآن» دانست.

ایشان افزود: همه ما در قبال آموزش فرزندان مسئولیت داریم، به ویژه در مورد آموزش قرآن که یک وظیفه مهم است که باید به آن اهمیت و ارزش داد.

وی افزود: خداوند در آیات مختلفی، قرآن را شفای دل ها بیان کرده است، «وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَ رَحْمَهٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَ لَا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلَّا خَسَارًا» (اسراء/۸۲) ، خداوند قرآن را هم شفای ظاهر و هم شفای باطن بیان کرده است ، «یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُم مَّوْعِظَهٌ مِّن رَّبِّکُمْ وَشِفَاءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ» (یونس/۵۷) ، برای شما از جانب پروردگارتان یک موعظه و نصیحت آمده و این شفای دل هاست.

ایشان با اشاره به روایتی از حضرت علی(ع) از قول امام طبرانی اظهار داشت: که حضرت علی(ع) از رسول الله(ص) روایت کرده است که رسول الله فرمودند، اولادتان را به سه چیز تربیت کنید اول محبت ‌‌پیامبر که باید در خانه ها، مجامع، مدارس و مکاتب نسبت به آشنایی فرزندان با دین، آخرت و پیامبر همت شود، دوم محبت اهل بیت پیامبر و سوم تلاوت قرآن، همانا حاملان قرآن در زیر سایه عرش الله هستند در روزی که سایه ای جز سایه او وجود ندارد.

امام جمعه اسدیه بیان داشت: در حدیثی از پیامبر مکرم اسلام عنوان شده است که ایشان فرموده اند، «ان الله یرفع بهذا الکتاب اقواما و یضع به آخرین» ، خدا با این قرآن مردمی را سربلند می کند و با این قرآن مردمی را ذلیل می کند ، بنابراین کسانی که قرآن را فرا گرفته، به آن عمل نموده در آن تفکر و تدبر نموده و آن را منتشر کردند، خداوند آن مردم را عزت می دهد اما گروهی که نسبت به قرآن بی اهمیت و بی اعتناء اند و توجه ندارند خدا با همین قرآن آنان را خوار و ذلیل می کند.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه ادامه داد: در حدیثی وارد شده که در روز قیامت کسی که قرآن را یاد گرفته و بعد آن را متروک کرده و به آن اهمیت نداده؛ روز قیامت در حالی در نزد الله حاضر می شود که قرآن در گردنش آویزان است و قرآن به پیشگاه خدا عرض می کند که این بنده تو در دنیا مرا مهجور کرد یعنی مرا رها کرد، خدایا بین من و این فرد تو قضاوت کن.

ایشان ابراز داشت: در واقع این حدیث مفهومی از این آیه قرآن است «وَ قَالَ الرَّسُولُ یَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هَٰذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا»(فرقان/۳۰)، روز قیامت پیامبر شکایت می کند که پروردگارا این قوم من قرآن را مهجور قرار دادند، در حالی که شفقت ‌و دلسوزی پیامبر نسبت به این امت چقدر زیاد است که حتی فرمودند: «دعای مستجابم» را در روز قیامت برای شفاعت امتم استفاده می کنم، زمان سکرات موت «امتی امتی» می گوید و زمانی که از قبر بلند می شود جویای احوال امتش از جبرئیل می شود، اما امتی که قرآن را رها کرده و پشت سر انداخته، در قیامت مورد شکایت پیامبر قرار می گیرد.

مولوی عبداللهی با بیان اینکه قرآن برای این نیامده که در پوشش های زیبا و در کمدها گذاشته شود و مردم به آن احترام کنند، اظهار داشت: قرآن حقوقی دارد که ایمان به قرآن، تلاوت قرآن، تدبر و تفکر در قرآن، عمل به قرآن و انتشار قرآن از جمله مهم ترین حقوق قرآن است.

مدیر حوزه علمیه اهل سنت اسدیه با اشاره به تعطیلات مدارس و لزوم توجه به فرزندان، اظهار داشت: فضای زیبای قرآنی را در شهر ایجاد کنیم تا رحمت الله بر ما نازل شود، در هر مسجد و خانه ای فضای تعلیم قرآن حاکم باشد تا خیر و برکت را خداوند بر ما ارزانی بفرماید، در حدیث آمده که خداوند بر قومی اراده عذاب می کند اما بچه ای از آن مردم قرآن را باز می کند و فاتحه الکتاب را می خواند ، خداوند به سبب آن بچه عذاب را از آن جامعه و قوم بر می دارد.

مولوی عبداللهی در پایان گفت: تقاضای ما از والدین این است که آموزش قرآن به فرزندان را یک‌ کار معمولی تصور نکنند بلکه باید به آن بها داد، همانطور که به تجارت، کشاورزی و کارهای اداری بها می دهیم به این امر مهم اهمیت بدهیم، پیگیر امور قرآنی فرزندمان در مکاتب قرآن باشیم، از آنها سوال و جواب نموده تا پیشرفتشان را ببینیم و آنها را تشویق کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست