به همت معاونت آموزش و پژوهش دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت
سومین نشست از سلسله نشست های همگرایی، برادری و پیشرفت برگزار شد
نشست علمی «معامله قرن و پیامدهای عادی سازی روابط کشورهای اسلامی و رژیم صهیونیستی» به همت معاونت آموزش و پژوهش دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت این نشست که سومین نشست از سلسله نشست های همگرایی، برادری و پیشرفت بود با حضور حجت الاسلام و المسلمین کاظم لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، دکتر جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده محترم مردم شریف تربت جام، تایباد، باخزر و صالح آباد و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و دکتر ابراهیم متقی استاد گروه روابط بین الملل دانشگاه تهران و به دبیری علمی دکتر مهدی غلامعلی به صورت مجازی برگزار گردید.

فلسطین مسئله اول جهان اسلام و فراتر از یک سرزمین، مسئله هویتی مسلمانان و گذشته و آینده تمدن اسلام است

حجت الاسلام و المسلمین لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در این نشست با پرداختن به جایگاه قدس شریف در اسلام از جمله به عنوان مکانی که در قرآن کریم تقدیس شده و مدفن بسیاری از پیامبران الهی و محل تولد امام مذهب شافعی است، مسئله فلسطین را که به تعبیر مقام معظم رهبری مسئله اول جهان اسلام است را فراتر از یک سرزمین مسئله هویتی مسلمانان و گذشته و آینده تمدن اسلامی دانستند.

وی با اشاره به سه بازیگر معامله قرن بُعد ایدئولوژیک این توافق را مورد بررسی قرار داده و افزود: در کارزار قدس شریف دو جریان کلی تحت عنوان تمدن اسلام و تمدن غرب، حق و باطل، جبهه خدا و جبهه شیطان قرار دارند. این کارزار سه بازیگر عمده دارد. اول مسلمانان، دوم یهودیان اسرائیل و سوم مسیحیان صهیونیست. مسیحیت صهیونیست رسالت خود می دانست ارض موعود اسرائیل را فراهم سازد و اعتقاد دارند باید هیکل سلیمان جای مسجدالاقصی را بگیرد، لذا قدس شریف فراتر از یک کشور، زبان یا نژاد است و قابل معامله نیست.

حجت الاسلام لطفیان در ادامه فلسطین را نماد حق طلبی و صلح طلبی دانست که مسئولیت پذیری و عدم انفعال و حق طلبی و عدالت خواهی و اهتمام به امور مسلمانان و مظلومین، شجاعت و نهراسیدن از دشمن و امید و اعتماد به فضل خدا و امداد الهی به عنوان اصول مسلم و متفق علیه اسلام باید مبنای عمل مسلمانان در قبال آن قرار گیرد، چیزی که ما در جبهه مقاومت اسلامی و رویارویی آن با دست خالی با ارتش تا بن دندان مسلح رژیم اسرائیل به عینه دیدیم و می بینیم.

به فتوای فقهای مذاهب اسلامی معامله­ای که منجر به دست بالای غیر مسلمانان بر مسلمانان شود باطل است.

وی همچنین با اشاره به قاعده مهم نفی سبیل و آیات فراوان قرآن کریم که وعده به پیروزی جبهه ایمان می دهد، عزت را از آن خدا و رسول و مومنان می داند و تکیه کردن به غیر مسلمانان و ظالمان را نفی می نماید افزود: ظالمان نبایند تکیه گاه مسلمانان قرار گیرند و هرکس که عادی سازی روابط با این رژیم را بپذیرد به آیات قرآن پشت کرده است. قاعده نفی بیانگر منطق مبارزه و مقاومت است. همه فقهای مذاهب اسلامی فتوا داده اند حتی روابط تجاری و داد و ستدی که منجر به دست بالای غیرمسلمانان بر مسلمانان شود باطل است.

قاعده دیگر دفاع از مظلوم است چطور کسانی ظلم اسرائیل در حق مسلمانان را می­بینند و صدای فریاد کمک خواهی آنها را می­شنوند و نسبت به آن بی تفاوتند. مگر پیامبر اسلام (ص) نفرمود هرکس صبح را شب کند در حالی که به امور مسلمانان اهتمام نداشته باشد مسلمان نیست؟

اسرائیل درد لاعلاج منطقه ما است که غربی­ها روپایی­ها پدید آوردند

جلیل رحیمی نماینده اهل سنت مجلس با اشاره به تاسیس رژیم اسرائیل و سوابق ارتباط با کشورهای عربی و شیطنتهای این رژیم در منطقه غرب آسیا این رژیم را درد لاعلاجی برای منطقه ما دانست که اروپایی ها به دلیل عملکرد خود طی جنگ جهانی دوم آن را پدید آوردند و تشکیل این رژیم یکی از تراژیک ترین داستانهای روابط بین الملل است.

کشورهای عربی که عجولانه تن به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دادند شرافت خود را فروختند

اسرائیل طی این سالها سه فراز و نشیب داشته است و هم اکنون با عادی سازی روابط سعی می­کنند به تثبیت موقعیت خود بپردازند و کشورهای عربی که در این مسیر همکار این رژیم شدند طی معامله قرن شرافت خود را فروختند. در این میان قطر به عنوان پایگاه لجستیک گروه اخوان مسلمین برای امریکا و اسرائیل بسیار مهم بود و ما شاهد بودیم قطر با دقت نظر و عمق بیشتری مواضع خود را انتخاب کرد.

این استاد دانشگاه و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه افزودند که تحلیل ترامپ این بود که می­ تواند نمایش بدهد که من صلح آفریدم و از سویی با باز کردن مسیر اسرائیل به خلیج فارس برای ایران تهدید امنیتی ایجاد نماید که در هیچ یک موفق نشد و به نظر می رسد این طرح با رفتن او از کاخ سفید خاتمه یابد. در مسیر عادی سازی روابط نیز فضای طولانی در پیش دارند و اتحادیه عرب نیز این روابط را به رسمیت نشناخته و امارات و بحرین اعتبار اندک خود را نیز با این عجله در این معامله باختند.

در سوال آخر جلسه نیز دکتر رحیمی دلیل انفعال جوامع عربی را سیطره رسانه­های غربی در این کشورها دانست.

معامله قرن طرحی اقتصادی از جیب کشورهای عربی بود

دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران و تحلیل گر مسائل سیاسی موضوع نشست را موضوعی راهبردی در امنیت منطقه­ ای دانست و بررسی اینکه ایالات متحده چه نگاهی در ارتباط به فلسطین دارند را مهم ارزیابی کرد. ایشان سیاست دولت فعلی امریکا را مبتنی بر یک سیاست چند جانبه ارزیابی نکرده و اساساً طرح معامله قرن را یک طرح سیاسی ندانستند بلکه ایده ای بر مبنای تفکر برخی دولتمردان امریکایی است. ایشان در ادامه افزودند کشورهای عربی ای که این طرح را پذیرفتند الان مجبورند قبله اول مسلمانان را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسند. اینها در کدام شهر می خواهند سفارتخانه های خود را بنا کنند؟ این خیات نابخشودنی است. حتی در زمان پهلوی شناسایی اسرائیل که مورد طعن کشورهای عربی بود به صورت دو فاکتوری بود و اسرائیل به هیچ وجه در ایران سفارتخانه نداشت بلکه دفتر همکاری های فنی و اقتصادی داشت که ساختمان آن اکنون به عنوان سفارت فلسطین واقع در خیابان فلسطین قرار دارد. از سویی فضای فعلی که کشورهای عربی عجولانه در پیش گرفتند اعتبار عربستان در اتحادیه عرب را نیز خدشه دار کردند. امروز عربستان سعودی نمی داند چگونه مسائل خودش را به دنیا حل کند.

ترامپ می­خواست فلسطینی­ها معادله قدرت را بپذیرند که اشتباه کرد

لذا این یک طرح اقتصادی بود که آن هم از جیب کشورهای عربی تامین شد. تا الان ده توافق در اسرائیل شکل گرفته که شکست خورده­اند و معامله قرن هم محکوم به شکست است و نه در سنا تصویب شده و نه در قالب یک پیمان است چون بازیگران اصلی آن مشخص نیستند و در آن حضور ندارند. هدفها ماهیت انتزاعی دارد. هدف ترامپ این بود که فضایی ایجاد کند که فلسطینیها معادله قدرت را بپذیرند و احساس کرد می تواند این طرح را در دور اول طراحی و در دور دوم دولتش عملیاتی سازد. یکی از ارکان این طرح مقاومت فلسطین است که به هیچ وجه آن را نپذیرفت که خود را خلع سلاح کند و حتی تا کنون مواضعی را در اسرائیل هدف قرار داده است. نکته دیگر آنکه در معامله قرن هیچ نامی از به رسمیت شناختن دولت فلسطین نیاورده اند و ماهیت دولت فلسطینی و مقاومت را نادیده گرفتند. اما آقای جوزف بایدن انگاره ای دارد و نمی تواند این طرح را دنبال کند. و دیدیم که در پاسخ به اسرائیل تاکید کرد که اسرائیل باید ماهیت دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد. از سویی سعی دارد اروپا را نیز با خود همراه کند که مغایر نگاه یکجانبه معامله قرن است.

لازم به ذکر است این نشست علمی به همت معاونت آموزش و پژوهش دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت برگزار شده و سلسله نشست هایی که با حضور صاحب نظران شیعه و اهل سنت در مورد مسائل اصلی کشورهای اسلامی برگزار می­ گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست