امام‌جمعه اهل‌سنت آق‌قلا:
سپاه یار نظام و رهبری است؛ اگر نیروهای مسلح نبودند معلوم نیست چه بر سر سیل‌زدگان می‌آمد
امام‌جمعه اهل‌سنت آق‌قلا می‌گوید: سپاه یار نظام و رهبری است و اگر نیروهای مسلح نبودند معلوم نیست چه بر سر مردم ما می‌آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری تسنیم از گرگان، ترکمن صحرای نجیب این روزها حال خوشی ندارد اما صبوری می‌کند تا سیلِ مشکلات را پشت سر بگذارد. آخرین روزهای اسفندماه طوفان مهیبی با سرعتی بیش از ۱۱۰ کیلومتر شهرهای گلستان را یکی یکی در نوردید و بارش شدید و متناوب باران سبب شد تا مردم گلستان به ویژه مردمان غیور و صبور ترکمن صحرا از آن زمان تاکنون روز خوش نداشتند.

بارش شدید باران، سیلابی به راه انداخت که با سرعت و حجمی باورنکردنی یکی یکی شهرها و روستاهای بر سر راه را زیرآب برد و مردم را از خانه و کاشانه‌شان بیرون و آواره کمپ‌های اسکان اضطراری کرد.

باران آنقدر بارید تا ترکمن صحرا با آن دشت‌های سرسبزش به زیر آب رفت، محصولی که کشاورزان به آن امید بسته بودند؛ نابود، خانه‌ها تخلیه و محل‌های کسب تعطیل شد و چرخ برخی واحدهای تولیدی و صنعتی نیز از کار افتاد.

گلستان امسال نوروزی تلخ را آغاز کرد و سیل، سین هشتم سفره‌های عید مردمانش شد. بیش از چهل روز از عید می‌گذرد اما سیل هنوز دست از سر این مردم برنداشته است. سیل دوم چندی قبل به راه افتاد و دوباره داستان غم‌انگیز آوارگی مردم و زیرآب رفتن خانه‌ها تکرار شد.

عبدالرزاق آخوند رهبر از علمای سرشناس منطقه ترکمن صحرا است، سیل بخشی از کتاب‌های ارزشمندش را با خود بُرده، حوزه علمیه و مسجد روبروی خانه‌اش را هم آب گرفته است. خانه خودش هم وضع و حال بهتری از خانه‌های مردم این محله و شهر ندارد. سیل سال ۴۵ را هم خوب به خاطر دارد، آن زمان ۱۵ سال داشت. معتقد است سیل آن سال مهیب‌تر از سیل امسال بود اما با خسارت‌های کمتر.

در یکی از همین روزها که هنوز سیلاب فروکش نکرده بود، مهمانش بودیم. او می‌گفت: سال ۴۵ سیلی در منطقه به راه افتاد که گفته می‌شد سه کیلومتر عرض داشت، مردم نگران شده بودند و نزد پدرم آمدند. با یکی از مهندسان سازنده سد وشمگیر تماس گرفتند و او هم به مردم گفت نگران نباشید، سیل مسیر مشخصی دارد و از یلمه خندان و غرب روستای قرنجیک به سمت گمیشان و از آنجا به دریا می‌رود. هرچند سیل آن سال خسارت‌هایی هم به مردم زد اما به دنبالش نعمت‌ها به منطقه ترکمن صحرا سراریز شد. تمام گودال‌های آب پر از ماهی شده بود و مردم حتی در روزهای گرم سال هم از آن استفاده می‌کردند، مردم آن سال در خیلی از زمین‌های منطقه پنبه و کنجد کاشتند و محصول خوبی هم برداشت کردند.

او از اینکه برخی از مسئولان می‌گویند شدت باران سبب جاری شدن سیل شده است را چندان قبول ندارد و معتقد است در چندین سال قبل هم باران چند شبانه روز در این منطقه می‌بارید اما خسارتی این چنینی برجای نمی‌گذاشت.

لایروبی نشدن سدها موضوعی است که آخوند رهبر هم به آن اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ کدام از سدهایی که ساخته شده، لایروبی نشده است. جاده‌هایی که ساخته شده حتی یک پل استاندارد ندارد ولی در کشورهای عقب افتاده آفریقایی در جاده‌ها پل‌های بزرگی وجود دارد که اگر سیلابی هم رخ دهد، جریان آب را عبور می‌دهد. اما اینجا جاده‌ها، راه‌آهن و غیره بدون فکر ساخته شد و در سیلاب اخیر دیدیم که مانعی بر سر عبور آن بود.

آخوند رهبر بر برخورد قاطع با کسانی که در بروز سیل و تشدید خسارت‌هایش نقش داشتند هم تأکید کرد و گفت: اگر مسئولان شرایط را مدیریت می‌کردند، این همه خسارت به بار نمی‌آمد. الان هم باید برای آینده کاری اساسی شود وگرنه با هر بارشی، سیل راه می‌افتد و مردم دچار مشکل می‌شوند. موانعی که وجود دارد از لایروبی نشدن رودخانه‌ها تا جاده‌هایی که مانع عبور سیلاب هستند باید برداشته و حل شود. از دولت می‌خواهیم مقصران قانونی را معرفی و با آنان برخورد کند.

به گفته امام جمعه موقت آق‌قلا برای اینکه سیلی راه نیفتد و به مردم خسارت نزند باید حریم رودخانه‌ها و مسیل‌هایی که به آن دست‌اندازی شده است، رفع تصرف شود. فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها موظف هستند تا این موارد که جزو انفال است را حفظ کنند. در همین شهر آق‌قلا قلعه‌های زیادی از قدیم وجود داشت اما امروز همه از بین رفته است. چه کسانی سبب نابودی این قلعه‌ها شدند و مسیل‌ها را بسته‌اند؟

او معتقد است سیل در عین حال که سختی‌ها و رنج‌های زیادی برای مردم ترکمن صحرا به همراه داشت اما صحنه‌های زیبایی از نوع‌دوستی و وحدت شیعه و سنی را خلق کرد. ما شرمنده طلبه‌هایی شدیم که از جاهای دیگر به این منطقه آمدند و گل و لای خانه‌های مردم را تمیز کردند.

آخوند رهبر در صحبت‌هایش به حضور همه مسئولان و نیروها به ویژه سپاه در مناطق سیل‌زده اشاره کرد و گفت: به محض اینکه رهبر انقلاب پیام دادند همه فرماندهان و نیروها در منطقه حاضر شدند، قبلا هم بودند اما بعد از آن پیام همه با تمام توان به میدان آمدند. سپاه یار نظام و رهبری است و اگر نیروهای مسلح نبودند معلوم نیست چه بر سر مردم ما می‌آمد.

سیل خسارت زیادی به بار آورده است و از همه نیروها و دولت می‌خواهیم برای بازسازی منطقه به ما کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست