امام جمعه اهل سنت گوده از توابع کنگان؛
زیباترین و برترین لباس برای انسان از منظر قرآن لباس تقوا است
شیخ حسن بازدار: پوشش ظاهری نباید ما را به عجب و ریا، فخر فروشی و تکبر بکشاند، که این‌ها آفات دین و مایه قساوت قلب هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از بوشهر، شیخ حسن بازدار امام جمعه اهل سنت گوده در خطبه‌های نماز جمعه این هفته لباس تقوا و فضایل آن را از منظر قرآن، مورد بحث قرار داد و با اشاره یه آیاتی از کلام الله گفت: «یَا بَنِی آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَیْکُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْآتِکُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَىٰ ذَٰلِکَ خَیْرٌ». ای فرزندان آدم، به یقین بر شما لباسی که عورت‌های شما را بپوشاند و لباسی که زیب و زیور شما باشد نازل کردیم و لباس تقوا بهتر است.

خطیب‌جمعه ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوا، آن را از نگاه قرآن زیباترین و برترین لباس برای انسان دانست و گفت: قطعا همین لباس و پوشش ظاهری هم نعمتی از جانب خداوند متعال است که فرزندان آدم بدان خود را می‌پوشاند.

وی تعلقات دنیوی از جمله دلبستگی به آراستگی ظاهری را ناپسند بیان کرد و گفت: البته همین لباس و پوشش ظاهری بهترین آن لباسی است که ما را از خداوند عزوجل به خود مشغول نسازد، بلکه انسان را به یاد خدا واداشته و موجبات شکرگزاری و طاعت حق‌تعالی باشد.

بازدار یادآور شد: پوشش ظاهری نباید ما را به عجب و ریا، فخر فروشی و تکبر بکشاند، که این‌ها آفات دین و مایه قساوت قلب هستند.

وی اظهار کرد: تقوا انسان را از رسوایى روز قیامت و از شداید و رنج ها و عذاب آن روز حفظ مى کند و مایه عزت و حرمت است و انسان را در چشم خدا و خلق خدا گرامی و در دنیا و آخرت عزیز می‌دارد.

امام جمعه اهل سنت گوده اظهار کرد: اولیاءالله و بندگان صالح و شایسته خدا، عزیز و گرامی و مورد احترام هستند؛ حتی اگر لباس‌های بسیار ساده و فقیرانه  بر تن داشته باشند.

خطیب جمعه اذعان کرد: الله سبحانه و تعالی در این آیه پس از اینکه انسان را به جایگاه پوشش ظاهری برای حفظ حرمت خویش و زیباتر شدن توجه داده، ضرورت تقوا را برای حفظ زیبایی حقیقی و معنوی مطرح کرده و آثار آن را در این زمینه بسیار مهم می‌داند.

شیخ حسن بازدار تقوا را موجب دوری انسان از گناهان باطنی بیان کرد و در ادامه افزود: متأسفانه بعضا لباس عاملی برای تجمل‌پرستی‌، توسعه فساد، تحریک شهوات، خودنمایی، تکبر، اسراف و تبذیر شده است؛ حتی لباس‌هایی در میان مردم، به خصوص جوانان دیده می‌شود که جنبه جنون‌آمیز آن به جنبه عقلانی برتری دارد.

خطیب جمعه با بیان اینکه مسلمان می‌بایست لباسی برای خود انتخاب کند که با شخصیت یک مسلمان مغایرت نداشته باشد، اضافه کرد: همانطور که به ظاهر خود و زیبایی خود توجه داریم می‌بایست به لباس تقوا و معنویت و لباس باطنی و روح خود نیز توجه داشته باشیم که همانا لباس تقوا بر لباس ظاهری مقدم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست