رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد:
سردار سلیمانی، درد جامعه اسلامی را درد خودش می دانست
به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس»، رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در نشست تخصصی « جلسه ویژه روحانیان اهل سنت» ظهر روز چهارشنبه 23 بهمن در دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت برگزار شد شرک و پیرامون دادسرای ویژه روحانیت و اهداف تشکیل آن مطالبی بیان نمود. 

به گزارش « پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از فارس»، رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد در نشست تخصصی « جلسه ویژه روحانیان اهل سنت» ظهر روز چهارشنبه ۲۳ بهمن در دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت برگزار شد شرک و پیرامون دادسرای ویژه روحانیت و اهداف تشکیل آن مطالبی بیان نمود.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین سبحانی نیا با تبریک چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی نهضتی دینی بود که با کمک خداوند متعال و عنایات اولیای الهی به سرانجام رسید و تا امروز که جشن چهل و یک سالگی آن را برگزار می کنیم از بسیاری از گرفتاری ها و مشکلاتی که برای نهضت به وجود آوردند گذر کردیم.
وی افزود: رمز این پیروزی همراهی و همگامی همه ی گروه ها و اقشار مختلف بود. در واقع، در برهه ای که همه ی افکار جهان تبلیغ ضد دینی و ضد خدایی داشتند امام خمینی قدم به میدان گذاشت و حرف از دین، قرآن و مکتب اسلام زد و افکار تشنه ای که به دنبال واقعیت ها بودند هم از آن بزرگوار تبعیت کردند.
دادستان ویژه روحانیت منطقه فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امام خمینی همان فرمایشات پیامبر اکرم (قولوا لا إله إلا الله، تفلحوا) را بیان کردند و بندگان و انسان ها را از بندگی تباهی به سوی یکتاپرستی و وحدت دعوت کردند و این رمز وحدت، خمیرمایه پیروزی و به ثمر نشستن این حرکت و جنبش بود.
حجت الاسلام سبحانی نیا افزود: مسئله ی دیگری که امام مطرح کرد، مسلمانی فارغ از هر گرایش فکری بود. در آن زمان، شیعه و سنی و هر مذهب دیگری بود در میدان حاضر شد و قرآن را سرلوحه ی زندگی و دستورات دین را به عنوان الگوی زندگی خود قرار داد و خداوند هم آن وعده ی حتمی خودش که «إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ» بود را تحقق بخشید.

به خدا اعتماد کنیم
وی خاطرنشان کرد: اگر خداوند حمایت کند و اعتماد فکری جامعه و ملتی به خداوند باشد وعده ی خداوند حتمی و تخلف ناپذیر است.
رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: اگر امروز با عظمت، عزت و قدرت در مقابل قدرت های بزرگ ایستاده ایم و قد علم کرده ایم اصل و اساس حقیقت این است که عنایات حق تعالی را به عنوان پشتوانه ی این ملت و نهضت می بینیم.
حجت الاسلام غلامحسین سبحانی نیا اضافه کرد: تا جایی که از فرمان الهی تبعیت و در مسیر حق حرکت کنیم، دشمن با هر ابزاری که در اختیار داشته باشد و از هر مکر و نیرنگی که استفاده کند با شکست مواجه می شود و مایوس می گردد.

هدف از تشکیل دادسرای ویژه روحانیت، صیانت از روحانیت دینی بود
وی در مورد حوزه کاری خود گفت: دادسرای ویژه روحانیت به فرمان حضرت امام برای حفاظت، حراست و صیانت از روحانیت دینی تشکیل شد؛ منظور از روحانیت دینی، هر مذهب، ایده و عقیده ای است که در راستای دین، قرآن و مکتب اسلام حرکت کند.
رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: آنجایی که خلل، ایراد و اشکالی در راستای دین ایجاد شود و عقیده ای انحرافی به جامعه وارد کنند وظیفه ی دادسرای ویژه روحانیت است که دخال

ت کند و آن چیزی که واقعیت و به تعبیر قرآن کریم صراط مستقیم است به مردم نشان داده شود.

روحانیت وظیفه دارد انسان ها را به سمت روشنگری و یکتاپرستی دعوت کند
حجت الاسلام و المسلمین سبحانی نیا تصریح کرد: اگر امت اسلامی در کنار یکدیگر و ید واحده باشند وظیفه ی روحانیت این است که انسان ها را به سوی دین، خداپرستی و یکتاپرستی هدایت کند.
وی افزود: آنجایی که عاملِ تفرقه است و عواملی وجود دارند که باعث شکستن وحدت می شوند وظیفه ی ماست که جلوگیری، روشنگری و هدایت کنیم تا انسان ها در مسیر حق و صراط مستقیم قرار گیرند.

برای دادسرای ویژه روحانیت، شیعه یا سنی فرقی نمی کند
دادستان ویژه روحانیت منطقه فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برای دادسرای ویژه روحانیت فرق نمی کند آن کسی که در مسیر حق، صراط مستقیم و دین حرکت می کند شیعه باشد یا سنی بلکه وظیفه ی ما حمایت است.
حجت الاسلام غلامحسین سبحانی نیا با تاکید بر اینکه سعی کرده ایم این موضوع را در عمل نیز به اثبات برسانیم گفت: فرقی نمی کند که مراجعان به دادسرای ویژه روحانیت شیعه باشند یا سنی همین کافی است که به عنوان یک مبلغ دین او را می شناسیم و به عنوان امام جمعه یا جماعت و مدیر حوزه علمیه دینی وظیفه ای که بر دوشش گذاشته شده که هدایت دینی و تبلیغ شریعت مقدس اسلام است را انجام می دهد.
وی تصریح کرد: در دادسرای ویژه روحانیت معاونت «بررسی و پیشگیری» داریم که زیر مجموعه آن شوراهای ارشاد و صلح و سازش است و اعضای این شوراها در استان فارس و استان بوشهر، ترکیبی از بزرگان شیعه و سنی در کنار یکدیگر هستند.
رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: شورای ارشاد و صلح و سازشی که در استان فارس وجود دارد متشکل از سه عضو است که هر سه از جامعه ی روحانیت می باشند: (شیخ عبدالواحد خواجوی امام جمعه اهل سنت شیراز، حجت الاسلام عبدالرسول بینازاده مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس و حجت الاسلام محمدحسن مرادی امام جمعه شهرک گلستان شیراز.)

در امور اهل سنت، مراجعه کنندگان کمتری داریم
حجت الاسلام و المسلمین سبحانی نیا اظهار کرد: در امور اهل سنت در راستای تشکیل پرونده، مشکلات و مراجعه کنندگان کمتری داریم که جای بسی خوشحالی است.
وی با تاکید بر اینکه وحدت، رمز پیروزی نهضت ما بود گفت: باید دست افرادی که هدف و انگیزه شان ایجاد اغتشاش، درگیری و تفرقه در بین مذاهب است را کوتاه کنیم.

سردار سلیمانی، شیعه و سنی را به عنوان یک قدرت واحده دور هم جمع کرد
دادستان ویژه روحانیت منطقه فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ویژگی های شخصیتی سپهبد شهید سلیمانی تصریح کرد: در این روزها که داغدار شهادت سردار سلیمانی، بزرگ مرد تاریخ، هستیم باید به این نکته توجه کنیم که سردار سلیمانی در راستای ایجاد وحدت و امنیت برایش فرقی نمی کرد که به شیعه کمک کند یا سنی.
حجت الاسلام غلامحسین سبحانی نیا افزود: ایشان یک شخص بیشتر نبود اما هدف و انگیزه ای که داشت نشات گرفته از احکام دینی بود و همه هم با آغوش باز از او استقبال می کردند و اگر وارد یک کشور می شد، افراد و گروه های مختلف آن کشور را به هم پیوند می داد. در واقع، ایشان عاملی بود که دست شیعه و سنی را در دست یکدیگر گذاشت و همه را در کنار هم به عنوان یک قدرت واحده جمع کرد و دشمن هم که از این قدرت واحده می ترسید، این سردار بزرگوار را ترور کرد.

سردار سلیمانی، درد جامعه اسلامی را درد خودش می دانست
وی خاطرنشان کرد: کسی نمی گوید که سردار سلیمانی شیعه بود یا سنی برای اینکه درد همه ی جامعه اسلامی را درد خودش می دانست.
رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ندای مکتب ما، امام و رهبری اتحاد، یگانگی و وحدت است، به عبارت دیگر، در کنار هم بودن و درد یکدیگر را درد خودمان دانستن است. بنابراین، با وجود این ها دشمن نمی تواند کاری کند.

طلاب علوم دینی را با توطئه های دشمن آگاه کنیم
حجت الاسلام سبحانی نیا با تاکید بر اینکه مسئولیت پرورش طلاب علوم دینی بر عهده ی ماست گفت: اگر آن ها را با این قوانین و وجوه مشترک آشنا کنیم، توصیه به وحدت کنیم و در رابطه با توطئه هایی که دشمنان برای ما چیده اند و می چینند آگاه کنیم، مطمئنا هر چقدر دشمن توطئه کند (وَمَکَروا وَمَکَرَ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیرُ الماکِرینَ) چون به چراغ و نور هدایت الهی چشم دوخته ایم خداوند نصرتش را به ما عنایت می کند.

طایفه ای و حزبی عمل نکنیم
وی افزود: سعی کنیم اغراض گروهی، حزبی و شخصی را پیش نکشیم و طایفه ای نباشیم تا همچنان به صورت برادرانه و مسالمت آمیز در کنار یکدیگر از مواهب و نعماتی که در کشور وجود دارد استفاده کنیم و از امروز به بعد و در سالیان طولانی نیز به همین شکل در کنار هم خواهیم بود و دشمن هم هر چقدر توطئه کند به یاری خداوند خنثی

خواهد شد.

دادسرای ویژه روحانیت با اشخاص مغرضی که وحدت شکنی می کنند برخورد می کند
رئیس دادگاه ویژه روحانیت استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: کار دادسرای ویژه روحانیت برخورد با اشخاص مغرضی است که وحدت شکنی می کنند اگر چه ممکن است در لباس دین باشند اما وقتی نگاه می کنیم حرفی که می زند زبان دین نیست بلکه زبان شیطان و هوای نفس انسان است.
حجت الاسلام سبحانی نیا افزود: تا زمانی که زبان انسان، زبانی الهی باشد خدا تاییدش می کند، فرقی هم نمی کند که سنی باشد یا شیعه اما اگر غیر از این شد خسران الهی دامن گیر انسان می شود.

در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین عبدالرسول بینازاده اظهار کرد: سعی می کنیم که اگر مشکلی بین روحانیان به وجود آمد، پا در میانی کنیم و در دفتر خودمان حل کنیم تا کار به دادگاه ویژه روحانیت نرسد.
وی تصریح کرد: اگر تذکری به مدرسان یا مدیران مدارس علوم دینی داده می شود همان تذکر، عامل مصونیت می شود چون طرف متوجه می شود، بیشتر دقت می کند و به نحوی پیشگیری می شود.
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان فارس خاطرنشان کرد: در دادسرای ویژه روحانیت، بخشی به نام «سازش و اصلاح» ایجاد شده است که اگر پرونده ای به آنجا کشیده می شود، سعی کنیم کیفری نشود؛ به عبارت دیگر، قبل از اینکه پرونده کیفری شود، با سازش، اصلاح و دعوت طرفین به صلح موضوع حل شود.
حجت الاسلام بینازاده افزود: در اینجا از آقای خواجوی تشکر می کنم که با توجه به اینکه در مرکز استان هستند، به عنوان عضو اهل سنت در جلسات صلح و سازش حضور پیدا می کنند و این حضور بسیار مفید و موثر بوده است.

سعی کنیم پرونده های کیفری را به صفر برسانیم
وی تصریح کرد: ما دوست داریم حتی یک مورد از این مشکلات هم به دادگاه ویژه روحانیت نکشد و خدا را شکر به خاطر احساس مسئولیت و کنترل هایی که مدیران مدارس داشتند، به موقع تذکر دادند و سعی کردند طلبه ها را کنترل کنند؛ بنابراین، این موارد بسیار کم پیش آمده است. در عین حال، باید بکوشیم همین موارد بسیار کم هم به صفر برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست