شناسه خبر: 9951

لینک کوتاه صفحه

https://dmsonnat.ir/?p=9951

امام جمعه اهل سنت بیجار
زکات نماد اخلاص دین است
امام جمعه اهل سنت بیجار گفت: زکات نماد اخلاص و وسیله استواری دین است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از  کردستان، ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته در مسجد جامع این شهر اظهار کرد: به روایت بخاری و مسلم سال دوم هجری حکم اخذ زکات و اجرایی نمودن آن در جامعه نازل شد.

وی  در ادامه به امر دین به زکات و فوائد و خطر ترک آن اشاره کرد و گفت: زکات نماد اخلاص و وسیله استواری دین است.

امام جمعه اهل سنت بیجار افزود: لغت شناسان زکات به معنی رشد و نمو و پاکی و برکت معنا کرده‌اند.

ماموستا محمدیان با بیان اینکه در قرآن کریم ۵۹ مرتبه زکات و مشتقات آن بیان شده است، گفت: ۳۲ مرتبه لفظ زکات و ۳۲ مرتبه برکه آمده است.

به گفته وی،آئین‌های دیگر نیز برای امتشان زکات را در اهمیت بیان نموده‌اند و حکم زکات آیات مکی است.

وی با بیان اینکه حکم اخذ زکات و دخالت حکومت اسلامی برای آن است به  فوائد فردی و اجتماعی زکات اشاره کرد و گفت: پاک کننده مال و درون فرد، کسب دعاء و شفاعت پیامبر، دریافت آسایش و آرامش روان و کسب سعادت، دریافت برکات الهی، هموار کننده راه بهشت و مونس قبر از فوائد فردی و اجتماعی زکات است.

به گفته وی، کسب مدال سخاوتمندی،  دریافت مهر و احترام از جانب دیگران، نجات از بیماری بخل و حسادت از دیگر فوائد پرداخت زکات است.

امام جمعه اهل سنت بیجار به فوائد پرداخت زکات برای جامعه، گریزی زد و تصریح کرد:‌ ریشه‌کنی فقر جامعه، تعاون و اتحاد در میان مسلمانان،  زیربنای نظام اقتصادی اسلام، زکات یکی از شروط ایجاد برادری است.

ماموستا محمدیان اظهار داشت: فقراء،  مساکین،  عاملین زکات،  اشخاص تازه مسلمان دارای ضعف ایمان،  کسانی که شرافت و جان آنها در گرو پرداخت پول است،  ورشکستگان،  در را خداوند متعال،  در راه ماندگان و …از مشمولین زکات  از دیدگاه دین اسلام هستند.

وی به آثار  مخرب ترک زکات هم گریزی زد و گفت:‌ قرار گرفتن در عذاب با اشاره به آیه ۳۴ توبه، دوری از رحمت پروردگار با اشاره به آیه ۱۸۰ آل عمران،  نابودی ثروت با اشاره به آیاتی از سوره قلم،  بی‌عزتی قیامت و طوق شدن ثروت برای بردن به جهنم با اشاره به آیات ۳۲ تا ۳۵ سوره الحاقه و مقدمه قرار گرفتن در شرک و نابودی از اثار فردی ترک زکات است.

به گفته وی، قحطی و نابودی و بی برکتی در مال، بزه کاری و آسیب‌های متأثر از فقر از تاثیرات اجتماعی عدم پرداخت زکات است.

امام جمعه اهل سنت بیجار در ادامه با تبریک روز دختر به جایگاه آنان در اسلام گریزی زد و با اشاره به اینکه در دوران جاهلیت دختر را زنده به گور می‌کردند، عنوان کرد: در عصر حاضر نیز جاهلیت مدرن به سرکردگی غرب به دنبال گمراه کردن دختران و به منجلاب کشاندن آنها است.

ماموستا محمدیان اذعان داشت: قطعا جامعه‌ای که دختران پاکدامن و متدین و آگاه در آن تربیت شود جایی برای جولان طاغوت نیست.

وی گفت: دختران پیامبر گرامی و تربیت شده گان مکتب اسلام الگو و اسوه کامل دختران امروزند، اگر مدارس و دانشگاه ما به تربیت و اخلاق دختران کم اهمیت شود همه ضرر خواهیم کرد و شیرازه خانواده از هم می‌پاشد.

وی در ادامه با اشاره به روز قلم اهمیت نوشتن را بیان و با توصیه به عزیزان اهل قلم که باید در مسیر اصلاح جامعه به سوی اخلاق مداری قلم فرسایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست