امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار:
سالمندان در دین اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار گفت: سالمندان در دین اسلام از جایگاه و ارزش ویژه‌ای برخوردار هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ، حاج ماموستا لقمان محمدیان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته به موضوع اهمیت و توجه خاص به خدمات‌رسانی به سالمندان که سرمایه‌های معنوی و تجربه‌ای بشریت هستند پرداخت و اظهار کرد: سالمندان آینه زندگی و نماد تجربه و دانایی دنیوی هستند.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار تصریح کرد: هر چند این بزرگان از نظر جسمی ضعیف و سفیدی مو و سیمای آنها حکایت از چشیدن سرد و گرم زندگی را بیان می‌کند ولی احتیاج به محبت و احترام مضاعف دارند.
ماموستا محمدیان افزود: از پیامبر اسلام روایت شده زمانی که زن و مردی به سن پیری می‌رسند و موهایشان سفید می‌شود، ملائکه از آنها حیا می کنند.
وی خاطرنشان کرد: خداوند متعال در قرآن روش خلقت انسان را به او یادآوری کرده است که انسان از اول ضعیف و کوچک آفریده شده و بعد خداوند قدرت، جوانی و پویایی را به او عطا و بعد از این دوره ضعف و ناتوانی بر او چیره و موهای سر و صورتش سفید می‌شود.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار در ادامه با اشاره به فرهنگ غربی‌ها در زمینه برخورد با سالمندان گفت: احترام به افراد کهنسال در فرهنگ غرب که از ارزش‌ها و دستورات دین اسلام دور است کاملا متفاوت است.
به گفته ماموستا محمدیان، در فرهنگ غرب تعداد خانه‌های سالمند بسیار زیاد است و افراد به محض پیر شدن به سراهای سالمندان سپرده می‌شوند.
وی گفت: اما تمدن غنی اسلامی توجه عمومی و فردی به این گنجینه‌های محترم را وظیفه دینی انسان‌ها عنوان و بر آن تاکید فراوان شده است.
وی اضافه کرد: پیامبر مکرم اسلام در مورد سالمندان و ریش سفیدان می‌فرماید «کسانی که به سالمندان احترام و برای آنها ارزش قائل نباشند از ما نیستند و لازم است، نسبت به پدران و مادران و افراد سالمند توجه ویژه‌ای داشته باشند».
امام جمعه اهل سنت بیجار افزود: متاسفانه امروز در کشور خودمان آمار نگران کننده‌ای وجود دارد که بالغ بر ۸۲ درصد از سالمندان فرزندان تحصیل کرده در سطح بالایی دارند که آنها را تحویل سالمندان داده‌اند و این نشانه دوری از مسئولیت و عواطف انسانی و اسلامی آنهاست.
وی اضافه کرد: دین مبین اسلام برای بزرگان احترام و کرامت قائل است و ما به عنوان پیروان این دین الهی باید از این رویه پیروی کنیم.
وی افزود: در حدیث قدسی آمده است که خداوند فرمود« اگر به خاطر وجود پاک پیرمردان و زنان و ریش سفیدان نبود زمین را به واسطه گناهان مردم سر آنها زیر و رو می‌کردم».
امام جمعه بیجار با تاکید بر احترام وتکریم بزرگترها گفت: هیچگاه نباید با رفتار، گفتار و حرکات موجب آزار سالمندان شویم، چراکه بزرگان و ریش سفیدان ستون خانواده و جامعه هستند.
وی افزود: از سالمندان و ریش سفیدان نیز انتظار می‌رود که نسبت به جایگاه و قداست خود احترام و ارزش قائل باشند و با پند و نصیحت و تجربه‌هایی که دارند جوانان را هدایت کنند.
ماموستا محمدیان در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به بیست و هفتم رجب و معراج پیامبر اسلام افزود: این روز بنا به اعتقادات اهل سنت معراج و به عقیده اهل تشیع مبعث پیامبر اسلام است.
وی در ادامه با اشاره به خسارت سیل در چند استان کشور و همدردی با مردم آسیب‌دیده گفت: وقوع بلاهای طبیعی نیز خواست پروردگار است و ما باید در برابر آن صبر و شکیبایی پیشه کنیم.
امام جمعه اهل سنت شهرستان بیجار اضافه کرد: سیزدهم فروردین ماه روز طبیعت وظیفه همه ما است که از منابع خدادادی حفاظت کنیم و از ریختن زباله‌ها به دامان طبیعت خودداری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست