شناسه خبر: 948

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=948

امام جمعه موقت اهل سنت گوده از توابع کنگان؛
زندگی ما انسان‌ها سرشار از نعمت‌های الهی است
شیخ حسین درستکار: شكر نعمت، اول شناخت آن نعمت و سپس به‌کارگیری آن در راه كسب و جلب رضای خداوند است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر شیخ حسین درستکار امام‌جمعه موقت اهل سنت گوده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته گفت: زندگی ما انسان‌ها سرشار از نعمت‌های الهی است و همه این نعمت‌ها هرکدام به‌نوبه خود نیاز به شکر دارد.

وی به تعریف شکر نعمت پرداخت و گفت: اول شناخت آن نعمت و سپس به‌کارگیری آن در راه کسب و جلب رضای خداوند است. شکر خدا برخلاف شناخت و فهمی که ما داریم فقط قولی و زبانی نیست و به سه دسته تقسیم می‌شود که هرکدام لازم و ملزوم یکدیگرند.

خطیب جمعه به انواع شکرگزاری اشاره کرد و بیان داشت: شکر قلبی، اینکه باور و اعتقاد داشته باشیم که تمامی نعمت‌ها از جانب خدای عزوجل است: «و مابکم من نعمه فمن الله»

وی قسم دیگر شکرگزاری را شکر زبانی دانست و اظهار کرد: اینکه بر زبان کلماتی جاری کنیم همانند ذکر «الحمدلله» که در آن اعتراف است به اینکه نعمت از جانب خداست.

درستکار شکر عملی را اصل و اساسی‌ترین انواع شکر عنوان کرد و اظهار کرد: عملی کردن شکر الله به‌واسطه طاعات و عبادات و به‌واسطه انفاق در راه خدا و خدمت به خلق خدا می‌باشد.

وی با طرح این پرسش که ما در مقابل نعمت‌های الهی چه واجبی بر گردن داریم؟ گفت: تفکر در نعمت‌های وافر الهی و به استمرار آنها را به خاطر آوردن بر ما واجب است. قریب به ۱۳ جا در قرآن کریم عظیم الشان خدای عزوجل به ما دستور می‌دهد که نعمتش را به یاد بیاوریم: «اذکروا نعمت الله -اذکروا نعمتی-اذکروا آلاء الله» تضرع و درخواست کمک کردن از خدا جهت شکر نعمتش در دو جا از قرآن این‌گونه آمده است: «رب أوزعنی أن أشکر نعمتک»

استاد و مدرس مدارس علوم دینی یادآور شد: از جمله اوراد و اذکاری که رسول‌الله به ما یاد داده که بعد از نماز بر زبان جاری کنیم: «اللهم أعنی علی ذکرک وشکرک وحسن عبادتک»

وی در ادامه سخنان ضمن تسلیت به داغ‌دیدگان در استان‌های سیل‌زده، به کمک‌های نقدی و غیر نقدی به سیل‌زدگان کشور بالأخص استان گلستان توصیه و سفارش کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست