شناسه خبر: 8160

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=8160

امام جمعه اهل سنت گوده؛
ریا و تظاهر آفت عبادت است
شیخ حسن بازدار: انسان از طریق عبادت خالصانه به کمال و قرب الهی می‌رسد و یکی از مهم‌ترین آفات عبادات تظاهر و ریاکاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر شیخ حسن بازدار امام جمعه اهل سنت گوده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ریا و تظاهر در اعمال دینی را مورد بحث قرار داد و گفت: انسان از طریق عبادت خالصانه به کمال و قرب الهی می‌رسد و یکی از مهم‌ترین آفات عبادات تظاهر و ریاکاری است.
وی با تشریح ریا، خودنمایی و تظاهر و نشان دادن امر عبادی به دیگران را ریا بیان کرد و افزود: ریا اعمال انسان را باطل می‌کند چرا که قصد این شخص تظاهر و نشان دادن عمل نیک به مردم و تقرب و رضای الهی نیست.
خطیب جمعه آثار سوء ریاکاری را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم می‌فرماید: کسی که برای تظاهر و شهرت‌طلبی عملی را انجام می‌دهد خداوند او را در قیامت رسوا می‌کند و کسی که با ریا عملی انجام دهد تا مردم بزرگش بدارند خداوند با ظاهر کردن ریاکاری‌اش او را در قیامت شرم‌سار می‌کند.
شیخ بازدار در ادامه سخنان روایات دیگری از پیامبر گرامی اسلام را مطرح کرد و گفت: پیامبر اسلام می‌فرماید: همانا ترسناک‌ترین چیزی که من از آن بر شما می‌ترسم شرک اصغر است؛ گفتند یا رسول الله شرک اصغر چیست؟ فرمود: ریا، خداوند در روز قیامت هنگامی که کیفر اعمال انسان داده می‌شود می‌گوید بروید پیش کسانی که در دنیا برایشان کاری انجام دادید ببینید آیا نزد آنان پاداشی برای شما هست یا نه؟.
وی با بیان اینکه اسلام می‌خواهد انسان مؤمن ظاهر و باطنش یکی بوده و نهان او مانند آشکارش باشد، اضافه کرد: خداوند در روز قیامت مردی را که به شهادت رسیده است نعمت و آثار شهادت را به او آشکار می‌کند و نعمات را می ببیند و می شناسد، به او گفته می‌شود در مقابل این نعمت‌ها چه عملی انجام دادی؟ می‌گوید به خاطر دین تو و رضایت تو شهید شدم، به او گفته می‌شود دروغ گفتی بلکه به خاطر شهرت و نام بود تا به تو بگویند تو زرنگ و شجاع بوده‌ای، پس دستور داده می‌شود تا او را به صورت بر روی زمین بکشند تا وارد جهنم شود.
امام جمعه اهل سنت گوده در ادامه سخنان افزود: همچنین به مردی که عملی یاد می‌گیرد و قرآن می خواند و به مردم می‌آموزد وقتی که پاداش این کار را شناخت از او سؤال می‌شود در مقابل این نعمت‌ها چه کرده‌‌ای؟ می‌گوید که یاد گرفتم و به مردم آموختم و به خاطر خدا ند قرآن آموخته‌ام، به او گفته می‌شود: دروغ گفتی تو قرآن خواندی و علم یاد گرفتی تا بگویند عالمی. پس بگویند قاری را وارد جهنم کنند.
خطیب جمعه ادامه داد: از مردی که خداوند به او وسعت مال عطا کرده پرسیده می‌شود با مالت چه کردی؟ در پاسخ می گوید به خاطر تو انفاق و احسان کردم. به او گفته می‌شود دروغ گفتی انفاق کرده‌ای تا به تو بگویند بخشنده هستی این شخص نیز به جهنم کشیده می شود.
بازدار در پایان متذکر شد: بنابراین انسان مسلمان تمام اعمال و نیات خود را مخلصانه و از روی اخلاص و برای خداوند انجام می دهد تا مورد رضایت و قبول پروردگار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست