شناسه خبر: 1076

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=1076

امام جمعه موقت اهل سنت نخل غانم؛
ریشه بسیاری از اختلافات در سخن چینی و نمامی است
شیخ محمد کوزه‌گر: نمامی و سخن‌چینی بین برادران و خواهران جدایی و فاصله ایجاد کرده و بسیاری از خانواده‌ها و اقوام با اخبار دروغین ازهم‌پاشیده شده و کار به اختلاف و نزاع کشیده شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، از بوشهر شیخ محمد کوزه‌گر امام‌جمعه موقت اهل سنت نخل غانم در خطبه‌های نمازجمعه این هفته، نمانی و خبرچینی را محور سخنان قرار داد و آن را ظلم به خود و دیگران بیان کرد و گفت: اگر احوال مردم این برهه از زمان را مورد تأمل قرار دهیم، می‌بینیم که اکثر مشکلات از انتشار اسرار مردم، خبرچینی و نمامی، غیبت کردن و یا مزاح‌های بیش‌ازحد و بی‌موردی که منجر به خصومت و دشمنی بین همدیگر می‌شود، سرچشمه می‌گیرد.

خطیب جمعه افزود: خداوند متعال در سر انسان قطعه گوشتی که همان زبان و دو گوش است قرار داده که هر چه بیشتر بشنود و مطمئن‌تر شود بهتر از آن است که کمتر بشنود و بیشتر بگوید.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن اظهار کرد: خداوند متعال دراین‌باره می‌فرماید: «یاایهاالذین امنوا إن جاءکم فاسق بنبأ فتبینوا ان تصیبوا قوما بجهاله فتصبحواعلی مافعلتم نادمین». ای کسانیکه ایمان آورده‌اید اگر شخص فاسق و سست ایمانی خبری برای شما آورد پس به خاطر اطمینان از صحت خبر تحقیق کنید تا به نادانی به قومی یا فردی خسارتی وارد نشود و پس‌ازآن از کار خود پشیمان شوید.

شیخ کوزه‌گر با اشاره به اینکه نمامی و سخن‌چینی بین برادران و خواهران بسیاری جدایی و فاصله ایجاد کرده، عنوان کرد: بسیاری از خانواده‌ها و اقوام به خاطر این رفتار و اخبار دروغین ازهم‌پاشیده شده و کار به اختلاف و نزاع و درگیری کشیده شده است.

وی با اشاره به اینکه این دسته از افراد به خاطر طبع ناسالمی که دارند سعی در خراب کردن انسجام و آرامش جامعه را دارند، اضافه کرد: خداوند خطاب به پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: ای پیامبر هیچ‌وقت از فرومایگان و کسانی که زیاد قسم می‌خورند پیروی نکن این‌ها عیب‌جو و سخن‌چین هستند و از انجام کارهای خوب ممانعت می‌کنند.

شیخ محمد کوزه‌گر در پایان روایتی از پیامبر اکرم را مورد اشاره قرار داد و گفت: همچنین پیامبر (ص) ضمن تقبیح این عمل اختلاف‌برانگیز می‌فرماید: سخن‌چین و نمام وارد بهشت نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست