شناسه خبر: 10107

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=10107

زندگینامه شهید ملا عبدالباقی واعظی از سردشت
شهید ملا عبدالباقی واعظی از شهرستان سردشت استان آذربایجان غربی انسانی صبور وبردبار اهل تحقيق و پژوهش، متقی و پرهيزگار ودشمن سرسخت ظلم بود واشعاری دلنشين و زيبايي در اين زمينه می سرود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، شهید ملا عبدالباقی واعظی درسال ۱۳۱۵هجری شمسی درشهرستان سردشت درخانواده های روحانی دیده به جهان گشود.

شهید درهمان آغاز کودکی در نزد پدر گرامیش ملاعزیز به تحصیل علوم قرآنی پرداخت به دلیل استعداد خارق العاده اش خیلی زود قرآن را فرا گرفت وبرای عمل به محتوای قرآن با خدای خود عهد و پیمان بست. ایشان بدلیل فقر مالی برای پیداکردن مایحتاج زندگی وارد میدان کار کوشش گشت و بارنج و مشقت فراوان تحمل سختی ها و باعزت وافتخار خرج خانواده اش را تأمین می نمود.

وی انسانی صبور وبردبار اهل تحقیق و پژوهش، متقی و پرهیزگار ودشمن سرسخت ظلم بود واشعاری دلنشین و زیبایی در این زمینه می سرود. و در معابر عمومی و مجالس مختلف برای علاقمندان به شعر وشاعری می خواند اشعار و سخنان دلنشین وی هنوز هم ورد زبانهاست و در و دیوار سردشت گویای سخنان شیرین وی می باشد.

شهید واعظی بدلیل عشق وعلاقه ای که به عرفان و خداشناسی وریاضت نفس داشت بیشتر درخانه می ماند وبه تحریر اشعار عرفانی می پرداخت.

مردم به وی به طورکامل اعتماد داشتند و او را انسانی متقی و وارسته از تعلقات دنیوی می شناختند و به همین خاطر غالباً برای شفای بیماران خود از وی طلب شفاعت از خداوند رحمان می نمودند و او نیز با اخلاص ومهربانی و با حُسن خلق برای آنان دعا می کرد.

شهید مظلوم در سن ۲۲سالگی ازدواج نمود که ثمره این ازدواج دو دختر بود شهید در میان مردم محبوبیت خاصی داشت ومردم او را سید می دانستند ایشان به دور از گناه وآلایشهای دنیوی بود و در اواخر عمر، انقلاب درونی در وی ایجاد میگردد و وی را آواره کوچه وبازار می نماید این تغییر حال سبب غنی کردن اشعارش می گردد. و شعرهایش را درمسیر عشق به خدا هدایت می کند وی درتعدادی از ابیاتش نفرت و بیزاری خود را از رژیم فاسد پهلوی اعلام نموده بود وبه طور علنی علیه این حکومت خود فروخته شعار سر می داد. در مبارزات سیاسی سالی۴۱-۴۲و۵۶-۵۷ فعالیت چشمگیری داشت این روحانی مبارز ومتواضع به انقلاب اسلامی ایران وامام راحل علاقه ای وافِر داشت وبدلیل اعتقادات مذهبی عزت وسربلندی مردم ایران را درپیروزی وتداوم انقلاب اسلامی می دید سرانجام این شهید زنده دراثر بمباران شمیایی سردشت بوسیله هواپیماهای رژیم بعث عراق در تاریخ ۰۷/۰۴/۶۶ مصدوم وبعد از۳روز به درجه رفیع شهادت نائل می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست