نماینده مقام معظم رهبری در کشور اندونزی:
زندگی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی در ایران باید به تصویر کشیده شود
نماینده مقام معظم رهبری در کشور اندونزی گفت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شرایط مناسب برای زندگی اهل سنت در اقصی نقاط کشور است به گونه‌ای که باید مستند این زندگی مسالمت آمیز (شیعه و سنی در ایران) تهیه و در اندونزی و سایر کشورهای اسلامی به نمایش گذاشته شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری ایکنا، حجت الاسلام و المسلمین مجید حکیم‌الهی، شامگاه سه شنبه سوم اردیبهشت ماه در دیدار قائم مقام رادیو و تلویزیون ملی اندونزی و هئیت همراه در پژوهشگاه بین المللی المصطفی روابط سیاسی و اقتصادی ایران و اندونزی را رو گسترش دانست و اظهار کرد: اشتراکات فرهنگی بسیاری بین این دو کشور وجود دارد و درحوزه دانش نیز فرصت‌های زیادی برای گسترش روابط نیز است.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا با اشاره به آداب و فرهنگ‌های مشترک فراوان ایران و اندونزی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری علمی و گسترش و روابط با اندونزی اعلام کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از چهار دهه از سرنگونی رژیم ستم شاهی توانست با تلاش و استعداد جوانان خود امروز به بالاترین قله‌های علمی جهان دست پیدا کند.

معاون سابق امور بین الملل جامعه المصطفی ادامه داد: در حال حاضر بیش از دو هزار دانشگاه در ایران عهده دار آموزش ۵ میلیون دانشجو هستند که ۶۰ درصد آن را بانوان ایرانی تشکیل می‌دهند، اتفاقی که در گذشته رخ نداده بود و بانوان جایگاهی نداشتند.

حکیم الهی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران به واسطه فکر و تلاش جوانان خود امروز جز ۵ کشور دارای نانوتکنولوژی و همچنین جراحی قلب و چشم دنیا است.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحریم‌های متعددی از سوی دول استکباری بر ایران اسلامی تحمیل شده است، گفت: با همه این دشمنی‌ها، تحریم‌های ظالمانه، هشت سال جنگ تحمیلی و طرح‌ها و نقش‌های متعدد به لطف خداوند متعال امروز جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای تأثیرگذار نه تنها منطقه بلکه جهان است.

نماینده مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به وحدت شیعه و سنی در ایران اسلامی اشاره کرد و افزود: واقعا در ایران هیچ تفاوتی بین شیعه و اهل سنت نیست و اگر تفاوتی هم است، آن تفاوت ماهوی میان مذاهب اسلامی است که همه می دانند.

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران هرگز نگاه شیعه گری نیست و اگر تحقیقی انجام دهید از هیچ سنی نخواسته ایم که شیعه شود بطوریکه در همین جامعه المصطفی العالمیه طلاب شیعه، شافعی، مالکی، حنبلی و حنفی در کنار یکدیگر به فراگیری علوم و معارف قرآنی اهتمام دارند.

رئیس مرکز اسلامی جاکارتا با بیان اینکه نماد تکفیر در جهان داعش، النصره، بوکوحرام، القاعده و طالبان می باشند، بیان کرد: امروز شیعه و سنی در یک جبهه واحد در مقابل دشمن خود یعنی تکفیری ها که همه مسلمانان را کافر می دانند و فقط خود را قبول دارند متحد هستند.

حکیم الهی افزود: تکفیری ها آموزش دیده مدرسه وهابیت خبیث هستند که پایگاه فکری و دانشی آنها برخی از کشورهای عربی است.

نماینده مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به زندگی جالب و مسالمت آمیز ادیان الهی و مکاتب دینی در اندونزی اشاره کرد و گفت: برای مردم ایران بسیار جالب است که مستندی از زندگی مسالمت آمیز مسلمانان، مسیحیان، هندوها، بودائیان کشور اندونزی را ببینند و همینطور برای مسلمانان اندونزی و سایر کشورهای اسلامی باید مستندی از زندگی مسالمت آمیز شیعه و اهل سنت ایران را ملاحظه کنند.

وی بر تقویت مشترکات مسلمانان ایران و اندونزی تاکید کرد و افزود: دشمن تمایلی به اتحاد مسلمین ندارد و لذا باید از هر ظرفیتی برای تقویت اشتراکات دینی بهره بگیریم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست