سخنرانی دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در مراسم گرامی داشت روز معلم
حجت الاسلام و المسلمین لطفیان گفت: مشکل امروز بشر علم نیست بلکه جهل است کسی که می تواند این حجاب را برطرف کند کسی جز معلم نخواهد بود و این معلم است که گاهی نقشش از پدر و مادر مهمتر و حساس تر می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس، حجت الاسلام و المسلمین لطفیان در ابتدای سخنرانی خود با تبریک و گرامی داشت روز معلم، از حضور در این مراسم ابراز خرسندی کرد.

وی در ادامه در مورد مقام و منزلت استاد و معلم گفت: معلم کسی است که هم به ما می آموزد که ارتباطمان را با خدا اصلاح بکنیم رضایت به آنچه خدای متعال برای ما مقدر کرده است و تسلیم در برابر اوامر او شکر در برابر نعمتهای او همه و همه از نعمت وجود معلم است.

معلم است که به ما می آموزد چه وظایف و رسالت هایی در برابر مردم داریم اوست که تواضع، ایثار و از خود گذشتگی در برابر مردم را به ما می آموزد، معلم است که به ما می آموزد خودمان را اصلاح کنیم قلبمان را از بدی ها زشتی ها و پلشتی هایی مانند حسد، غیبت و تهمت پاک بکنیم. و معلم است که به ما می آموزد حتی با جهان طبیعت چگونه رفتار کنیم عدم اسراف مواهب طبیعی درسی است که معلم به ما می آموزد معلم است که هادی زندگی ماست هدایت از وادی ظلمت به سمت نور هنری است که معلم دارد و کسی دیگر جز او از این هنر برخوردار نیست اساسا فاصله بین حق و باطل را معلم به انسان می آموزد.

انسان وقتی خود را بشناسد وارد وادی علم می شود وقتی خدا را بشناسد وارد وادی نور می شود اگر از خود شناسی و خدا شناسی غفلت کند هر چه قدر در ظاهر علوم پیشرفت بکند این انسان ره به جایی نخواهد برد.

مشکل امروز بشر علم نیست بلکه جهل است کسی که می تواند این حجاب را برطرف کند کسی جز معلم نخواهد بود و این معلم است که گاهی نقشش از پدر و مادر مهمتر و حساس تر می شود.

دانش دینی امروز از امتیاز ویژه ای برخوردار است آنی که لرزه بر اندام استکبار می اندازد علم عبدان به تنهایی نیست آن علم ادیانی است که می گوید در مقابل ظلم باید ایستادگی کنیم در مقابل کسانی که ستم می کنند بر مظلومین باید از حقوق مظلوم و محروم دفاع نماییم و انقلاب اسلامی این بخش از علوم را گسترش داد که گفته می شود آنی که می تواند تمدن غرب را به چالش بکشد این بخش از علوم است علومی که در حوزه های علمیه تدریس می شود.

برادر عزیز و خواهر بزرگوار نمی شود به تعبیر مقام معظم رهبری در کنج حجره بنشینیم عبا را بر روی دوش بکشیم و بگوییم جنایتی که در یمن انجام می شود به ما ربطی ندارد و به ما چه که در لبنان، افغانستان و فلسطین جنایت می شود، چیزی که لرزه بر اندام آنان انداخته است این بیداری و این هوشیاری که این منبر و این کرسی تدریس به جهان ارائه می دهد و گفته می شود که بی شک آنانی که تمدن غربی را با چالش مواجه می سازد این بیداری اسلامی است و منشا آن حوزه های علمیه و مساجد است، بنابراین حوزه علمیه تراز تمدن و انقلاب اسلامی حوزه ای است که بیداری اسلامی به عالم رسوخ و بروز و ظهور پیدا بکند. حوزه علمیه و استاد بی تفاوت حوزه علمیه تراز پیامبر اکرم نمی تواند باشد.

امروز باید صحنه جنگ را در ایستادگی در برابر ظلم و دفاع از حقوق محرومان جستجو کنیم و حوزه علمیه ای که امروز در دایره تفکر انقلاب اسلامی می گنجد حوزه بی تفاوت نیست این استاد زنده است که امروز مطالبه می کند تا جوان ما در مقابل زشتی هایی که در عالم وجود دارد تحمل زشتی و بدی و پلیدی را نداشته باشد.

برادران عزیز و سروران بزرگوار ما در حوزه خلقت همه با هم برادریم و برابر چه می شود که یکی استاد کل می شود و یکی همچنان درجا می زند برای چه به ما برگزیده گفته می شود قرآن شریف چند معیار را به زیبایی بیان می کند اگر حیث خلقت باعث برتری شود پس پیامبر نباید مانند سایر مردم باشد بلکه برعکس خدا می فرماید که زندگی او باید مانند زندگی طبیعی دیگران باشد پس چه چیزی عامل امتیاز پیامبر می شود و شما به عنوان اساتید مبرز حوزه های علمیه متصف به این صفات باشید.

اولین ویژگی ایمان و تقوا است تکریم جایگاه استاد به عیار ایمان و تقوای او بستگی دارد شخصیت یک معلم و استاد به واسطه ایمان به خدا و رسول خدا به واسطه تقوا و شب زنده داری که خداوند متعال نصیب او کرده است، بنابراین با هم پیمان ببندیم در این مسیر هم خودمان متقی باشیم و هم شاگردانمان، هم خودمان مومن زندگی کنیم و هم طلبه ها زیست مومنانه را در کرسی درس من و شما تجربه کنند.

نکته دوم مسئله علم است آنی که باعث رفعت جایگاه بشر نسبت به دیگران می شود پول نیست، خدای متعال مسئله علم را مطرح می کند، بنابراین ما در حوزه خلقت هیچ برتری بر دیگران نداریم.

نکته سوم اینکه قرآن زمینه برتری فردی بر دیگری را تبیین می کند مسئله جهاد است چه قدر زیباست که جهاد معیار برتری می شود جهاد امروز در حوزه های مختلف جهاد علمی، سازندگی، کمک به دیگران، دفاع از مظلومان و محرومان، همه شعب جهاد امروز باعث شده است که حوزه علمیه در میان همه مجامع علمی یک سر و گردن بالاتر باشد و دانش آموخته این مکتب از دیگران امتیاز بیشتری داشته باشد.

و آخرین نکته سابقه در ایمان است کسی که سابقه خوردن خاک حجره را بیش از دیگران داشته باشد او در مقام برابری جایگاه بالاتر و والاتری دارد، بنابراین استاد تراز انقلاب اسلامی کسی است که ایمان و تقوایش بیشتر باشد، علمش از دیگران علم نافع تری نسبت به دیگران داشته باشد، استاد تراز انقلاب اسلامی استاد نشسته نیست، بلکه استاد جهادگر و یک مجاهد تمام عیار است، کسی است که در همه زمینه ها از دیگران سبقت می گیرد. من و شما مفتخر حضور در مدرسه ای هستیم که معلم این مدرسه مهمان خدای متعال در آسمان ها است و مهمان بندگان در روی زمین است. استاد مدرسه من و شما کسی است که خدای متعال از عالم بالا به او سلام می فرستد و در روی زمین هیچ کس حتی کودکان و زنان در سلام دادن بر او از او نتوانسته اند سبقت بگیرند، وجود مبارک خاتم انبیاء که همه ما خاک پای وجود مبارکش هستیم و هر چه داریم از نعمت وجود مبارک اوست.

وی در پایان از حضور مسئولین و اساتید مدارس در این مراسم قدرانی و از برگزار کنندگان این مراسم تشکر کردند.

لازم به ذکر است در پایان مراسم و با حضور دبیر شورای برنامه ریزی از اساتید برتر مدارس اهل سنت فارس تقدیر به عمل آمد و لوح تقدیری به یادبود به آنها اهدا گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست