شناسه خبر: 3746

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=3746

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در مراسم روز معلم شهر پاوه؛
روش اعتدال را تدریس کنید
حاج ماموستا دکتر قادری در مراسم روز معلم شهر پاوه، خطاب به معلمین عزیز گفت: به همه شما عزیزان توصیه می کنم، احترام شاگردانتان را حفظ، در تدریس از بهترین قواعد و در تربیت از بهترین تاکتیک‌ها استفاده و روش اعتدال را تدریس کنید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری، روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت سال ۹۸ در مراسم روز معلم که در پارک شهید کاظمی پاوه برگزار گردید، حول ۳ محور (۱- یادی از اول ماه می مصادف با ۱۱ اردیبهشت و روز کارگر ۲-یادی از استاد شهید مرتضی مطهری ۳-تقدیر از معلمان گران‌قدر) به ایراد سخن پرداختند.

حاج ماموستا دکتر قادری در ابتدای سخنان خود ضمن گرامیداشت روز جهانی کارگر و آرزوی توفیق برای تمامی کارگران به بیان هدف از نام‌گذاری روز اول مه پرداخت و گفت: در اول ماه مه سال ۱۸۸۶ میلادی جمعی از کارگران معدن زغال سنگ در شهر شیکاگوی آمریکا در اعتراض به دستمزد ناچیز خود به میدان آمدند؛ پلیس شیکاگو ناجوانمردانه با‌ آنان برخورد و جمعی را به خاک و خون کشید و ۱۳۳ سال است به احترام آن کارگران در سرتاسر جهان این روز گرامی داشته می‌شود و جای احترام و تکریم است.

وی گفت: در جمهوری اسلامی هم چهار دهه است کارگران مورد احترام هستند و از آنان که زحمت و رنج روزانه‌شان سبب آسایش ماست تجلیل می‌شود.

امام‌جمعه پاوه به جایگاه افراد فعال و کارگران زحمت‌کش در آیین اسلام اشاره کرد و گفت: خداوند تبارک‌وتعالی افراد فعال و کارگران و اهل جهد و جهاد را موردتکریم قرار داده و پیامبر بزرگوار ما نیز به هنگام بازگشت از غزوه تبوک بر دستان سعد انصاری که برای تأمین معیشت خانواده‌اش ترک برداشته بود بوسه زدند و فرمودند این دستان که برای تأمین معیشت فرزندان و خانواده در دنیا سوخته و ترک برداشته است در قیامت نخواهد سوخت.

ماموستا دکتر قادری در بخش دوم سخنان خود احترام به شهدا و بزرگ‌ترها را احترام به خود دانستند و دو شعر کردی و فارسی را قرائت نمودند:

گه لی پیویسته بو ئینسان له ژینا … به هیمه ت بی له دونیاو له دینا

نه هیلی ون ببی ناوی ئه وانه ی … که پیشه نگ بوون له ریبازی یه قینا

هر ملتی که قدر بزرگان خود شناخت … افزود نزد اهل خرد اعتبار او

ور زان که برد خدمت پیشینیان زیاد … باید که گریه کرد به احوال زار او

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه ضمن گرامیداشت یاد شهید مطهری افزود: ما شهید مطهری را به‌عنوان مرد بزرگ عصر خود دانسته که دارای فکری معتدل و قلمی برجسته بود؛ و همین فکر معتدل و انقلابی بودن، موجب شد که گروه منحرف فرقان او را در ۱۲ اردیبهشت سال ۵۸ شهید کردند.

امام‌جمعه پاوه سپس به بعضی از آیات قرآن و احادیث نبوی در خصوص جایگاه رفیع معلم اشاره کرد و گفت: خداوند تبارک‌وتعالی در آیۀ ۳۱ سوره بقره و آیۀ ۲ سوره الرحمن و ده‌ها آیات دیگر خود را به‌عنوان معلم به ما معرفی کرده است و در آیۀ ۳۱ بقره می‌فرماید «و علم آدم الأسماء کلها» خدای بزرگ به حضرت آدم نام ها و لغات را تعلیم داد و در آیه ۲ سوره الرحمن می‌فرماید: «علم القرآن» خداوند به آخرین فرستاده خود حضرت خاتم تعلیم قرآن داد. پیامبر ما هم می‌فرمایند: «انما بعثت معلما» من به‌عنوان معلم مبعوث شده‌ام؛ پس هم آیات قرآن و هم احادیث نبوی این پیام را به ما می‌دهند که معلم جایگاه رفیع و خاصی دارد.

ماموستا دکتر قادری با بیان اینکه روز شهادت شهید مطهری به‌عنوان روز معلم نام‌گذاری شده است گفت: ما این روز را مبارک می‌دانیم و این ایام را به معلمین عزیز و فرهنگیان محترم تبریک عرض نموده و از خداوند تبارک‌وتعالی برای تک‌تک این عزیزان آرزوی توفیق و عزت و سلامتی داریم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه سپس به نقش معلمان در سنگر علم و دانش اشاره کرد و گفت: بنده در طول ۴۰ سال از عمر انقلاب اسلامی در کنار شما معلمین عزیز بوده و شاهد صداقت و صلاحیت شما بوده‌ام؛ شما در سنگر مدرسه پاسدار دانش و در جبهه مدافع ایران و در مسجد حافظ دین بوده‌اید و در امور سیاسی و اجتماعی هم کوتاه نیامده‌اید و ما ممنون همه شما هستیم.

امام‌جمعه پاوه به دو جنگ فرهنگی و اقتصادی دشمنان اشاره کرد و گفت: دشمنان با به راه انداختن جنگ فرهنگی در مدارس و مساجد و کوچه و بازار دارند فرزندان ما را به سمت تندروی و انحراف می‌برند و به‌وسیله جنگ اقتصادی نیز می‌خواهند فشارها را بر ما افزایش دهند.

وی افزود: سازوکار مبارزه با این جنگ‌ها مجهز شدن به اسلحه روز و آگاه نمودن جوانان برای مبارزه با این فکرهاست؛ در غیر اینصورت مغلوب دشمنان خواهیم شد.

ماموستا دکتر قادری در ادامه خطاب به معلمین عزیز گفت: به همه شما عزیزان توصیه می کنم، احترام شاگردانتان را حفظ، در تدریس از بهترین قواعد و در تربیت از بهترین تاکتیک‌ها استفاده و روش اعتدال را تدریس کنید.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه با بیان اینکه تندروی مذهبی و ملی و اخلاقی هیچ‌گاه جواب نداده است، گفتند. توصیه ما این است که اعتدال بهترین راه است و انتظار می‌رود به شیوه‌ای فرزندان ما ازنظر مذهب، ملیت و فرهنگ تربیت شوند که خود حافظ شهر، منطقه، دین و دیارمان باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست