امام جمعه پیرانشهر
سخاوت صفتی مشترک بین تمام پیامبران الهی و لازمه جامعه اسلامی است
امام جمعه گفت:پیامبر گرامی اسلام انسان سخاوتمند از خداوند و بهشت از جهات معنوی  نزدیک است و از آتش جهنم دور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از آذربایجان غربی، ماموستا مصطفی محمودی امام جمعه شهرستان پیرانشهر در ابتدای خطبه های نماز جمعه این هفته ضمن توصیه نفس خود و نماز گزاران به تقوی و پرهیز از گناه با استناد به آیات کلام الله مجید و احادیث پیامبر گرامی اسلام (ص) به سخاوت و سخاوتمندی اشاره کرد و گفت: سخاوت صفتی مشترک بین تمام پیامبران الهی و از بارزترین اخلاق فرد مسلمان و لازمه جامعه اسلامی است.

وی گفت:  سخاوتمندان را محبوب خالق و مخلوق نام برد و فرمود برابر فرمایشات پیامبر گرامی اسلام انسان سخاوتمند از خداوند و بهشت از جهات معنوی  نزدیک است و از آتش جهنم دور است.

وی کار افراد سخاوتمند را انجام شکر نعمات الهی دانست و بیان کرد:  سخاوتمند همیشه در بین مردم به خوبی و نیکی یاد می شود و همیشه شاد و خرسند ، اعتماد به نفس و توکل به خدا دارد چون به دست او به مردم کمک می شود و از فقر هم هراسی ندارد چون از آینده خود نمی ترسد.

حاج ماموستا محمودی خیرین را از مصادیق سخاوتمندان ذکر نمود و گفت:  سخاوتمندان خیرینی هستند که به صورت پنهان کارهای خیر انجام داده و حتی حاضر به آشکار شدن نامشان نیستند همانگونه که در چند روز گذشته فردی ۶۰ میلیون تومان و فردی دیگر ۳۰ میلیون تومان به کمیته امداد می دهند و یا فردی مدرسه ای می سازد و  می گویند به شرطی این کار را انجام می دهیم که نباید کسی ما را بشناسد و نام ما ذکر شود.

خطیب نماز جمعه در ادامه گفت: بخیل هم به کسی گفته می شود که دارای ثروت و برعکس افراد سخاوتمند مال خود را تند گرفته و نسبت به هیچ کس و فقرا هیچگونه کمکی انجام نمی دهد که اینگونه افراد از خدا و رحمت الهی به دور و از جهنم نزدیک هستند.

در ادامه ماموستا محمودی بیان کرد: که عبادت خداوندی ندارد بهتر از عابد بخیل است بنابراین سخاوتمندی امری شایسته بوده که همه مسلمانان باید نسبت به آن بی‌توجه نباشند و  بزرگترین عبادت خدا کمک به مخلوق است و باید به مردم محروم کمک نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست